İsmail Bütün: "Türk sporunun en büyük destekçisiyiz"

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Turkcell'in Türk sporunun en büyük destekçisi olmasının haklı gururunu ve Turkcell'in Türk sporuna yaptığı ve yapmaya devam edeceği katkıları Sporx'e anlattı.
13 Nisan 2018 10:12
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Türk sporuna verdikleri büyük katkılarla ilgili olarak Sporx'e özel bir röportaj verdi.

Spor olan ilgisini anlatan İsmail Bütün "Spora ilgi küçüklükten beri hep vardı. Mahalle maçları ile başladım, lisede futbol takımındaydım. Sonrasında tenis merakı oldu ve tenis öğrendim. Tenisi öğrendikçe ve oynamaya başladıkça çok sevdim. Üç yıl İsviçre'ye gittim görev icabı, orada da milli spor kayaktır. Pazartesi bizde 'Maç ne oldu?' sohbetleri olur ya, onlarda da pazartesi 'Nerede kayak yaptın, nereye gittin?' ilk sorulardı. Onlarda beden eğitiminde dağda kayak yapılır. Çocuklar öğrenmeye başladı, sonra ben de öğrendim. Öğrendikçe de keyif almaya başladık, kışları kısa da olsa kayak yapıyorum. Yazın tenis oynuyorum ve yüzüyorum. Bel fıtığı başlangıcı var, hafta bir iki gün yüzüyorum." dedi."SPORDA DOĞAL ŞARTLAR VE KÜLTÜR ÖNEMLİ"

Ülkelerin sporla olan ilgisi hakkında konuşan İsmail Bütün, "Türkiye'de olsaydım kayakla ilgili bir şey yapar mıydım bilmiyorum ama İsviçre'de yaşamam nedeniyle bunun etkisi çok oldu. Spor olayı kültürel bir şey. İsviçre dağlarla çevrili ve k,rı meşhur. Orada hayat böyle şekilleniyor. Erzurum'da Kış Olimpiyatları oldu, orada bir tesis oldu ve şimdi Erzurum'da ilgi var. Kayseri'de ve Uludağ'da ilgi var. Doğal şartlar ve kültür insanları etkiliyor. Futbol dünya genelinde en çok ilgiyi gören spor tabii ki. Kış Olimpiyatları'na iklimin bile etkisi var." ifadelerini kullandı."TÜRK SPORUNA 500 MİLYON TL ÜZERİNDE DESTEK SAĞLADIK"

Turkcell'in sponsor olduğu Ampute Millli Takımı ve diğer branşlarla ilgili açıklamalar yapan İsmail Bütün, "Türk sporunun en büyük destekleyici markası olduk. 500 milyon TL üzerinde desteğimiz olmuş, 25 branşa destek sağlamışız. 2002'de A Milli Futbol Takımı ile ana sponsorluğa başladık. Arkasından A Milli Takım, Dünya Kupası'na gidiyor ve 3. oluyor, böyle de güzel bir başlangıç oldu." şeklinde konuştu."SÜPER LİG'İN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLADIKSA NE MUTLU BİZE"

Süper Lig takımlarına sağladıkları destekle ilgili bilgi veren başarılı yönetici "2005-2010 yılları arasında Süper Lig sponsorluğumuz var. Anadolu'dan bir şampiyon çıktı. Beş yıllık süreçte Anadolu kulüplerinin ilerlemesine maddi ve manevi anlamda katkı sağladık. Süper Lig'in 'Avrupa'nın 6. Ligi olma yolunda katkı sağladık ise ne mutlu bize" dedi."MÜTHİŞ BAŞARILAR YAKALADIK, İLK KEZ..."

Olimpiyatlara sporcu yetişmesi anlamında ve sonrasında gelen başarılarla ilgili konuşan İsmail Bütün "Türkiye'nin olimpiyatlardaki madalya ve hedeflerinde yüzme ve atletizmin çok önemli bir yeri var. 2013'te 7 yıllık 2020'ye kadar Yüzme Federasyonu ve Atletizm Federasyonu ile işbirliği anlaşmamız var. 2017 yılında atletizmde müthiş geliştik ve güzel işler yaptık. Türkiye ilk kez Ramil Guliyev ile bir dünya şampiyonu çıkardı. Yasmani Copello Escobar ikinci oldu. Yıldızlarda Mizgin Ay dünya şampiyonu oldu. Yüzmede de ilk kez bir sporcumuz A Barajı'nı geçti. Ümit Can Güreş, Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonu olma başarısı gösterdi. Olimpik branşlardaki desteğimiz 2002'ye kadar devam edecek. 3 yılda aldığımız madalya sayısı, Cumhuriyet tarihinin yüzde 80'ine denk geliyor. Artık Diyarbakırlı bir kızımıza destek verilince, yapılamayacak bir şey yok. Bu şampiyonlukları sürdürmeliyiz." diyerek geleceğe umutlu baktıklarını aktardı."TURKCELL SAYESİNDE LİSANSLI SPORCU ARMASINA KATKI SAĞLADIK"

