Infantino, Afrika futbolunu geliştirmek için kolları sıvadı

FIFA Başkanı Gianni Infantino, katıldığı panalde Afrika futbolunu geliştirmeye yönelik çalışmaların yapılacağını müjdeledi.

Haber; Sporx.com dış haberler
Abone Ol
Infantino, Afrika futbolunu geliştirmek için kolları sıvadı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
04 Şubat 2020 04:01
FIFA Başkanı Gianni Infantino yaptığı açıklamada Afrika futbolunu geliştirmeye yönelik projeleri anlattı.

Infantino ilk olarak kıtanın en büyük uluslararası turnuvası olan Afrika Uluslar Kupası'nı daha ilgi çekici yapabilmek ve hedefleri büyütebilmek adına 2 yılda 1 yerine 4 yılda 1 yapmayı planladıklarını anlattı.

İtalyan başkan katıldığı panelde yaptığı konuşmada, "Yıllardır Afrika futbolunun nasıl geliştirileceğini konuşuyoruz. Pele, yıllar önce bir Afrika takımının Dünya Kupası'nı kazanmasını görmek istediğini söylemişti ama bu hala gerçekleşmedi. Bugün bunu değiştireceğimiz gün olsun" sözlerini kullandı.

Bu zamana kadar 2 yılda 1 düzenlenen turnuvanın ticari olarak iyi seviyede olup olmadığını sorgularken Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası gibi 4 yılda 1 olmasının nasıl bir katkısı olacağını hayal ettiklerini söyledi.

Infantino açıklamasında Afrika kulüplerinin yer alacağı ve maksimum 20-24 takımın yer alacağı Afrika Şampiyonlar Ligi projesi üzerinde de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Infantino ayrıca 54 FIFA üyesi ülkenin en az 1 en üst düzey stadyuma kavuşması, Afrikalı hakemlerin profesyonelleştirilmesi, Afrika kulüplerinde yetişen futbolcuların ülke dışına çıkmasını kulüp yararına düzenleyecek çalışmaların yapıldığını da sözlerine ekledi.

Tümü
TÜMÜ