Kanoda ilk olimpiyat heyecanı

Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Mengütay: "Ülkemizin, spor tarihinde ilk defa olimpiyatlarda kano dalında temsil edilecek olmasının heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz"

Haber; AA
Kanoda ilk olimpiyat heyecanı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
01 Nisan 2016 11:36
Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Sami Mengütay, Türkiye'nin, spor tarihinde ilk defa olimpiyatlarda kano dalında temsil edilecek olmasının heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Mengütay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde bu yaz düzenlenecek olimpiyat oyunlarında kanoda Türkiye'nin, tarihinde ilk kez mücadele edeceğini belirterek, 2014 Ekim ayından bugüne kadar hiç ara vermeden sürdürdükleri olimpik kadro eğitim ve antrenmanlarının meyvelerini toplamaya başladıklarını ifade etti.

Kanoda 2015 yılında sporcuların önemli başarılar elde ettiklerini ve üst sıraları zorladıklarını dile getiren Mengütay, "Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında iki 5'incilik ve Avrupa'da bir de 8'inciliğimiz var. Bunların yanı sıra sporcularımız, hemen hemen girdikleri bütün uluslararası yarışma ve şampiyonalarda elemeleri geçerek B ve A finallerine yükseldi ve ilk 18 içine girdi." diye konuştu.

Kanoda 2015'teki uluslararası yarışmalarda 13 altın, 8 gümüş, 7 bronz madalya toplamayı başardıklarına dikkati çeken Mengütay, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yılın en önemli başarısı mayıs ayında İtalya'nın Milano kentinde yapılan Dünya Şampiyonası'nda Rio Olimpiyat Oyunları'nda ülkemizin yarışabilmesi için gereken kotanın alınması olmuştur. K1 200 metre kadınlar kategorisinde yarışan sporcularımızdan Lasma Liepa, 102 ülkenin katıldığı bu şampiyonada ilk 8 sporcu arasına girerek olimpiyat kotasını aldı ve bizi çok mutlu etti."

KOTA ARTIRMA ÇALIŞMALARI

 

Sami Mengütay, federasyon olarak Rio Olimpiyatları için alınan kotayla yetinmediklerini belirterek, "Almanya'nın Duisburg kentinde 17-18 Mayıs tarihlerinde yapılacak Avrupa kıtası kota yarışlarında olimpiyat kotası sayımızı artırmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Milli takımın Fransa'da 9 Nisan'da başlayacak şampiyona öncesi hazırlıklarını Antalya'da sürdürdüğünü bildiren Mengütay, sporcuların buradan Macaristan'a geçeceğini söyledi. Milli kanocuların Fransa'da 17 Mayıs'ta yapılacak uluslararası turnuva öncesine kadar Macaristan'da kamp yapacağını kaydeden Mengütay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Olimpik kadromuzda Adnan Aliev, Mykola Matviichuk C2 1000 metre, Çağrıbey Yıldırım, Mustafa Gülbahar K2 200 metre, Gabor Bozsik K1 1000 metre, Hilal Avcı da K1 500 metrede kota mücadelesi verecek. Rio için tarihimizde ilk kez aldığımız kota bizim için çok önemli ancak bu sayıyı artırmak için gerekli çalışmaları yapmak da bizim görevimiz. Umarım çalışmalarımızda başarılı olur ve Rio için daha çok temsil hakkı elde ederiz."

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
  • PUAN DURUMU
  • FİKSTÜR
  • STSL
  • 1.Lig
  • İng
  • Alm
  • İsp
  • İta
  • Fra
  • Hol
TÜMÜ