Koronavirüs tanımı Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirildi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada vaka sorgulama kılavuzunda değişikliğe gidildi.

Koronavirüs tanımı Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirildi
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
03 Nisan 2020 23:56
Sağlık Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında vaka sorgulama kılavuzunda değişikliğe gitti.

Yeni kılavuza göre bundan sonra hastalar sadece öksürse dahi test yapılacak. Türkiye'yi etkisi altına alan korona virüse karşı mücadele devam ediyor. Daha önce vaka kılavuzunda yöneltilen sorulardan bir kaçına 'evet' yanıtı verilmesi halinde test yapılırken, şu anda üç temel sorudan herhangi birine 'evet' yanıtını verenlere koronavirüs testi yapılacak.Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan vaka kılavuzunda şu üç soru yer alıyor:

Bakanlığın Kovid-19 sorgulama kılavuzuna göre, ateşi veya öksürük, sadece öksürük, nefes darlığı ve nefes almakta zorluk şikayetlerinden herhangi birisi varsa, hastaya maske takılacak ve Kovid-19 için ayrılmış alana yönlendirilecek.

Yukardaki üç soruya hayır yanıtını verenler de hemen gönderilmeyecek. Onlara da son 14 günde kendisinin ya da ev halkından birinin yurtdışından gelip gelmediği, yakınlarından birinin solunum sıkıntısıyla hastaneye yatıp yatmadığı ve yakınlarından birinin Covid 19 olup olmadığı sorulacak. Bu sorulardan birine evet yanıtını verirse de o kişiye test yapılacak.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
TÜMÜ