Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Howard: "Magic'e karşı olan öfkemi bırakmalıydım"

Los Angeles Lakers pivotu Dwight Howard, eski takımı Orlando Magic ve taraftarlarına karşı öfkesini bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Los Angeles Lakers pivotu Dwight Howard, eski takımı Orlando Magic ve taraftarlarına karşı öfkesini bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Howard, geçtiğimiz gece Lakers'ın Orlando'daki maçında, kariyerinin ilk dönemini geçirdiği Magic'ten ayrıldıktan sonra taraftarların kendisine davranma şeklinden ötürü, kendilerine duyduğu öfkeyi artık bırakmasından bahsetti:

"Bence herkesin bir şeyleri atlatması biraz zaman alıyor, ama zamanın yaraları iyileştirmesi gerekiyor. Bu olmuyorsa, bunu bırakmam gerekir. Ben bu şekilde bakıyorum. Kalbimde beni rahatsız eden birçok şeyi artık geride bıraktım. Orlando Magic'e, burada işlerin sona erme şekline ve taraftarlar tarafından davranılma biçimine karşı duyduğum şeyleri. Bu öfkenin gitmesine izin vermek zorundaydım. Buna tutunmaya gerek yok. Bunu yaptığımda, hayatımı çok daha iyi hale getirdi. Daha özgür oldum."

BAŞTA GİTMEK İSTEDİ, SONRA KALMAK...


Howard, 2012 yazında Magic'ten Lakers'a takas edilmişti. O zamanlar, 26 yaşındaydı ve Orlando'da ligin önde gelen savunma odaklı pivotu olarak kendini kanıtlamış, takımın yüzü bir oyuncu olarak görülüyordu.

2011-12 sezonunun sonlarına doğru, 2004 yılında Magic tarafından 1. sırada draft edilen Howard, 2009'da Orlando'nun NBA Finalleri'ne çıkmasına yardımcı olmuş ve takımla arka arkaya üç sezonda Yılın Savunmacısı ödülünü kazanmıştı. Takas talebini geri çekmiş ve "tanıdığı tek ekiple kalmak istediğini" söylemişti.

Bununla birlikte, bu düşünce değişimi geçiciydi ve beş ay sonra Lakers'a gönderilmişti.

"Geri dönüp Lakers'ta oynayacak kadar şanslıydım, ve şu anda gerçekten çok iyi bir durumdayım. Burada çok incinmiş ve gittiğim için hayal kırıklığına uğramış bir sürü insan olduğundan eminim. Böyle hissetmişlerse özür dilerim... Ama eğer burada kalsaydım, bugün olduğum kişi olamayacaktım, bu yüzden gerçekleşen her için ve beni Dwight Howard'ın en iyi versiyonuna dönüştürdüğü için çok memnunum. Bunun olacağını hiç düşünmedim, bu yüzden olduğu için mutluyum. Biliyorum ki bir çok insanın kalbini kırdı, benim kalbimi de kırdı. Ama günün sonunda, özgürüm. Gerçekten çok iyi hissediyorum."

"BU AĞIRLIĞI BIRAKMAK, BENİ DAHA İYİ BİR İNSAN YAPTI"


Bu hafta 34 yaşını dolduran Howard, geçtiğimiz yaz aylarında, hayatında parçaları bir araya getirmeden önce Lakers ile anlaştığında, "en dibe" vurduğunu belirtmişti. Dün geceki maçta, çocuklarından ikisi Howard'ın babasıyla birlikte oturdular ve maçtan sonra babalarını kucakladılar.

"Magic taraftarlarının ya da insanların hiçbirinin bilmediği, kapalı kapılar ardında ortaya çıkan birçok şeye çok kızmıştım. Bu konuda hiçbir şey söylemedim. Bu takım hakkında hiç kötü bir şey söylemedim ya da konuşmadım. Organizasyona karşı, ve hatta geri döndüğümde bana davranış biçimleri yüzünden taraftarlara karşı bile kalbimde büyük bir öfke vardı. Ama bunu artık bıraktım. Çok kızmıştım, ama bıraktım. Tüm bu ağırlığı bırakmam, beni daha iyi bir insan yaptı."

"Bu yıllara, insanların gözünde 'Ah, dostum, bulunduğum yerde kalmalıydım' olarak bakmıyorum. Orlando'da çok rahattım ve o rahatlık alanımdan çıkmam gerekiyordu. Bir insan ve bir adam olarak kim olduğumu öğrenmek, beni daha da iyi yaptı. Bu yüzden , bunun için çok müteşekkirim. Ve burada kalacak olsaydım neler olacağını düşündüğüm zamanlar oldu. Ama doğru zamanda doğru yerdeyim ve gerçekten önemli olan tek şey bu."