İftar saat kaçta okunacak? İftar saati, İstanbul İzmir Ankara iftar saatleri

İslam aleminin en önemli ayı olan Ramazan ayının ilk iftarı bugün açılıyor. Peki ilk iftar saati saati kaçta? Ramazan ayının ilk iftarı saat kaçta? Gün gün iftar saatleri, iftar vakitleri, iftar ve shur vakitleri..

16 Mayıs 2018 19:42
İftar saat kaçta okunacak? İftar saati, İstanbul İzmir Ankara iftar saatleri
İlk iftar saat kaçta sorusu, İstanbul, İzmir, Ankara ve birçok farklı kentte yaşayan milyonlarca vatandaş tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. On bir ayın sultanı Ramazan dün yapılan ilk sahurla birlikte başladı. Vatandaşlar şimdi 2018 Ramazan'ın ilk iftar saatlerini araştırıyor. Peki, ilk iftar saat kaçta? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir ilk iftar saatleri
Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar imsakiye araması yaparak iftar ve sahur vakitlerini nasıl takip edebileceklerini araştırıyorlar. Diyanet tarafından açıklanan 2018 imsakiyesine hazırladığımız ramazan özel sayfasından da ulaşabileceksiniz

Ramazan süresince aktif olacak bu sistemin yanı sıra ramazan için hazırladığımız özel sayfamızdan tüm merak edilen soruların cevaplarını öğrenebilir, ayrıca 'ramazanda sağlık' ve 'bugün ne pişirsem' bölümlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bazı merak edilen soruların cevapları

Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Takvimlerde gösterilen "imsak", oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Kazaya kalan Ramazan oruçlarının belli bir sürede tutulma zorunluluğu var mıdır?

Ramazan ayında tutulamayan veya başlanıp da bozulan oruçların kaza edilmesi gerekir. Kur'an-ı Kerim'de, "İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günlerin sayı-sınca diğer günlerde tutar." (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır. Kaza oruçlarının peşpeşe tutulması hakkında herhangi bir delil bulunmamaktadır.

Bu oruçların, geciktirilmeksizin bir an önce tutulması uygun olur. Çünkü bu bir Allah hakkıdır. Kişi nezaman öleceğini bilemez. Ramazan orucunun kazası, oruç tutmanın haram olduğu günler dışında her zaman yapılabilir. Hz. Peygamber(s.a.s.), iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki birisi Ramazan bayramının birinci günü, diğeri kurban bayramı günleridir (Buharî, Savm, 66-67)

Bozulan vacip ve nafile oruçların kazası gerekir mi?

Adak sebebiyle vacip olan oruç bozulursa kaza edilmesi gerekir Nafile oruç ise, kişiye farz veya vacip olmadığı h,lde, isteğe bağlı olarak Ramazan ayının dışında tutulan oruçtur. Nafile de olsa, başlanan bir ibadetin tamamlanması gerekir.

Bu nedenle diğer nafile ibadetlerde olduğu gibi, bozulan nafile orucun da kaza edilmesi Hanefî'lere göre vaciptir.

Daha fazla göster
yukarı ok