Mihriban "Kaya" gibi geliyor

Özel mental sporculardan milli atlet Mihriban Kaya, "Hedefim şu anda olimpiyat. Gülle atmada dünyada 2018 yılında birinci sıradayım. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nı bekliyorum" dedi.

Haber; AA, Fotoğraf; AA
Abone Ol
Mihriban 'Kaya' gibi geliyor
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
08 Haziran 2018 12:59
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun mental sporcularından gülle atmada Türkiye'yi temsil eden Mihriban Kaya, kariyerinde eksik olan olimpiyat madalyasına ulaşmayı amaçlıyor.

Ankara'da düzenlenen Özel Sporcular Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda piste çıkan milli sporcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür organizasyonların kendisi için antrenman niteliği taşıdığını söyledi.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na katılması durumunda ikinci tecrübesini yaşayacağını anlatan 22 yaşındaki sporcu, "Hedefim şu anda olimpiyat. Gülle atmada dünyada 2018 yılında birinci sıradayım. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nı bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Sevda ve Oğuz Kalkan antrenörlerinin kendisini Gümüşhane'den buralara getirdiğine dikkati çeken Mihriban, "Ben de onların emeklerini boşa çıkarmamak için çabalıyorum. Elimden geleni yapacağım. Bir tek olimpiyat madalyam eksik. Avrupa ve dünya şampiyonluklarım var ama olimpiyat madalyam eksik." değerlendirmesini yaptı.

"Yakasını bırakmaya niyetim yok"

Mental milli atlet, spora başladığında kendisine bazı hedefler belirlediğini ancak bugünleri hayal edemediğini dile getirdi.

Zirvede yer almak için mücadelesini sürdüreceğini belirten Mihriban, şöyle devam etti:

"Yakasını bırakmaya niyetim yok. Spora başladığımda bazı hedeflerim vardı ancak böyle başarıları yakalayacağımı beklemiyordum. Yapacağıma da inanamıyordum. Hocalarımın sayesinde gördüm ki yapabiliyorum ve başarabiliyorum. Devam ettim ve bırakmadım. Ülkemi ve federasyonu bir yerlere götürebiliyorsam ne mutlu bana."

Kendisini yalnız bırakmayan ve desteklerini esirgemeyenleri unutmayan Mihriban, "Sayın Cumhurbaşkanımıza, federasyon başkanımız Birol Aydın ve Sayın Bakanımıza bize kattıkları desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bize destek verildiği zaman bizim yapamayacağımız hiçbir şey yok. Tüm hocalarıma ve beni destekleyenlere çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Spor hayatı krosla başladı

Spor hayatının krosla başladığını, 2016 yılında atmalar branşıyla tanıştığını dile getiren milli atlet, "Pentatlon yarışlarında yarıştım. 2016 yılında gülle atmayla devam ettim. Pentatlonda Avrupa şampiyonluğum ve Avrupa ikinciliklerim var. Pentatlonu İtalya'daki organizasyonda şampiyon olarak zirvede bıraktım." ifadelerini kullandı.

Uluslararası Paralimpik Komitesinin sınıflandırma yarışında 12.22'lik derecesiyle dünya rekorunu eline geçirdiğini belirten Mihriban, sözlerini şöyle tamamladı:

"Pentatlon benim fiziğime uygun bir branş değildi. Atmalar branşına daha uygun bir fiziğim olduğu için hocalarım atmalarda olmamı istedi. Uzun atlama, 60 metre engelli, yüksek atlama, 800 metre bayrak yarışlarına da katıldım. Aynı zamanda heptatlon da yaptım. Fiziğimi gülle atma branşı için uygun gördüler. 40 yaşıma kadar spor yapmayı düşünüyorum. Zaten benimle yarışanların yaşı da 42-43. Ben onlardan daha küçüğüm ama benim daha gidecek yolum var."


Tümü
TÜMÜ