Turkcell'in atletizm ve engelli sporculara verdiği desteğin hızla devam edeceğini aktaran İsmail Bütün, "Biz destek verdikten sonra atletizmde yüzde 100'ün üzerinde lisanslı sporcu sayımız artmış. Görme engelli sporcu sayısı da yüzde 35 artmış, bu da müthiş bir olay. Engelli bireylerin sosyal hayata da katılması çok önemli. Birçok projemiz var, engelli vatandaşlarımızın hayatta kulanabilecekleri uygulamalar var ve sporda da onlara katkı sağlamaya çalışıyoruz. 2009'da görme engelli bisikleti için "Geleceğe Koşanlar "organizasyonu yapıldı. 2013'te ilk kez Avrupa'da bir lige isim sponsorluğu verildi ve "Turkcell Sesi Görenler Ligi" kuruldu. Bunun meyvesi 2015'te alındı. Görme Engelli Futbol Takımımız, Avrupa Şampiyonu oldu. 2017 yılında İşitme Engelliler, olimpiyatlarda altın madalya aldı. Ampute Milli Takımı şampiyon oldu. Engellilerin heveslenmesi, evde oturmayarak hayata katılmaları ve bir şeyler başarmaları bize keyif veriyor. Manevi olarak Turkcell'in desteği bu konuda çok kritik. Marka olarak mutlu ve gururluyuz." açıklamasını yaptı.

Farklı branşlara da katkıda bulunduklarını paylaşan İsmail Bütün, "Yüzmeye 56 milyon TL'lik destek açıkladık. Bunu devam ettireceğiz. A Milli Futbol Takımı'na da destek devam ediyor. Turnuva desteklerimiz de var. Turkcell Gelibolu Maratonu var. Uluslarası barış temalı ender bir koşudan bahsediyoruz. Her yıl bir rekor kırılıyor. Afrika ülkelerinden bile katılanlar var. O yöreye de, koşunun yapıldığı dönemde ekonomik ve canlılık anlamında katkı oluyor. Ayrıca yelken, golf, balıkçılık turnuvaları oluyor. Bunlar milyonları belki ilgilendirmiyor ama her spora katkı vermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

"FARKLI BİR PROJEMİZ VAR, AÇIKLAYACAĞIZ"

Turkcell'in büyük bir projesi olduğunu açıklayan İsmail Bütün "Sponsorluk dışında farklı bir projemiz var, önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Onu biraz pişirmemiz lazım. Güzel bir iş olacak. 'Bunu yapsa yapsa Turkcell yapar' dedirtmemiz lazım. Ülkeye faydalı olacak diye düşünüyoruz. Biz bir işi yaparken, ülkeye ve dünyaya katkısı var mı diye bakıyoruz." sözleriyle büyük merak uyandırdı.

"61CELL, TÜRKİYE'DE BİR İLK OLDU"

Trabzonspor Kulübü ile yaptıkları işbirliğinden söz eden İsmail Bütün, "Sponsorlukların yanı sıra işbirliklerine ihtiyacımız var. Sadece logoyu gösterme derdinde değiliz. Zaten büyük ve bilindik bir markayız. Dünyanın dijitalleşme anlamında ilk başarıları yakalayan operatörüyüz, sporun dijitalleşmesine nasıl katkımız olur diye düşünüyoruz. Bunun için "61Cell" projemiz var. Trabzonspor'un kendisine ayrılan "0561 61" ile başlayan hatları var, onların işletme haklarını aldık ve "61Cell" markası ile lanse ettik. Türkiye'de ilk kez böyle bir şey oldu. Kente özel bir hat çıktı, Trabzonlular için 61'in büyük bir önemi var. Trabzonspor da bundan gelir elde etti. Bu hattı alanlara da dijital içerikleri var. Örneğin GollerCepte içerikleri var. Trabzonspor'un maçlarında olan goller, hat sahiplerinin cep telefonuna anında geliyor. Trabzonspor'un attığı her gole 200 MB internet veriyoruz, Trabzonspor 5 gol attığında 1 GB internet kazanıyorsunuz. Bu anlamda büyük ilgi gördü. Life Box ürünümüz var, fotoğraflarımızı, videolarımızı burada saklayabiliyoruz. Çalarken Dinlet var, sizi arayanlara marş dinletebiliyorsunuz." diyerek bu anlaşmanın detaylarını aktardı."GALATASARAYLILAR, TURKCELL'DEN FİLM İSTEDİ"

