Şampiyonluk Yolunda: 1907 Fenerbahçe

Ligin başlamasına kısa bir süre kala şampiyonluk ligi takımlarını incelediğimiz serinin bugün ki konusu 1907 Fenerbahçe.


1907 Fenerbahçe
, geçtiğimiz sezon mükemmel bir ivme yakalayarak Şampiyonluk Ligini domine etti. Yarı final ve finali 3-0 geçerek TBF şampiyonu olan ekip daha sonrasında yakaladığı ivmeyi Worlds Playoff gruplarında da devam ettirdi ve 2. torbadan gelerek Worldse giden tek takım olma başarısını yakaladı. Her ne kadar Worlds grupları pek başarılı geçmese de bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi çok üst seviye bir gruba düşmeleri. SSG Dünya Şampiyonu olurken, G2 sezon ortası turnuvada SKT ile birlikte final oynadı ve RNG ise EDG ile birlikte Çin bölgesinin 2 canavarı. Bu sezon Move ve Japone ile yollarını ayıran ekip, jungle pozisyonuna Chaser'i alırken support pozisyonuna da Zergsting'i getirdi. Ekip, bu transferlerle oyun mantelitesinde büyük ölçüde değişime gideceğinin sinyalleri verilirken, bir yandan da kadro kalitesini yükseltmiş oldu. Diğer takımlara göre 1907 Fenerbahçe'nin avantajı yeni rün sistemiyle 3 oyuncunun ve koçun birlikte All-Star'da mücadele etmesi. 

Sezon başı Kore bootcampine katılan ekip,  ligimizde yeni sezona en hazır başlayacak takım olarak gözüküyor. Metayı direk olarak LCK takımlarıyla antreman maçı atarak öğrenen ekip bunun yanında kompozisyon bilgisi ile makro oyun bilgileri de ediniyor. Bu konuda Pades'in Kore bootcamp'inde söylediklerini örnek gösterebiliriz;

"Metayı yakalamak istiyoruz. Daha iyi bir takım oyunu ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz ve mekanikler ile takım savaşları tarafında da iyileşmeyi umuyoruz. Koreli takımlar bizim daha önce karşılaştıklarımıza göre çok farklı oynuyor ve bu yüzden iyileşeceğimizi düşünüyoruz."

Bunların dışında oyuncuları tek tek inceleyecek olursak;


Thaldrin: Yeni sezona çok iyi hazırlandığını söyleyebiliriz. Geçen sezon ki meta şampiyon havuzundan çok hızlı uzaklaşarak yeni sezona ayak uydurmuş gibi gözüküyor. Kore bootcamp hesabında ağırlıklı olarak Gangplank, Camille ve Vladimir tercihinde bulunan oyuncu, bu şampiyonlarla yüksek win ratelere sahip. Özellikle Camille'nin yeniden metaya girişiyle, %78 win rate yakalayan oyuncu, Şampiyonluk Ligi kış mevsiminde ilk haftadan itibaren rakip takımlar Thaldrin'e karşı olası bir Camille banlamasına yönelebilirler. Vladimir tercihlerinde, Dizginsiz Büyü Kitabı rünüyle giren oyuncu %61 win rate yakalamış durumda. Thaldrin, Kore'li oyunculara karşı genel olarak lane aşamasını üstün geçirmiş ve bunu takım savaşlarına yansıtmış gibi gözüküyor. Bootcamp röportajında da oldukça olumlu konuşan oyuncunu MSI şimdiden gözüne kestirmiş gibi duruyor;

