Infantino Avrupa Süper Ligi'ni istemiyor

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Avrupa'da kurulması projelendirilen Avrupa Süper Ligi'ni istemediğini açıkça dile getirdi.

Haber; Sporx.com dış haberler, Fotoğraf; EPA
Abone Ol
Infantino Avrupa Süper Ligi'ni istemiyor
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
23 Ekim 2020 05:34
Uzun süredir konuşulan ve geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme taşınan Avrupa Süper Ligi projesine FIFA Başkanı'ndan ret geldi.

Gianni Infantino yaptığı değerlendirmede Liverpool ve Manchester United'ın başını çektiği Avrupa kulüplerinin gelirlerini artırmaya yönelik projenin gündemlerinde olmadığı söyledi. Infantino, kendi planlarına göre futbolun küresel gücüne inandığını ve Avrupa dışındaki kulüplerin de cazibe merkezi olmasını arzuladığını belirtti.

Infantino gündeminin şu sıralarda Dünya Kulüpler Şampiyonası ile ilgilendiğini belirterek, "Şöyle düşünün, Liverpool'un İngiltere içerisinde belki 5 milyon taraftarı var. Tüm dünyada ise 175 milyon taraftarı bulunuyor. Flamengo'nun ise örneğin 40 milyon taraftarı bulunuyor, bunların 39 milyonu ülke içinde. Bu farkların olmaması için çalışmalıyız" diye konuştu.

Öte yandan FIFA Başkanı Infantino, en büyük vizyonunun ise Dünya Şampiyonu olabilecek 50 Milli Takım ve 50 kulüp takımının var olması.

'AVRUPA SÜPER LİGİ' NEYDİ?

Proje, Avrupa'nın en büyük kulüplerinin bir araya gelerek kendi ülke liglerinden çıkıp bu özel ligde oynayacağı bir sistemi kapsıyor. Sky'ın haberine göre bu turnuva, şimdiden 6 milyar dolarlık bir yatırım paketini almış durumda. Avrupa'nın 5 büyük liginden 10'dan fazla takımla birlikte İngiltere'den de 5 takımın yer almasının planlandığı kaydedilen "yeni lig"in, 2022'de başlamasının düşünüldüğü de konuşuluyor.Tümü
TÜMÜ