Şenol Güneş'ten EURO 2020 açıklaması!

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020'ye gitmeyi garantilememizin ardından konuştu. İşte Şenol Güneş'in sözleri...

Haber; Sporx.com
Abone Ol
Şenol Güneş'ten EURO 2020 açıklaması!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
14 Kasım 2019 23:09
A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, İzlanda ile golsüz kalarak EURO 2020 bileti aldığımız maçın ardından açıklamalarda bulundu. 
 
Bu zaferi Türk halkına armağan eden Şenol Güneş "Eski, yeni oyuncu farketmez. Birlikte sahaya çıktık. Hedefe ulaşmak önemliydi. EURO 2020 hayalimizdi, ülke olarak bunu başarmak istiyorduk. 9 ayda, 9 maça çıktık, 9 doğurduk ev sonunda çocuk oldu. Bu çocuğa iyi bakmamız lazım. Bunu iyi korumak ve iyi geliştirmek durumundayız. Oyuncuları tebrik ederim, taraftara teşekkür ederim. İstanbul'da 3 maç yaptık ve olumsuzlukları ortadan kaldırmak istedik. Aynı duygu ve düşünceyi paylaşan millet olarak bir araya gelmek istedik. Kazanamadık, ilk defa gol atamadık ama önce şampiyonaya gitmek istiyorduk. Rakip fizik gücünü kullanarak baskı yapmak istedi ve ilk yarıda başarılı oldular. Daha sonra sertliğe cevap verdik ve ikinci yarı iyiydik. Son bölümde panikledik. İyi niyetiyle savaşan oyuncular, bugün de karşılığını aldılar. Bugünden itibaren EURO 2020'de başarılı olmak için çalışacağız. Avrupa Şampiyonalarına, Dünya Kupalarına katılmak için birlikte düşünmeliyiz. Oturup, konuşmalıyız. İnşallah başarıların devamı gelir, inşallah daha da iyi olur. Bu benim değil, bizim takımımız. O yüzden birlikte konuşmalıyız." dedi.
 
Şenol Güneş, Türk futbolunu tüm parçalarıyla birlikte iyi noktaya getirmek istediğini açıklarken "Hayalimiz çok ama bu hayalleri tek başıma benim hayata geçirmem mümkün değil. Yeni oyuncuların önünü açmak için, bu oyuncuların başarılı olması için ilkeli ve prensipli olmalıyız. Tesadüfle gidemeyiz. Artık neler yapmamız gerektiğini konuşmalıyız. Sadece bana bırakılırsa, hata yapmış olursunuz. Hep beraber fikir jimnastiği yapılmalı." ifadelerini kullandı.

"RİSK ALMADAN OYNADIK"


İzlanda maçı hakkında da değerlendirmede bulunan Şenol Güneş, risk almadan oynadıklarını söyledi.

Zor bir maç oynadıklarını dile getiren Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk yarıda İzlanda'nın kazanma hırsı ve sert oyununa zaman zaman cevap veremedik. İkinci yarıda ise bunu yaptık ama son bölümde biraz sıkıntı çektik. Risk almadan oynadık. Kazanmaktan çok şampiyonaya gitme hedefimiz vardı. Kısır bir maç oldu. Onlar fizik güçlerini ve duran topları kullanmaya çalıştı. İyi bir cevap verdik. Taraftar iyiydi. Bazı sıkıntıları atlattık. İstanbul'da 3 maç yaptık. Daha sonra tekrar Anadolu'ya açılmamız gerekiyor. Bu ülke bizim. Birlikte düşüncemizi ortaya koymamız gerekiyor. İnsanların bir araya gelmesine katkı yaptık."

"TÜRK FUTBOLUNU YENİDEN DİZAYN ETMELİYİZ"

Güneş, Türk futbolunun modelini ve stilini yeniden dizayn etmeleri gerektiğini kaydetti.