"Geçtiğimiz yıl düzenlenen MSI haricinde tüm MSI'lara katıldım. Seri bozulmuş olsa da yine gitmek ve ne yapabileceğimi göstermek istiyorum."Chaser: 2017 Yaz Mevsimi, Chaser için oldukça zor geçti. Metanın dışında kalan oyuncu sadece 6 maça çıkabilmiş. Win rate ve KDA olarak yüksek bir performans gösterse de, Team Dignitas onu yedeğe çekerek yerine Shrimp'i transfer etti. Bu sezon ise Chaser için tam bir altın madeni değerinde. Oynadığı bütün şampiyonların metada olması, oyuncuyu ligimiz için bir canavara dönüştürüyor. Ağırlıklı olarak Lee Sin, Rengar ve Kha'Zix oynayan oyuncu, rakip adclere zor zamanlar geçirticekmiş gibi duruyor. Chaser, bootcamp röportajında diğer Koreli transferlere karşı oynamak istediğini ve iyi bir performans sergilemek istediğini belirtti.Frozen
: Frozen Frozen Frozen... Hakkında yazabileceğimiz o kadar çok detay var ki... Ligimizin geçen sezon açık ara en iyi oyuncusuyken, bu sezon bu durumu ortadan kaldırabilecek Koreli mid laneler transfer edildi. Özellikle GMB ve Lucete ona rakip olabilecek oyuncuların başında geliyor. Frozen'in bootcamp için girdiği Kore hesabını incelediğimizde Zoe, Azir ve Ryze oynadığını görüyoruz. Şampiyon havuzunun inanılmaz geniş olması, Frozen'a karşı ban atılmasını neredeyse imkansız kılıyor. Yeni sezonla birlikte Zoe ile %67 win rate ile oynayan oyuncu KDA olarak biraz düşük kalmış gibi. Frozen'i ligdeki diğer Koreli oyunculardan ayıran en büyük özelliği ise iyi seviyede İngilizce biliyor olması. Çoğu Koreli oyuncunun İngilizce konuşamamasıyla birlikte takımlarda iletişim kopukluluğu gerçekleşiyor. 1907 Fenerbahçe bu konuya dikkat eden takımların başında geliyor.Padden: Geçtiğimiz sezon eleştirilerin odağıydı. Taraftarlar tarafından oldukça eleştirilen oyuncu, bunları göz ardı ederek performansını her zaman yükseltti ve Worlds Playoff'larında göstermiş olduğu performansla kendisini büyük ölçüde kanıtladı. Rampage takımına karşı Kog'Maw ile atmış olduğu PentaKill ile de bu performansını taçlandırmış oldu. Yeni sezonda, Zergsting ile birlikte oyun tarzında değişikliğe giderek daha agresif bir botlane izlemeyi düşündüğümüz 1907 Fenerbahçe'de Padden'in yeni adc metasına ayak uydurabileceğini umuyoruz. Halihazırda Kalista ve Tristana ile kendisini kanıtlayan oyuncunun Kore hesabına bakmış olduğumuzda, neredeyse bütün adclere denediğini görüyoruz. Ezreal ile %46 win rate yakalaması kafalarda soru işareti bırakıyor olsa da, kendisini Ayağı Çabuk rün setine hazırlıyor gibi duruyor. Çoğu maçta bu eşya dizilimine giden oyuncu, Targon'un Heybeti ile birlikte kendisini maçın ilerleyen pozisyonunda hyper carry pozisyonuna getirip, maçı taşıma potansiyeline yükseliyor.Zergsting: Ligimizin en eski supportlarından. Şampiyon havuzu olarak sınır tanımayan ve yeri geldiğinde Jarvan IV ile bile support oynayabilen oyuncu, geçtiğimiz sezon büyük yükseliş göstererek sezonun en iyi supportu seçilmişti. Kore bootcamp hesabına baktığımızda en çok oyun atan ve win alan oyuncu olarak dikkat çekiyor. Shen, Alistar ve Tahm Kench gibi şampiyonlar oynayan oyuncu, Shen ile %65 ve Alistar ile %64 win rate yakalamış durumda. Lane aşamasında karşısında oynaması en zor supportlardan birisi olan Zergsting, agresif yapısıyla ve yaptığı oyunlarla dikkat çekiyor. Geçen sezon ki yükselişini burada da devam ettirebilirse, kendisini MSI'da izleme fırsatı yakalayabiliriz.

Kadro yapısı olarak çok tecrübeli oyunculara sahip olan 1907 Fenerbahçe, bizlere göre şampiyonluğun en büyük adaylarından. Kemik kadrosuyla devam eden ve üzerine yaptıkları transferlerle kadrosunu güçlendiren ekip, bootcamp ile birlikte takım sinerjisini de yakalayacağını düşünüyoruz. Ligin ilk 2 sırasını Dark Passsage ile paylaşacağını düşündüğümüz ekibe yeni sezonda başarılar diler, SporX ailesi olarak 1907 Fenerbahçe'nin geçtiğimiz sezon göstermiş olduğu Worlds başarısı ile bizleri gururlandırdığı için ekstra teşekkür ederiz.


Sporx Anasayfasına Dön