İstanbul'da kar yağışı ne zaman başlayacak? Meteoroloji'den kar açıklaması var mı?

İstanbul'da kar yağışı hangi tarihte başlayacak? sorusunun yanıtını merak edenler haberimizden tüm detaylara ulaşabilir. İşte Meteoroloji'nin kar yağışı açıklaması ve tüm bilgiler...

14 Ocak 2018 04:31
İstanbul'da kar yağışı ne zaman başlayacak? Meteoroloji'den kar açıklaması var mı?
İstanbul için kar uyarısı!Vatandaşlar kar yağışının İstanbul'da ne zaman başlayacağını araştırıyor. Peki konu hakkında ne açıklama yapıldı? Ocak ayında İstanbul'da kar yağacak mı? Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne açıklama yaptı? İşte tüm detaylarla sizlerleyiz... İSTANBUL'DA KAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
İstanbul'a kar yağışı konusunda geçtiğimiz gün Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse bir açıklamada bulunmuş, "Son 15 yıllık verilere göre, geçen yıl İstanbul 6-7 Ocak'ta yoğun kar yağışı gözüktü. Ondan önceki yıllarda ise kar yağışları genellikle ocak ortasında başlayıp ve şubat ortasına kadar devam etmiş. Kar yağışının marta sarktığı dönemler ise 1887 ile 2012 kışı. Genellikle İstanbul'da kar yağışına daha vakit var. Ocak 15'e kadar batı bölgelerinde kar yağışı gözükmüyor, ancak 20 Ocak'tan sonra ciddi bir soğuma bekleniyor. 20 Ocak'tan sonra İstanbul'da kar yağışlarının görüleceğini tahmin ediyoruz. Büyük ihtimalle İstanbul yarıyıl tatilinde kar yağışı alacak." ifadelerini kullanmıştı.OKULLAR NE ZAMAN TATİL OLACAK??

Okulların tatil olacağına dair henüz İstanbul Valiliği'nden bir açıklama yapılmadı.

YARIN HAVA NASIL OLACAK?


15 OCAK PAZARTESİ HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Edirne, Kırklareli, Bursa ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar: Kuzey-Kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa.) olarak esmesi beklenmektedir.

BALIKESİR °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ÇANAKKALE °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

EDİRNE °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İSTANBUL °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı


EGE

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Muğla çevreleri ile Aydın'ın kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 9°C
Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

AYDIN °C, 13°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyı kesimlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

İZMİR °C, 12°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

UŞAK °C, 8°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Antalya çevrelerinde kuvvetli (21-50 mm) olması bekleniyor.

ADANA °C, 18°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 15°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, yağışların; öğle saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HATAY °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

MERSİN °C, 17°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren batı kesimleri ile gece saatlerinde bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. kuzey ve batısının yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu, gece saatlerinde kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ESKİŞEHİR °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu.

KAYSERİ °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

SİVAS °C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur şeklinde olacak yağışların öğle saatlerinde Bolu çevreleri ile gece saatlerinde iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.Gece saatlerinde yağışların Bolu ve Düzce çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

BOLU °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların: gece saatlerinde yoğun kar yağışı şeklinde geçeceği tahmin ediliyor.

KARABÜK °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu, gece saatlerinde kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

SİNOP °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

ZONGULDAK °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri ile sabah saatlerinde Amasya ve Tokat çevrelerinin aralıklı yağmur şeklinde olması bekleniyor.

AMASYA °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde yağmurlu

GÜMÜŞHANE °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu

SAMSUN °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

TRABZON °C, 10°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Malatya çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor.

ERZURUM °C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu

HAKKARİ °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu

MUŞ °C, 1°C
Parçalı ve çok bulutlu

VAN °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı bulutlu, gece saatlerinde batı kesimlerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğu kesimlerinin yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

ADIYAMAN °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

DİYARBAKIR °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

GAZİANTEP °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

ŞANLIURFA °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

KAR NASIL OLUŞUR?