Galatasaray Kulübü ile yapılan anlaşmanın oldukça ses getirdiğini söyleyen İsmail Bütün, "Galatasaray ile bu yıl başında anlaşmamız oldu. Bunun iki aşaması var. Birinci aşamada taraftar destek paketleri çıkardık. Sarı, Kırmızı ve Şampiyon paketleri var, hepsine ayrı içerikler var. Örneğin Şampiyon paketini ele alalım, aylık 9 TL karşılığında üye oluyorsunuz. Onda da GollerCepte, Çalarken Dinlet ürünlerimiz var. Galatasaray'ın her golünde 100 MB hediye veriyorduk ama onu da 200 MB'a çıkardık. Reklam filminde de gerçek bir hikayeden esinlenildi ve müthiş kabul gördü. Birçok taraftar 'Bunun filmini yapar mısınız?' diye ger dönüş sağladı. Bu paketlere SMS ile bile üye olabiliyorsunuz, oldukça basit bir üyelik sistemi. Buradan Galatasaray da gelir sağlıyor. İkinci aşamada ise taraftar uygulaması hayal ettik ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Kulüple ilgili son dakika içerikleri, transfer haberinin oradan açıklanması, taraftarın merak edeceği her şeyi oradan öğreneceği bir uygulama düşünüyoruz. İçeriğini kulüp hazırlayacak, kulüple birlikte çalışarak içeriğini hazırlayacağız." dedi.

"BURSASPOR İLE DE ÖNEMLİ BİR ANLAŞMAMIZ VAR"

Bursaspor Kulübü ile yapılan anlaşmanın detaylarını aktaran ve daha birçok kulüple anlaşmaya açık olduklarını belirten İsmail Bütün, "Bursaspor ile de işbirliği var. "0516 16" ile başlayan hatların işletme haklarını aldık. Bursa Mobile ismi altında lansmanı yaptık. Orada da farklı paketler var, içeriklere göre değişen ürünler var. Her ayın 16'sında farklı kurgular var. İmzalı futbol topu, imzalı forma, antrenman ziyaretleri, futbolcularla çalışma gibi kurgular var. Bu işler aslında başarıya endeksli, kulüp iyi giderse, bizim ürünlere de ilgi daha fazla oluyor. Aslında kulüple endekslememek lazım, o şehire özel bir şey. Başka kulüplere de açığız ve talibiz. Biz bu işi iyi yaptığımızı düşünüyoruz, taraftarların ihtiyaçlarına göre iyi işler yapıyoruz." açıklamasını yaptı.

"GÜNDEMDE SÜPER LİG'DEN BİRKAÇ KULÜP VAR"

Dijital işbirliklerine önem verdiklerine vurgu yapan ve gündemde farklı anlaşmaların da olduğunu aktaran deneyimli yönetici "Galatasaray dijital takipçisi sayısında dünyada 12. sırada, Youtube'u çıkarırsanız 10. sırada. Dijitalleşen dünyada bunlar çok önemli. Galatasaray bu projede çok istekliydi. Gündemde birkaç kulüp var, önümüzdeki günlerde neler olacak göreceğiz. Türkiye Futbol Federasyonu ile de Milli Takım düzeyinde devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"TV+ İLE DE ÖNEMLİ MAÇLAR YAYINLIYORUZ"

Turkcell TV+ ile canlı olarak dünyada oynanan dev maçları canlı olarak aktardıklarını belirten ve buna devam edeceklerini söyleyen İsmail Bütün, "TV+ ile de yolumuza devam ediyoruz. İnsanlar buradan televizyon kanallarını ve bizim özel içeriklerimizi izleyebiliyor. Yayın ihalesinin bir kısmına talip olduk. Mobil oyuncuyuz ve mobille ilgili planlarımız vardı. Paket olarak satıldı, bu yüzden yayıncı kuruluşun inisiyatifine kalıyor. Farklı farklı iş modelleri geliştirdik ve teklifler yaptık ama olumlu sonuç alamadık. NBA ve İngiltere Premier Lig var. Ayrıca Formula 1 var. Bundesliga'yı bir dönem verdik. Daha da devam edecek. Evlerde de IP TV var. İnsanlar buradan kanalları izleyebiliyorlar. Mobilde ise Life+ kanalımız var ve farklı farklı programlarımız var." diye konuştu.

"TARAFTARLARA DİJİTAL ANLAMDA HİZMET SUNMAK İSTİYORUZ"

Marka olarak artık dijital anlamda kulüplerle çalışmaya sıcak baktıklarını söyleyen İsmail Bütün, "Artık hem kulübe, hem taraftara dijital anlamda hizmet sunmak istiyoruz. Biz daha üstün ve kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz. Dijitalleşme de nasıl katkı sağlarız diye düşünüyoruz. Manchester United dijtalleşmeye ağırlık verdikten sonra gelirlerini yüzde 21 arttırmış. Dünya buraya gidiyor. Biz de bu anlamda önemli işler yapıyoruz ve yapmaya çalışıyoruz." açıklamasını yaptı.

İsmail Bütün son olarak "Elimizden geldiğince spora destek sağlayacağız. Başarı geldikçe keyifleniyoruz. Bunların devam etmesini istiyoruz." diyerek sözlerini noktaladı.

Galeri Icon Foto Galeri