Overwatch Ligine Hoşgeldiniz

Şehir takımlarıyla oynanan ilk global espor ligi olma özelliğine sahip olan, bizzat Blizzard'ın organize ettiği Overwatch Ligi 11 Ocak'ta başlayacak.


Blizzard'ın kendi açıklamasına göre bu ligdeki amaçları takımların ve oyuncuların yıllar boyunca ligde bulunmasını sağlamak ve gerçekten eSpor'u özellikle Overwatch Ligini spor ligleri arasına katabilmek. Peki dünyanın en önde gelen espor ligi nasıl işleyecek ? Gelin bir göz atalım.

Sezon Öncesi
12 takımın Blizzard Arena Los Angeles'da 6-9 Kasım arasında oynadıkları hazırlık maçlarını içeren kısım. Bu tarihten sonra takımlar 10 Ocak'a kadar kendi hazırlıklarını yapacakları bir molaya giriyorlar.

Normal Sezon
Atlantik ve Pasifik kümesinin maçları 10 Ocak – 16 Haziran tarihleri arasında Blizzard Arenada her hafta Çarşamba ve Cumartesi günleri arasında oynanacak. Sezon dört etaba bölünmüş olmasına rağmen takımların istatistikleri ve o anlık durumları tüm sezona göre hesaplanacak ve sezon sonrası için önemli olacak. Her etabın son cumartesi günü en iyi takımlar para ödülü ve etabın kazananı ünvanı için yarışacak.

Sezon Sonrası
4 etap da tamamlandıktan sonra her iki kümenin de yüksek sırada bitiren takımları 11-22 Temmuz arasında oynanacak olan Playofflar için hazırlanacak. Büyük Final 26-28 Temmuz tarihleri arasında oynanacak ve Overwatch Liginin  şampiyonunu ve $1.000.000'lık ödülün kazananını belirleyecek.

ALL-STAR Haftasonu
10-12 Ağustos tarihleri arasında ise hem ligin bitmesiyle oyuncuların stres atacağı hem de izleyenlerin eğleneceği bir festival düzenlenecek. Topluluk tarafından seçilen oyuncular çeşitli zorluklara meydan okuyacak.

Takımlarla Tanışın
Overwatch Liginin ekipleri dünyadaki büyük şehirleri temsil eden profesyonel takımların bayilikleri gibi aslında. 6'şar takımdan oluşan Atlantik ve Pasifik kümelerinin tüm takımları başarıya ulaşmak için ellerinden gelenleri yapacaklar.Bunun yanında sezon boyunca dağıtılacak toplam ödül ise $3.500.000 olacak. Peki, siz kimi destekliyorsunuz? Şüphesiz ki bu yılın favorileri sezon öncesi maçlarda yenilgi yüzü görmeyen Seoul, Los Angeles Valiant ve Dallas Fuel.

Dünyanın En İyi Overwatch Oyuncuları 
Overwatch Liginin profesyonel oyuncuları minimum $50.000'lık asgari taban maaşı, sağlık bakımı ve hatta emeklilik tasarruf planları ile mevsimlik barınma ücretleri olacak şekilde birçok hizmete sahipler. Geriye tek kalan şeyse tutku, özveri ve yetenekleri ile sadece oyunlarına odaklanıp kariyerlerinin en üstüne çıkmak.

Ligin ilk maçı 11 Ocak Çarşamba günü Türkiye saati ile 03.00'da oynanacak olan San Francisco Shock - Los Angeles Valiant maçı. Kesinlikle izlemenizi öneririz fakat maçların Amerika'da olması saat olarak bize kötü yansıyor. 


Sporx Anasayfasına Dön