Tahkim Kurulu'ndan Fenerbahçe'ye ret

Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'nin Alanyaspor maçıyla ilgili "Tekrar" başvurusu hakkında kararını verdi.

Haber; Sporx.com
Abone Ol
Tahkim Kurulu'ndan Fenerbahçe'ye ret
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
08 Mayıs 2021 11:38
Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'nin Alanyaspor maçıyla ilgili "Tekrar" başvurusunu reddetti.

TAHKİM KURULU'NUN AÇIKLAMASI

"Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin TFF Yönetim Kurulu'nun 07.05.2021 tarih ve 79 sayılı kararına karşı başvurusu incelendi. Duruşma için tayin edilen 08.05.2021 Cumartesi günü saat 14:00'de video konferans yoluyla icra edilen duruşmada Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin vekilleri Av. Alper Pirşen, Av. Uğur Oker'in ve Türkiye Futbol Federasyonu vekilleri Av. Hazer Akil, Av. Hakan Furkan Tarman'ın hazır oldukları görüldü, sözlü beyanları alındı. Yapılan müzakere neticesinde;

- TFF Yönetim Kurulu kararında usule, esasa ve talimatlara aykırı bir yön bulunmadığı anlaşıldığından; Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin itirazının reddine, oybirliği ile, gerekçeli kararın bilahare açıklanmasına, Karar verilmiştir."

SERDAR TATLI: "HATA YOK"
SELİM SOYDAN: "HATA VAR"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu dün İstanbul'da toplanarak, Fenerbahçe'nin 'kural hatası' iddiasıyla tekrarlanmasını istediği Aytemiz Alanyaspor maçı ile ilgili başvurusunu görüştü.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Başkan Nihat Özdemir ile üç üyenin Zoom üzerinden, diğer üyelerin ise bizzat katıldığı toplantıda Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Serdar Tatlı, Aytemiz Alanyaspor-Fenerbahçe maçı ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Tatlı, yaptığı sunumda, "Bize göre kural hatası yok" dedi.

DİĞER ÜYELER İTİRAZ ETMEDİ

TFF'nin A Milli Takım'dan sorumlu yönetim kurulu üyesi Selim Soydan, MHK Başkanı Tatlı'nın görüşlerine karşı çıkarak düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Hakem maçın mutlak hakimidir. O maçın hakemi (Yaşar Kemal Uğurlu) önce penaltı kararı verdi. Ardından VAR'dan ofsayt uyarısı gelince ne gidip monitörde pozisyonu izledi ne de kararında direndi. Kararında direnmeliydi. Dolayısıyla sizin argümanlarınıza katılmıyorum. Bu bir kural hatasıdır."

Soydan'ın itirazı üzerine Tatlı, IFAB'ın konu ile ilgili talimatları doğrultusunda yeni bilgiler verdi. Ardından TFF Başkanı Nihat Özdemir devreye girip, "Selim Bey düşüncesini söyledi, bu konuda başka bir söyleyeceği olan var mı?" diye sordu. Diğer üyelerden ses çıkmayınca oylamaya geçildi ve kural hatası itirazı reddedildi.

F.BAHÇE, TAHKiM KURULU'NA BAŞVURDU, SONUÇ RET

Fenerbahçe Kulübü, TFF Yönetim Kurulu'nun 'kural hatası' ile ilgili ret kararını Tahkim Kurulu'na taşıyıp itiraz etti. Yönetici Alper Pirşen, "MHK'nin gerekçesini okuduğumda gerçekten dehşete düştüm. Hatalarının farkında bile değiller" dedi.

F.Bahçe 0-0 biten maçta Valencia'ya yapılan harekete verilen penaltının, VAR uyarısıyla penaltı pozisyonundan önce ofsayt olduğu gerekçesiyle iptal edilmesinin kural hatası olduğunu savunmuştu.

Tahkim Kurulu, Fenerbahçe'nin Alanyaspor maçıyla ilgili "Tekrar" başvurusunu reddetti.


EURO 2020 Navigasyon
Tümü
TÜMÜ