Şevval Ayaz: "Glasgow'da hedef final!"

100 metre engellide 13 yıllık 20 yaş altı Türkiye rekorunu kıran, Dünya U20 şampiyonasında final koşma başarısını kazanan Milli atletimiz Şevval Ayaz, Glasgow'da düzenlenecek 2019 Avrupa Atletizm Şampiyonası öncesi Sporx'e konuştu.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; Sporx.com
Şevval Ayaz: 'Glasgow'da hedef final!'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
01 Mart 2019 07:42
TURKSPORU'nun gelecek vaad eden ve ışık saçan genç atletlerinden Şevval Ayaz, İskoçya'nın Glasgow şehrinde düzenlenecek 2019 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası öncesi Sporx.com'dan Hakan Celep'e özel açıklamalar yaptı.

100 metre engellide 13 yıllık 20 yaş altı Türkiye rekorunu kıran, Dünya U20 şampiyonasında final koşma başarısını kazanan Milli atletimiz Şevval Ayaz, son olarak Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya alarak göğsümüzü kabarttı.

"ÖĞRETMENİM 'SENDE IŞIK VAR' DEDİĞİNDE..."

Atletizme nasıl başladığını anlatan Şevval, "5. sınıfta Beden Eğitimi Öğretmenim Murat Fındık tarafından keşfedildim. Okulda yarışmalar vardı, erkekleri ve herkesi geçince, "Sende bir ışık var, sende yetenek görüyorum ama seni bir profesyonele yönlendirelim." dedi. "Benim tanıdığım antrenör Fahri Özen var, o seni daha iyi yerlere getirir." diye ekledi. Ona teslim etti. 1 Nisan 2012'den beri onunla beraber antrenman yapıyorum." ifadelerini kullandı.

Şevval, "Beden Eğitimi öğretmenim, 'Sende ışık var' dediğinde çok mutlu olmuştum. Yani, anlatamıyorum o duyguyu. "Daha iyi yerlere geleceksin." demişti." diyerek ekledi."HER ZAMAN YANIMDALAR, ANNEM VE BABAM"


Spora başlarken en büyük desteği annesinden aldığını, daha sonra babasının da kendisini hiç yalnız bırakmadığını belirten Milli atletimiz, "Babam biraz karşı çıktı ilk zamanlarda, "Yapamaz okusun dersini çalışsın." dedi, her babanın istediği gibi ders çalışmamı istedi. Annem ise, "Onun buna yeteneği var, çok istiyor. Her ne olursa olsun, ben onu götürüp getireceğim, destek vereceğim." dedi. 4 yıl boyunca annem getirip götürdü. Antrenmanlarım uzadığında babam yardımcı oluyordu ama annem bana çok destek oldu. Türkiye'de dereceler ve rekorlar görünce, babam da yeteneğimi gördü. "Şevval de yetenek var, o daha iyi yerlere gelir." dedi. Babam şimdi geliyor, yarışlarımı izliyor, beni destekliyor. Her zaman yanımda ikisi de..." diyerek sözlerini sürdürdü.

"İDOLÜNÜN REKORUNU KIRIYORSUN, HALA ANLATAMIYORUM"

İdolü Nevin Yanıt'ın 13 yıllık U20 Türkiye rekorunu kıran Şevval, "Aslında idolünün rekorunu kırmak üzücü. Bir yandan da ülkeni temsil ediyorsun. İleride bir gün benim rekorlarım da kırılacak. Rekor kırınca çok seviniyor, mutlu oluyorsun. En iyi dereceni yapıyorsun, Avrupa barajını geçiyorsun. İdolün olan birinin rekorunu kırıyorsun. Çok mutluluk verici, hala anlatamıyorum o duyguyu." ifadelerini kulandı.

Hedefini yeni rekorlar olarak koyan genç atletimiz, "Olimpiyatlar'da, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında derece yapmak istiyorum. Yeni Türkiye rekorları, yeni başarılar, yeni dereceler elde etmeyi hedefliyorum." sözleriyle umutlandırdı."ONLAR BAŞARDI, BEN NEDEN BAŞARMAYAYIM"

Henüz yolun başında olan genç atletlerden mesajlar aldığını da belirten Şevval, "Sosyal medyada bana mesaj atıyorlar, "Abla, idolüm sensin." diyorlar, çok destekliyorlar, arayıp soruyorlar. Ben onlara her konuda yardımcı oluyorum." dedi.

Başarısız olduğu zamanlarda kendini motive etmekte zorlanmadığını belirten başarılı atletimiz, "Kendime diyorum ki, "Senin başardıkların ortada, Türkiye rekortmenisin. Neden başarısız olasın?" diyorum. Yaptığım bir hata, bir yanlışlık vardır. Antrenman eksikliğim olabilir diyor ve kendimi motive ediyorum. Kendimi Dünya rekortmenleri gibi görüyor, "Onlar oldu, ben neden olmayayım. Onlar yaptı, ben neden yapmayayım." diyorum." sözleriyle kendini nasıl motive ettiğini anlattı.

"DÜNYA REKORTMENLERİ VAR AMA..."

"Dünyadaki atletlere baktığım zaman, idolüm olacak birini göremiyorum. Dünya rekortmenleri var ama ben Nevin Yanıt'taki gibi bir yeteneği göremiyorum onlarda.""TURKCELL'İN DESTEK VERİYOR OLMASI MUTLULUK VERİCİ"


"Turkcell bana destek verince çok mutlu oldum. Turkcell'in de bize destek veriyor olması mutluluk verici. Türk sporuna katkısının çok fazla olduğunu görüyor, duyuyor, biliyoruz. Turkcell'e çok teşekkür ediyorum."

"GLASGOW'DA HEDEF FİNAL KOŞMAK"

"Glasgow 2019'da final koşma hedefi koyuyorum kendime. Bir de Türkiye rekoru kırmak istiyorum. Madalya şu an için imkansız ama zamanı var."

ŞEVVAL'DEN YENİ BAŞLAYANLARA MESAJ
"AZİMLE ÇALIŞIN, BAŞARIRSINIZ!"

"Atletizme yeni başlayanların, bu sporu gerçekten seviyor olmaları gerekiyor. Eğer, severlerse bu sporu daha iyi yerlere getirir, daha iyi dereceler elde eder, Türkiye rekorları kırarlar. Avrupa'da, Dünya'da, Olimpiyat'ta derece yaparlar. Son olarak, azimle çalışmalarını istiyorum. Antrenmanlardan kaçmasınlar."

TURKSPORU'nun en büyük destekçisiyiz
Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş

Turkcell olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın himayesinde 2020 Olimpiyat Oyunları hedefiyle atletizm branşında başlattığımız uzun süreli iş birliğinin ülkemize getirdiği başarılar bizi mutlu ediyor. Verdiğimiz destek sayesinde sporcularımızın elde ettiği dereceler bizi gururlandırıyor. Şimdi sırada Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası var. Bu organizasyonda yer alacak 15 sporcumuzun da bayrağımızı gönderin en üstüne taşımak için terlerinin son damlasına kadar mücadele edeceğini biliyoruz. Tüm atletlerimize ve antrenörlerimize madalya yolunda başarılar diliyoruz. Sporun birleştirici gücü Turkcell olarak ülkemizin uluslararası tanıtımına katkı yapmak, Türk atletizminin daha da gelişmesi ve ülkemize daha büyük başarılar gelmesi için desteğimizi sürdüreceğiz.

Tümü
TÜMÜ