League of Legends'a devasa bir güncelleme geldi

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunu olan League of Legends'a 16 Temmuz'da devasa bir güncelleme geldi. Metada yer alan çoğu şampiyon zayıflatılırken, vadide görmeye alışık olmadığımız şampiyonlara ise güçlendirme geldi.

League of Legends'ta sezon ortasına girilmesiyle birlikte yeni güncelleme ana sunucuya iniş yaptı. Metada yer alan birçok şampiyon güçlendirme alırken, profesyonel arenada oyuncuların favori şampiyolarında zayıflatılmaya gidildi. İşte 9.14 yamasıyla birlikte gelen yeniliklerin özeti:

Galio

  • Galio'nun minyon temizleme özelliği ve Sıçra-Kışkırt kombosunda değişikliğe gidildi. Bu yamada profesyonel maçlarda onu güçlü yapan bu yönleri biraz zayıflatılarak gücü biraz daha farklı alanlara kaydırıldı. Galio, genel anlamda minyonları uzaktan temizlemekte artık eskisi kadar başarılı değil. Öte yandan daha az mana sıkıntısı yaşıyor. Bu da onu dayanıklılığa daha çok odaklanan dizilimlere yönelmeye teşvik edecek.
Lux

  • Lux'ın W'sunun sağladığı güvenliğe odaklanan dizilimler son birkaç aydır revaçta. Geçmişte bazı kalkan ayarlamaları yapılırken, Lux'ın Prizmatik Bariyer'ine dokunulmamıştı. Bu yüzden saldırı ve savunmaya yönelik dizilimlerindeki gücü ayarlamak için bazı değişikliklere gidildi.
  • Ayrıca Son Parıltı'nın bekleme süresi iadesi de kaldırıldı. 
Pyke

  • 9.13'te Pyke'a getirilen değişiklikler, destek ve üst koridor Pyke'ın arasındaki performans farkını beklenildiği gibi azalttı ama üst koridor Pyke'ı biraz zayıf bıraktı.
  • E'si artık şampiyonlar dışındaki birimleri de sersemletiyor. R'si hayattaki rakiplere daha az hasar veriyor; artık Pyke'a da fazladan "Senin Payın" altını kazandırıyor.
Swain

  • Swain'in tayf mekaniği, ultisine erişimini engelliyordu. Oyuncular ultisini zor bela kullandığındaysa, bu yeterince tatmin edici olmuyordu. Toplanan tayfların İblis Ateşi'nin hasarını kalıcı olarak arttırmasını sağlayarak, Swain'in ultisini ne zaman kullanacağına karar verme zorunluluğunu ortadan kaldırıldı. Ayrıca temasına uygun bir şekilde güç kazanmasına olanak tanıldı.
Sylas

  • Sylas, sahip olduğu çok yönlülük ve ileri safhalardaki gücü sayesinde profesyonel düzeyde öncelikli bir seçim haline geldi. Ultisinin gücünü azaltmaya ve seçilme şartlarını değiştirmeye yönelik bazı değişiklikler getirildi.
Tahm Kench

  • Tahm Kench'e karşı oynamayı gereksiz yere can sıkıcı hale getiren bazı noktalar gözden geçirildi. Özellikle de koridorda rakiplerini çileden çıkaran, sürekli kullandığı kitle kontrolü etkilerini zayıflatıyor ve Q'sunun yakın menzildeki geniş isabet alanı küçültüldü.
  • Ayrıca artık mavi ve kırmızı güçlendirmeleri de yutabiliyor; çünkü neden olmasın.
Yuumi

  • Yuumi'nin profesyonel maçlardaki görülme sıklığını azaltmak için erken safhalardaki zayıflıkları azaltıldı. Değişikliklerin ardından koridorun erken safhalarındaki dürtme becerisi azalırken, biraz daha ileri safhalarda koridorda savaşma becerisi artacak.

Jayce, Kennen ve Neeko'ya ise oyunun erken aşamasındaki hasarını azaltmak için çeşitli zayıflatmalar geldi. Günlleme notlarının tamamını okumak isterseniz burada yer alan bağlantıdan ulaşabiirsiniz.

Kaynak: Riot Games

Sporx Anasayfasına Dön