Lucescu'dan "Jön Türk" projesi

Teknik Direktör Mircea Lucescu, UEFA Uluslar Ligi'nde Rusya ve İsveç'le yapacakları maçlar için belirlediği 28 kişilik aday kadroya Mert Müldür, Zeki Çelik, Berkay Özcan ve Enes Ünal gibi genç yetenekleri çağırdı. Gurbetçi futbolcuların yaş ortalaması 24.1 oldu.
06 Eylül 2018 10:03
A Milli Takımımız'ın UEFA Uluslar B Ligi'nde Rusya ve İsveç ile yapacağı maçlar için belirlenen aday kadrosu ilginç bir çalışmayla ortaya çıktı.

Yeni sistemle Uluslar Ligi'ne başlayacak ay-yıldızlılar, aslardan çok geleceğe dönük gençleri içinde barındıran bir liste hazırladı. Teknik Direktör Mircea Lucescu ve ekibi, iki sınav öncesi Avrupa futbolundan genç lejyonerlere yöneldi. EURO 2020 yolunda iyi bir kadro kurmak isteyen Milli Takım heyeti, 28 kişilik kadronun 13'ünü yurt dışından çağırdı.

Neredeyse kadronun yarısını oluşturan lejyonerlerin yaş ortalaması da dikkat çekti. 13 lejyoner arasından Sinan Bolat hariç hepsinin 1990 ve sonrasında doğması öne çıktı. Bu 13 ismin yaş ortalaması da 24.1 oldu. En genç isim Avusturya ekibi Rapid Vien'den çağrılan 1999 doğumlu savunmacı Mert Müldür oldu. Savunmada ayrıca Lille'de oynayan 1997'li sağ bek Mehmet Zeki Çelik dikkat çekiyor.

Orta sahada 1998 doğumlu olan Stuttgart'lı Berkay Özcan ön plana çıkarken, forvette de Real Valladolid'de top koşturan 1997'li Enes Ünal forma giyiyor. Bu isimlerin haricinde Cengiz Ünder, Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun, Okay Yokuşlu, Çağlar Söyüncü, Yunus Mallı gibi as kadronun isimleri de öne çıkıyor.

İlk 11'de 6 lejyoner
Ayrıca sezon başında İspanya'nın Huesca takımına transfer olan 1991 doğumlu Serdar Gürler de Lucescu tarafından davet aldı. Lucescu'nun kafasındaki ilk 11'de de en az 6 futbolcunun lejyoner olması bekleniyor.

Galeri Icon Foto Galeri