Şaban Ayı ne zaman? Hangi gün başlıyor? Şaban ayında okunacak dualar, Şaban ayında yapılacak ibadetler

İslam dünyanın en önemli aylarından 3 aylarda tüm Müslüman alemi Şaban ayının hangi gün olduğunu, Şaban ayında okunması gereken duaları, Şaban ayının güzellikleri, Şaban ayının feyzli ibadetleri, Şaban ayında yapılması gerekenler, Şaban ayında oruç tutulur mu? Şaban ayında ne namazları kılınmalı? Şaban Ayı kaç gün? Şaban ayı nasıl ortaya çıktı? Şaban ayının tüm bilinmeyenleri, Şaban ayı mesajları, Şaban ayı whatsapp facebook mesajları, Şaban ayına dair bilmeniz gereken herşey ve Şaban ayı güzellikleri...

17 Nisan 2018 16:15
Şaban Ayı ne zaman? Hangi gün başlıyor? Şaban ayında okunacak dualar, Şaban ayında yapılacak ibadetler
ŞABAN AYININ FAZİLETİ NELERDİR: Şaban ayının fazileti konusunda detaylı bilgi verecek olursak; Bu ay Müslümanlar için en karlı ve kazançlı fırsat ayı olarak ifade edilmektedir. Şaban ayında, Müslümanların Allah'ın huzurunda, yine yüce yaratanın rızasını kazanmak için gerçekleştireceği her amel ve ibadetten üç yüz kattan fazla sevap kazanacaklardır. Öte yandan okunan her bir Kuran harfi içinse üç yüz Cennet meyvesi olduğu açıklanmaktadır. Diğer vakitlerde ihya edilen bir rekat namazın sevabı on ise, bu Şaban ayında üç yüzden fazla olmaktadır. Bu nedenle Şaban ayı, (Ramazan ayı hariç) diğer aylara nazaran müminlerin bol bol sevap kazanmasını sağlayacak bir ay olma özelliği göstermektedir.
ŞABAN AYI YAPILACAK İBADETLER NELERDİR?

- Vakit ve Kaza Namazları kılmak
- Nafile Namazlar kılmak
- Bolca oruç tutmak
- Kur'an-ı Kerim okumak
- Dua etmek- Tefekkür etmek
- Zikir yapmak- Dini sohbetler yapmak ve dinlemek
- Müslümanlar arası ilişkileri güçlendirmek
- Muhtaçlara yardım etmek
- Dostları ve akrabaları ziyaret etmek
- Sadaka vermek

ŞABAN AYI İLE DEVAM EDEN ÜÇ AYLAR NE ZAMAN SONA ERECEK?

Üç Aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regaib kandiliyle başlayan, Miraç ve Berat'le devam eden, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramıyla da maddi ve manevi alanda "Bayrama dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır. Receb, Şaban ve Ramazan ayında manevi huzur ve mutluluk bir hayli fazladır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren üç aylar Müslümanlar için önemli zamanlardır.

Üç aylar fazileti bol aylardır. Bu aylar, Recep, Şaban ve Ramazan ayıdır.Üç aylar fazileti bol aylar olduğundan dolayı bu aylarda ibadetlerimizi arttırırız. Özellikle ramazan ayında günahların affedildiğini cennetin kapılarının açıldığını biliyoruz.

İslam'ın mübarek saydığı hicrî kameri aylardan üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan ayrıları müslümanlar için özel bir önemi vardır. Hz. Peygamberimizin Aleyhisselam'ın yani Rasul-i Ekrem Efendimiz; "Receb Allah"ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır."buyurarak üç ayların bizler için ne kadar kıymetli bir hazine olduğunu buyuruyor.

