Boston Celtics LogoBrooklyn Nets LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoHouston Rockets LogoMemphis Grizzlies LogoNew Orleans Pelicans LogoSan Antonio Spurs LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers LogoDetroit Pistons LogoIndiana Pacers LogoMilwaukee Bucks Logo
Denver Nuggets LogoMinnesota Timberwolves LogoOklahoma City Thunder LogoPortland Trail Blazers LogoUtah Jazz LogoAtlanta Hawks LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoWashington Wizards LogoGolden State Warriors LogoL. A. Clippers LogoL. A. Lakers LogoPhoenix Suns LogoSacramento Kings Logo

Lin: "Kenyon aradı, çok özür diledi"

Brooklyn Nets guardı Jeremy Lin, eski NBA yıldızı Kenyon Martin'in geçtiğimiz hafta kendisinin Asya Amerikalı olmasından ötürü rasta saç yapmaması gerektiğini önermesi sonrası yanlış anlaşılmadan dolayı kendisine ulaştığını ve "son derece özür dileyen" bir şekilde yaklaştığını söyledi.

Brooklyn Nets guardı Jeremy Lin, eski NBA yıldızı Kenyon Martin'in geçtiğimiz hafta kendisinin Asya Amerikalı olmasından ötürü rasta saç yapmaması gerektiğini önermesi sonrası yanlış anlaşılmadan dolayı kendisine ulaştığını ve "son derece özür dileyen" bir şekilde yaklaştığını söyledi.

Martin, geçtiğimiz hafta Instagram hesabından paylaştığı bir videoda, Lin'in rasta saç yaptırmasının, "siyah" olmak istemesiyle alakası olduğunu iddia etmişti.

K-Mart, videoda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Şu lanet çocuğa soyadının Lin olduğunu hatırlatmam gerekiyor mu? Haydi ama birader. Şu insanlar şunu kessin artık. O kafasındaki saçma sapan şeyle bizim takımlarımızdan birine girmesinin mümkünatı yok. Birinin çıkıp ona 'Tamam kardeş, anladık. Siyah olmak istiyorsun.' demesi lazım. Anladık, evet. Ama adamın soyadı Lin."

Lin, sonrasında Instagram üzerinden Martin'e kendisinin de Çince yazı bulunan dövmeleri olduğunu, bunun çok güzel bir kültür alışverişi ve karşılıklı saygı içerdiğini belirten bir yanıt vermişti. İnternet üzerindeki çoğunluk, Lin'in bu cevabı karşısında Nets guardını destekledi.

"İŞLER ASLINDAN BİRAZ ÇARPITILDI"

Lin, Martin'le olan görüşmesi hakkında "Harika bir sohbetimiz oldu. Bence işler biraz aslından çarpıtılarak orantısız bir şekilde patladı. Biz de kendisinin son derece saygılı ve nazik olduğu bir sohbet ettik. Tüm bunların üstesinden geliş şeklinden çok etkilendim. Muhabbetimiz dolayısıyla müteşekkirim, ve sonrasında kendisi ve oğlunun uğraşmak zorunda kaldığı şeylerden dolayı da üzgünüm (Taraftarların sosyal medya hesaplarına ırkçı ve hakaret içeren yorumlar bırakması konusu). şeklinde konuştu.

"KELİME SEÇİMİM YANLIŞTI"

Martin ise, Lin için söylediklerinde yanlış kelime seçimi kullandığını da şu şekilde kabul etti:

"Aslında direk ona söylemiyordum. Sadece genel bir ifade kullandım, ki direk ona ulaşıp söyleyebilirmişim. Ama adamın rastaları vardı, ve bunun eğlenceli olduğunu düşündüm. Bundan ne fazlası, ne de azıydı. Bir ifade kullandım... kelime seçimim büyük ihtimalle kötüydü, çünkü siyah olmaya çalıştığını söylemiştim. Irkçı bir ifade kullanma niyetim yoktu. Kontrolden çıkan bir şakaydı sadece. Bu kadar. Eğer Jeremy Lin'i üzdüysem ve böyle hissetmesine yol açtıysam, özür dilerim kardeşim... Ben yetişkin bir adamım, ve hatalı olduğumda bunu kabul edebilirim. İşler kontrolden çıktığında, hatamı kabul ederim, ve kelime seçimim yanlıştı."

Lin'in olayla ilgili son ifadesi de şu oldu:

"Şu anda olan biteni bir işlemden geçiriyorum ve kendisine belli bir dereceye kadar insanlık dışı yaklaşıldığını farkettim (Sosyal medyada). Keşke böyle olmasaydı, ama bunları geride bıraktık, ve umuyorum saçımla ilgili olan bu olay hakkında artık konuşmak zorunda kalıyor olmam."


7/24 NBA TÜRKİYE