Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

NBA, oyunculardan emanet aldığı maaşı %10'dan, %20'ye çıkarabilir!

NBA'in 2020-21 sezonu için oyuncuların emanet bıraktığı maaş miktarını, yüzde 10'dan 20'ye çıkarabileceği bildirildi.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; NBA.com
NBA'in 2020-21 sezonu için oyuncuların emanet bıraktığı maaş miktarını, yüzde 10'dan 20'ye çıkarabileceği bildirildi.

NBA ve oyuncular, pandeminin ekonomik gerçeklerini hesaba katmak için toplu iş sözleşmesinde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğine dair, Eylül ayındaki bir sınır tarihini kabul etmişlerdi.

Başlangıç noktası, NBA'in 2016 yılında karşılaştığı "maaş sınırı artışının" tersi olacak. Oyuncular maaş sınırını "düzeltmeyi" reddetmiş ve lig de bu sorunun üzerine gitmemiş olduğu için, bu da 24 milyon dolarlık bir artışla sonuçlanmıştı.

Sınırın sert bir düşüşü yerine, konsept, 2020-21 sezonu için muhtemel olarak 109 milyon dolar civarında olarak, limiti yapay olarak yüksek tutmak ve eşit bir ödeme payını alan her oyuncu tarafından gerekli 50-50 bölünmesini sağlamak olacak.

"UZUN VADELİ PLAN YAPAN TAKIMLARA SIKINTI"

Lig şu anda oyuncularının emanet maaşlarının yüzde 10'unu alıkoyuyor ve kaynaklara göre bir seçenek de, emanet miktarını bir sezon için yüzde 20'ye çıkarmak.

Bir lig yöneticisi, "Bu kavramın, bu denli belirsiz zamanlarda en mantıklısı olduğuna katılıyorum. Ama eğer yumuşatma yapılacaksa, daha iyi uzun vadeli planlama yapan takımları cezalandıracaktır." şeklinde konuştu.

Önde gelen bir menajer ise, "Bir durumda, takım sahipleri oyunculardan kredi istiyor. Diğer durumda oyuncular takım sahiplerinden kredi istiyor. Muhtemelen ortada bir yerde olacak ve biraz bağırış çağırış olduktan sonra bitecek." ifadelerini kullandı.