MEB Öğretman ataması!

MEB, sözleşmeli öğretmen alımları yapılacağını ve atamaların detaylarını açıkladı. Ülkemizde öğretmen atamalarını bekleyen binlerce kişi bu haberler büyük bir sevinç yaşadı. Öğretmen alımı atamalarıyla ilgili tüm detaylar.

20 Mart 2017 12:16
MEB Öğretman ataması!
Öğretmen atamaları 2017 yılında ne zaman yapılacak? MEB'in kararıyla hangi branşlara öğretmen ataması yapılacak ve öğretmen atamasına hak kazanabilmek için sözlü mülakat tarihi ne zaman? Bu soruların yanıtları tek tek netleşti.
Öğretmen ataması kararı, binlerce öğretmen adayının heyecanlanmasına neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, 2017 yılının Mart ayında öğretmen alımlarını gerçekleştirecek. Öğretmen atamalartıyla ilgili şartlar haberin detaylarında yer almaktadır.

ÖĞRETMEN ATAMASI BAŞVURUSUNDA SON GÜN SALI | Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasıyla ilgili açıklama yaptı. 60 bin aday mülakata çağırılacak fakat bu adaylardan sadece 20 bini sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek. Sözleşmeli öğretmen atamaları için başvuru tarihi de 21 Mart Salı son bulacak. İşte tüm merak edilenler...

ATANAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN 6 YIL SÜREYLE TAYİN İSTEMEYECEK
Adayların mülakatları Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak. Mülakat sonuçlarına itirazların değerlendirilmesinin ardından atamaların haziran ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Bakan Yılmaz, atanan öğretmenlerin yaz tatili boyunca oryantasyon eğitimine tabii tutulacaklarını ve eylülde göreve başlayacaklarını açıkladı.

Eylülde atanan öğretmenler için uygulanmayan oryantasyon eğitimi Haziran atamaları için uygulanacak. Atamalarda öncelik, öğretmen açığının en fazla olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da olacak. Atanan öğretmenler sözleşme gereği 6 yıl boyunca tayin talebinde bulunamayacak. 2016 yılında 33 binden fazla öğretmenin görevine, FETÖ soruşturması kapsamında son verilmişti.

MEB GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN...


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN...

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN...

ÖĞRETMEN ATAMALARI TARİHİ NE ZAMAN? | MEB öğretmen atamalarının 15 Mart'ta başlayacağını duyurdu. Öğretmen atamalarına hak kazanabilmek için geçilmesi gereken sözlü sınav ise 27 Mart'ta gerçekleşecek. MEB'in belirlediği atama takvimine göre, ÖABT gerektirmeyen alanlarda 3-4 Nisan 2017, ÖABT gerektiren sınavlarda ise 24 Nisan- 13 Mayıs 2017 tarihleri arasında sözlü sınav yapılacak. Sözlü sınavlara 60 bin Öğretmen adayı katılacak.

ÖĞRETMEN ATAMALARI BAŞVURU DETAYLARI VE KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYINIZ

HANGİ BRANŞLARA NE KADAR SAYIDA ÖĞRETMEN ATANACAK? | Toplamda 90 branşta 20 bin 127 öğretmen atanacak. Sınıf öğretmenliğine 3 bin 570, İngilizce'ye 2 bin 193, din kültürü ve ahlak bilgisi dersine 2 bin 143 öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Türkçe öğretmenliğine bin 140, okul öncesine bin 720, fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmenliğine bin 3, ilköğretim matematik branşına ise bin 835 öğretmen atanacak.

Adaylar, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, İngilizce), rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanlarında, 2016 Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP121 puan türünden, diğer alanlarda ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan alanlar 15-21 Mart tarihleri arasında başvuru yapabilecek.

Sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak başvurular, elektronik ortamda "http://mebbis.meb.gov.tr" ve "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden alınacak. Adaylar, elektronik ortamdaki başvuruları ve buna ilişkin "Elektronik Başvuru Formu"nun çıktısını, şahsen ya da noter ile vekalet verecekleri kişiler aracılığıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak.

SÖZLÜ SINAVLAR NE ZAMAN GERÇEKLEŞTİRİLECEK? | Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dahil), yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak. Sözlü sınava katılanların sınav puanları "Sözlü Sınav Sonuç Ekranı"na işlenecek; sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek.

Sözlü sınava alınacak adaylar, "http://mebbis.meb.gov.tr" ve "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden duyurulacak.

Sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, çalışmak istedikleri en fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecek.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 27 Mart'ta ilan edilecek.

KPSS10 puan türünden başvuran adayların sözlü sınavı 3-7 Nisan, KPSS121 türünden başvuran adayların sınavları ise 24 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok