Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Popovich: "Üçlükten 20 yıl nefret ettim, artık basketbol bitti"

San Antonio Spurs koçu Gregg Popovich, "üçlük atıştan 20 yıl boyunca nefret ettiğini" dile getirdi.

San Antonio Spurs koçu Gregg Popovich, "üçlük atıştan 20 yıl boyunca nefret ettiğini" dile getirdi.

Bazı aralıklarla üçlük atışlardan ne kadar hazzetmediğini yineleyip duran Popovich, üçlüklere verilen önemin NBA'in analitik hareketle ilerlemesinden ötürü olduğunu da söyledi:

"Pota altı oyun artık işe yaramıyor. Artık hızlı koşan, içeriye girip dışarı pas veren, farklı pozisyonlarla eşleşebilen ve kısa oyuncularla oynayabilen uzun oyunculara ihtiyacınız var."

"Bugünlerde üçlüğe karşı verilen önem çok büyük, çünkü analitik olarak doğruluğu kanıtlanmış durumda. Bugün bir maçtan sonra istatistik kağıdına baktığınızda ilk göz attığınız şey üçlükler. Eğer sizin üçlükleriniz girdiyse ve diğer takımın girmediyse, kazanıyorsunuz. Ribaundlara, top kayıplarına veya hızlı hücum savunmasına falan bakmanıza gerek bile kalmadı. Umursamıyorsunuz bile. Üçlük atışın etkisi bu kadar büyük, ve kanıtı da herkesin bunu merkeze koyarak oynamasıyla görülüyor."

"Ben nefret ediyorum, hep ettim. 20 sene üçlükten nefret ettim. O yüzden şu şakayı hep yapıyorum; eğer oyunu değiştireceksek, dört sayılık atış yapalım. Çünkü insanlar üçlüğü severse, dörtlüğü gerçekten severler. Hele beş sayılık atış olursa millet koltuğundan fırlar. Harika olur. Artık basketbol diye bir şey kalmadı, güzelliği bitti. Çok sıkıcı oldu. Ama artık durum böyle ve buna göre çalışmanız gerekiyor."

Spurs ekibi, bu sezon üçlük denemelerinde sezonda 28. sırada yer alıyor.