IFAB'dan VAR, elle temas ve beyin sarsıntısı inceleme kararları

Futbol oyun kurallarının geliştirilmesi ve değiştirilmesi konusunda dünyadaki yetkili tek kurum olan IFAB, son Genel Kurulu'nda VAR, beyin sarsıntıları, elle temas, ve ofsayt kuralları ekseninde görüşüldüğünü açıkladı.

Haber; Sporx.com dış haberler, Fotoğraf; EPA
Abone Ol
IFAB'dan VAR, elle temas ve beyin sarsıntısı inceleme kararları
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
01 Mart 2020 03:09
Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta düzenlenen 134. Genel Kurulu'nda futbol dünyasını derinden etkileyebilecek konuların görüşüldüğü kaydedildi.

Tüm dünyada futbol oyun kurallarını denetleyen ve belirleyen tek kurum olan IFAB'ın Genel Kurulu'nda bu yıl gündemi "Ofsayt kuralında yapılabilecek geliştirmeler, VAR kayıtlarının maç anında hem tribünlere hem de TV başındakilere dinletilebilmesi-izletilebilmesi, beyin sarsıntısı gibi futbolcuların hayati sağlık problemleri halinde yapılacaklar" konuları oluşturdu.

Yapılan Genel Kurul Toplantısı'nın ardından ise IFAB'dan görüşülen konularla ilgili şu gelişmeler yaşandı:BEYİN SARSINTISI YAŞAYAN FUTBOLCU OYNAYABİLECEK DURUMDA GÖZÜKSE BİLE NE OLURSA OLSUN MAÇA DEVAM EDEMEYECEK

IFAB'dan yapılan açıklamada beyin sarsıntılarıyla ilgili oluşturulan uzman grubunun oyun kurallarındaki olası değişiklikleri araştırma konusunda yetki aldığı kaydedildi. Beyin sarsıntıları ile ilgili ekstra oyuncu değişikliği hakkı, beyin sarsıntısı geçiren oyuncunun kesinlikle oyuna devam etmemesi, doktor teşhisinin beklenmesi konusunda hiç bir baskı yaşanmaması konularıyla ilgili kararların hayata geçirilmesi konusunda da ilk onay alındı.

Bu onayın ardından Tokyo Olimpiyatları'ndaki futbol karşılaşmalarında beyin sarsıntısı geçiren futbolculara yönelik önlemlerin ilk denemelerinin yapılması bekleniyor.

VAR'DAKİ TEKNOLOJİK GELİŞMELER VE BEKLENTİLER ÇOĞALTILABİLİR

IFAB toplantısında görüşülen bir başka konu ise Video Yardımcı Hakem (VAR) konusunda yaşandı. Yapılan resmi açıklamada VAR kullanımı konusunda teknolojik gelişmelerin VAR uygulamalarında daha etkili yer alması için ilk görüşme gerçekleşti. Bu gelişme, hakemler arasındaki VAR konuşmalarının hem tribündekilere elektronik panolarla, hem de TV başında yayıncı kuruluşlarla yapılacak işbirliği ile izleyicilere şeffaf şekilde dinletilmesi ve izletilmesini içeriyor.

Ayrıca, IFAB'ın VAR'ın düşük bütçeli ligler ve özellikle alt liglerde de uygulanabilmesi için FIFA ile görüşme yapılması ve ayrıca sistemin finanse edilebilmesi için talep oluşturma isteği duyuruldu.

OFSAYT VE EL TEMASI KONUSUNDA YAŞANANLAR

Genel Kurul'da ofsayt kurallarının ve futbolcuların topa elle temas etmesi ile ilgili konuların masaya yatırıldığı kaydedildi.

Genel Kurul'un en önemli gündem maddelerinden biri olan futbolcuların topa elle temasıyla ilgili görüşlerin konuşulması da toplantının ilgi çekici anları arasında yer aldı. Yapılan açıklamada futbolcuların eli ve kolu arasında oyun kurallarında daha net bir ayrım yapılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

Ofsayt kuralı ile ilgili ise ofsayt çizgisinin futbolcunun topa en uzak olan uzvundan çizilmesine yönelik görüşmelerin Genel Kurul'da konuşulduğu belirtiliyor.SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
TÜMÜ