2018 Yılındaki Önemli gün ve Geceler:

3 aylar içerisinde birçok önemli gün ve geceler bulunmaktadır.
Mevlid Kandili: 19 Kasım 2018 Pazartesi
Regaib Kandili: 22 Mart 2018 Perşembe Perşembe
Miraç Kandili: 13 Nisan 2018 Cuma
Berat Kandili: 30 Nisan 2018 Pazartesi
Ramazan Ayı Başlangıcı: 16 Mayıs 2018 Çarşamba
Kadir Gecesi: 10 Haziran 2018 Pazar
Ramazan Bayramı: 15 Haziran 2018 Cuma
Kurban Bayramı: 21 Ağustos 2018 Salı

Receb Ayı içerisinde Regaib ve Miraç Kandilleri de bulunmaktadır. 2018 Yılı Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe günüydü. 13 Nisan 2018 Pazar gününe ise Miraç Kandili denk gelmektedir. Şaban Ayı 17 Nisan 2018 Salı günüdür. Şaban Ayı içerisinde bulunan Berat Kandili ise 30 Mayıs 2018 Pazartesi günüdür. 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü ise Ramazan Ayı'nın ilk günüdür. 10 Haziran 2018 Pazar günü Kadir Gecesi'dir. 14 Haziran 2018 Perşembe Günü ise Arefe günüdür.Ebu Berk el-Verrak el-Belhi (r.a.) şöyle demiştir.

'' Receb ayı: Ekim ayı, Şa'ban ayı: Ekim sulama ayı, Ramazan ayı ise: Ekimin hasad ayıdır.''

Yine buyurmuştur ki,

'' Receb ayı, Rüzgar gibi, Şa'ban ayı, Bulut gibi Ramazan ayı ise Yağmur gibidir.''

Zunnun-u Mısri (r.a.) şöyle buyurmuştur:

'' Receb, Günahları bırakmak, Şa'ban, İbadetlere yönelmek, Ramazan ise, Dereceler beklentisine girmek içindir.

Günahları bırakmayan, İbadetlere yönelmeyen ve Mertebelere heveslenmeyen kimse, boş işlerle uğraşanlardır.''

Salihlerden biri şöyle buyurmuştur:

'' Sene bir ağaç gibi kabul edilirse, receb, o ağacın yaprak açma dönemi, Şa'ban, meyve verme mevsimi, Ramazan ise, o ürünlerin toplanma zamanıdır.
mahsüllleri devşirenler ise, Mü'minlerdir.
İbadet tohumunu Recebde ekmeyen,Şa'ban ayında da o tohumu göz yaşıyla sulamayan kişi, Ramazan daki, Rahmet hasadına nasıl ulaşabilir?''

Buyrulmuştur ki,

'' Receb, cefayı terk etmek için, Şa'ban,amel ve vefa için,Ramazan ise, kurbet (manevi yakınlık)ayıdır.

Receb, tevbe ayıdır, Şa'ban, muhabbet ayıdır, Ramazan ise, nimet ayıdır.

Receb, hürmet ayıdır, Şa'ban hizmet ayı, Ramazan ise nimet ayıdır.

Receb, ibadet ayıdır, Şa'ban zehadet (dünyadan uzaklaşma) ayıdır, Ramazan ise ziyadet (fazla mükafat) ayıdır.

Receb, -u Teala'nın sevapları kat kat artırdıgı bir ayıdr, Şa'ban günahların örtüldüğü bir ayıdr, Ramazan ise üstün kerametlerin beklendigi ve kalplerin nurlandığı bir aydır.

Receb, hayırda ileri gidenlerin ayı, Şa'ban orta gidenlerin ayı, Ramazan ise günhkarların ayıdır.

Receb, bedeni arındırır, Şa'ban kalbi paklar, Ramazan ise ruhu tathir eder.''

Denilmiştir ki, '' Receb -u Teala'nın magfiretine, Şa'ban Rasulullah (s.a.v.)'şefaatine, Ramazan ise sevapların kat kat edilmesine tahsis edilmiştir.

Diğer aylarda yapılan bir hasene, on misli Recebde, yetmiş katı Şa'banda yediyüz misli, Ramazanda ise bin katıdır.

Şaban ayına ait daha bir çok hadisler onemli konular Cübbeli Ahmet Hocamızın Şaban-ı Şerif Risalesinde bulunmaktadır.Daha fazla göster
yukarı ok