Müthiş iddia: "FIFA, Rusya'nın yaptığı dopinge göz yumuyor!"

İngiliz ve Amerikan basını, Rusya'nın Dünya Kupası'nda yaptığı dopinge FIFA'nın göz yumduğunu iddia etti.

Rusya'nın 2018 Dünya Kupası'nda doping yaptığına dair iddialar gün geçtikçe artıyor! Son olarak İngiliz ve Amerikan medyasının önemli kurumları, Rusya'nın doping yaptığını ama FIFA'nın raporlara rağmen harekete geçmediği ifade edildi.

İniliz basınında yer alan haberde; Rusya'nın 23 oyuncusunun da 2014 Dünya Kupası'ndan bu yana soruşturma altında olduğu belirtildi. FIFA'nın delil yakalama konusunda bilerek ağır davrandığı belirtildi. Geçtiğimiz ay, Rusya Milli Takımı'nın 28 oyunculuk aday kadrosuyla ilgili de şüphelerin olduğu ancak delil yetersizliği nedeniyle herhangi bir yaptırım yapılmadığı kaydedildi.

Fakat, kadronun 29. üyesi olan ve aday kadrodan ilk kesilen isim olan Ruslan Kambolov'un durumunun büyük şüphe uyandırdığı yazıldı.

RUSYA DOPİNG DAVASININ ANAHTAR NOKTASI

Kambolov'un 2015 yılında yapılan doping testi pozitif çıktı. 2 hafta sonra, Kambolov'un ürininin olduğu tüpler, temiz olan dopingsiz bir tüple değiştirildi. Kambolov, asla cezalandırılmadı.

FIFA ise Kambolov'un doping testinden habersizdi. Aralık 2016'da İngiliz basınında çıkan bağımsız bir doping araştırmasında, WADA'nın Rusya üzerinde bir baskı oluşturmadığı ve bu nedenle devlet destekli doping faaliyetlerinin tüm sporlarda tekrar yaygınlaştığı ifade edildi.

Kambolov ise FIFA'nın tüm oyunculara doping testi yapılacağı açıklamasının ardından gizemli bir sakatlıkla anında kadrodan çıkarıldı. Kambolov, normalde Rusya'nın ideal kadrosunda yer alan bir oyuncuydu. 2017 Konfederasyon Kupası'nda da kadrodaydı.

FIFA NEDEN HAREKETE GEÇMİYOR?

Rusya, uzun süredir tüm sporlarda devlet destekli doping olayının ortaya çıkması nedeniyle spot ışıklarının altında. WADA'nın eski şefi Dick Pound, "Rusya'nın üzerine gidilmemesinin sebebi çok basit. FIFA, milyar dolarlarının peşinde. Bu nedenle adil bir Dünya Kupası'nı önemsemiyorlar." ifadelerini kullandı.

Rusya'da Dünya Kupası üzerine bağımsız araştırma yapan doping uzmanları, 155 doping testi üzerinden oynanma şüphesi olduğunu belirttiler. Bunun yalnızca buz dağının görünen yüzü olduğu ifade edildi. 155 doping testinin 34'ünde kesin olarak doping olduğu bilgisine ulaşılırken, FIFA'nın şimdi değil Dünya Kupası'ndan sonra ceza vermeyi düşündüğü kaydedildi.

Sonuçlar
Yarı finaller
Fransa
1-0
10.07.2018
Belçika
S Takımlar O G B M A Y Av. P
1 Uruguay 3 3 0 0 5 0 5 9
2 Rusya 3 2 0 1 8 4 4 6
3 Suudi Arabistan 3 1 0 2 2 7 -5 3
4 Mısır 3 0 0 3 2 6 -4 0
Video Galeri
Foto Galeri