EURO 2020'ye katılarak herkesin gurur duyacağı bir takım olmayı hedeflediklerini vurgulayan deneyimli teknik adam, şu ifadeleri kullandı:

"Hayalim çok ama tek başıma hayata geçirmem mümkün değil. Hepimizin birlikte olması gerekiyor. İnşallah onu da yaparız. Yeni hayalimiz şampiyonada ülkemizi iyi temsil etmek. Asıl yapılması gereken hazırlıklar var. Futbolda sorunların çözümü için ne yapacağımızı konuşacağız. Yeteneklerimizi daha iyi kullanabiliriz. Yeni oyuncu profillerini, Türk futbolunun modelini ve stilini yeniden dizayn etmek gerekiyor. Hayalimiz çok. Futbol ekonomik bir olay. Ülke futbolunun ekonomisine de katkı yapacağız. Oyuncularımızı uluslararası seviyeye getirmek lazım. Yabancılara para vereceğimize yerli oyuncuları satıp dövizi biz alalım. Oyunculara, takımlarında iyi oynayıp milli takım oyuncusu olarak ülkelerini temsil etmeleri ve örnek olmalarını söyledim."

"BU BERABERLİK MUTLU EDİYOR"

Grubu lider bitirme ihtimalinin hatırlatılması üzerine Şenol Güneş, "Grup birincisi olmak beni mutlu eder ama aksi bir sonuçla buradan gol yiyerek ayrılsaydık çok büyük hayal kırıklığı olurdu. Ülke olarak yıkıntıyı çok kötü yaşıyoruz. Bu beraberlik beni mutlu ediyor." dedi.

Grubun son maçında Andorra'ya karşı bazı oyuncuları dinlendirebileceğini söyleyen Güneş, "Uzun bir seyahat olacak. Kazanacağımızı düşünüyorum ama bekleyeceğiz. Liderlik avantaj olabilir ama dünyanın sonu değil. Bekleyeceğiz. Bizim için Avrupa Şampiyonası bir imtihan olacak. Oyuncular kaybetmeyi de öğrenecekler. Hep kazanarak büyüyemezsiniz. Dünya Kupası benim için asıl hedef. Avrupa Şampiyonası'nda inşallah tecrübe kazanırız ama Dünya Kupası'nda yukarılara çıkmak daha kolay olacak. İkinci defa böyle bir şey yaşarsak benim için mutluluk olur." değerlendirmesinde bulundu.

Hücumda yeni alternatifler bulmaları gerektiğinin altını çizen 67 yaşındaki teknik adam, "Hücumda Cenk ve Burak var. Alternatif olarak Enes var. Enes'i Andorra maçında oynatacağım. Belki, Ahmet Kutucu ve bir oyuncu daha alacağım. Hücumda sıkıntımız var. Forvette alternatif oyuncu gerekiyor. Santrfor ve açıktan gole giden oyuncuların olmasını istiyorum. İnşallah daha fazla gol buluruz. Futbol golle güzel." şeklinde görüş belirtti.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN GELMESİ MOTİVASYON"

Şenol Güneş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun programına rağmen İzlanda maçında kendilerini yalnız bırakmamasının ayrı bir motivasyon sağladığını belirtti.

Erdoğan'ın elemelerde Andorra ile İstanbul'da oynanan maça da geldiğini hatırlatan A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Çok önemli kararların alındığı bir dönemde yorucu bir seyahatten sonra maça gelmesi bizim için heyecan ve ayrı bir motivasyon. Biz de bu sevinci paylaştık. Vatandaş nasıl heyecan duyuyorsa bu onda da var. Biz buyuz. Makamlarımız ne olursa olsun böyle birleşebiliyoruz. Aynı zamanda bir futbol adamı. İyi bir futbolcu. Futbolu da biliyor. Bizi tebrik etti. Seyahat yorucu ama beraber olmak ve şampiyonaya katılmamız onu dinlendirdi. Bizi bayağı bekledi. Kendisine teşekkür ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.Tümü
TÜMÜ