Kar, bir yağış biçimidir. Kar bulutlarda bulunan su taneciklerinin aşırı soğuk ile karşılaşması sonucu kristalleşerek oluşmasıdır. Bu olay çok çabuk meydana geldiği için su tanecikleri yağmura dönüşmeden kar haline gelmiştir. Kar taneleri yapılan araştırmalara göre altıgendir. Fakat küçük olduklarından çıplak gözle şekilsiz gözükürler. Ve bunların hiçbiri birbirine benzemez. Ve gökyüzünden yere doğru inerken hiçbiri birbirine değmez. Toprak ve atmosferin ısı aynı olursa yere düşen kar taneleri erimez. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre yeryüzüne inen yağış çeşitlerinin sekizde birinin kar yağışı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yere düşen kar taneleri toprağın üzerine kaplar ve toprağın donmasını engeller. Kar tanesi oluşurken sıcaklığa ve neme göre şekil alır. Kar yazın oluşacak nem ve kuraklığı önler. Ayrıca toprağa düşen kar taneleri azot bakterileri yardımıyla eriyerek azot tuzu haline gelerek toprağı da besler. Buna karşın kar taneleri yağış çeşidine ve yağış türüne göre; uzun ince kalem veya şapkalı sütun gibi isimler alır.

Meteoroloji Nedir?


Meteoroloji; kısaca atmosfer bilimidir. Yunanca "meteoron" kelimesinden adını almıştır ve gökyüzünde olan olaylar anlamına gelmektedir. Eski yunanlılar bulutları, rüzgarları ve yağmuru anlamak ve birbirleriyle ilişkilerini tespit etmek için rasat yapmışlardır. Onlar için hava durumu önemliydi, çünkü hava çiftçilerin ürün yetiştirmesini, denizcileri ve denizde seyahat edenleri etkiliyordu. Bugün çevremizde, atmosferdeki değişim ve olaylardan dolayı bizleri etkileyen daha ciddi ve önemli hava olayları vardır. Gezegenimizdeki atmosferin davranışları ve etkisi gibi, zor ve karmaşık konulara çözüm bulmalıyız.

Eski Bir Bilim Dalı

Aristo'nun meteorolojinin babası olduğuna inanılmaktadır. Aristo "meteorologica" adlı eserini M.Ö. 340 yılında yazmıştır. Aristo'nun yağmur, dolu fırtınası ve bazı hava parametrelerine ait görüşlerinin bir kısmı doğru, çoğu ise yanlıştır. Bu zamandaki diğer düşünürler gibi Aristo da mantık ve sebep yoluyla doğruya ulaşacağına inanıyor ve dünyadaki doğal olayları anlamak için rasat yapılmasına ihtiyaç olmadığını düşünüyordu.

Yüzyıllarca sonra, modern bilimin ilk yıllarında, bilim adamı olarak bilinen doğa filozofları, doğayı gerçekten anlamanın yalnızca spekülasyon ve mantıksal tartışmalarla olamayacağını farketmişlerdir. Dünyadaki olayları anlamak için, bunları ölçmek, kaydetmek ve analiz etmek gerekir. Ancak, hava parametrelerinden rüzgar yönü ve yağış miktarını ölçebilmek bile uzun zaman almıştır. Termometrenin icadı M.S. 1600'lü yıllarda, atmosfer basıncını ölçen barometrenin keşfi ise bundan birkaç yıl sonra olmuştur. Sonraki gelen 200 yılda, nem ve rüzgar hızı ve atmosferdeki diğer önemli parametreleri ölçmek için meteorolojik aletler geliştirilmiştir. Bilim adamları bu sistemleri kullanarak iklim olarak bilinen uzun dönemli değişimleri kaydetmişlerdir. Bununla birlikte, fırtına, harekeyn, tornedo ve diğer atmosferik olayların günden güne değişen davranışlarını anlayamamışlardır.

Daha fazla göster
yukarı ok