Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Harden'ın smacı sayılmadı, Rockets, son 7 dakikayı yine oynamak istiyor!

Houston Rockets'ın, hakemlerin dün gece San Antonio Spurs'e karşı 135-133 yenilgiye uğradıkları iki uzatmalı karşılaşmada, James Harden'ın smacını saymadığı için NBA ofisinin harekete geçeceği konusunda iyimser oldukları söylendi.

Houston Rockets'ın, hakemlerin dün gece San Antonio Spurs'e karşı 135-133 yenilgiye uğradıkları iki uzatmalı karşılaşmada, James Harden'ın smacını saymadığı için NBA ofisinin harekete geçeceği konusunda iyimser oldukları söylendi.

Rockets'ın, lig ofisinin Spurs'e karşı oynanan maçtaki normal sürede Spurs'ten daha çok sayı attıkları için galibiyeti onlara sunmalarını, ya da son 7 dakika 50 saniyelik sürenin sonraki bir tarihte tekrarlanmasını umdukları açıklandı.

Harden'ın smacı, maçın bitimine 7:50 kala gelmişti ve sayılması halinde, Rockets'ın lehine olan skoru 104-89 yapma ihtimali bulunuyordu. Harden smacı vurduğunda, top potanın içinden geçerek ağlara takılmış ve çemberin yanından geri zıplamıştı. Hakem ekibi ise yanlışlıkla Harden'ın smacı kaçırdığını düşünmüş ve Houston koçu Mike D'Antoni'nin itiraz etme hakkını kullanma girişimini ise reddetmişti.

Pozisyon şu şekildeydi:"BAŞARILI SAYILMALIYDI"

Hakem ekibinin şefi James Capers, verdikleri kararı maçtan sonra şu şekilde açıkladı:

"Pozisyon gerçekleştiğinde, Harden bir smaç için içeri giriyordu ve sonra top bize ağdan geriye doğru fırladı gibi gözüktü. Bu gerçekleştiğinde, bu basket ihlali olur. Başarılı bir baskete ulaşmak için, ağdan geçmesi gerekir. O zamandan beri buraya gelip pozisyona baktık. O kadar sert smaç vurdu ki, ağ topu tekrar çemberin üzerine geri getirdi, yani aslında ağdan geçmişti ve başarılı bir basket sayılmalıydı."

"Oyun gözden geçirilebildiği için, bu gözden geçirilebilir bir konudur, ancak pozisyona itiraz etmek için 30 saniyelik bir pencereniz var ve onlar kararı protesto ederken ve açıklama duymak için uğraşırken, bu pencere kapandı. Bu yüzden süresi geçti, ve onlar da bu itirazı yapamadılar."

"İTİRAZ ETTİM, CEVAP ALAMADIM"


D'Antoni, maçtan hemen sonra hakemlerin açıklamaları hakkında şu yorumu yaptı:

"Hiçbir fikrim yok. Topun James'e çarptığını ve geri çıktığını söylediklerini duydum, bu yüzden James için bir goaltend olmuş. Buna itiraz ettim ve bir cevap alamadım. Sonra başka bir adam bunun goaltend olmadığını ve topun bizden çıktığını söyledi. Ben de 'Tamam, buna itiraz ediyorum' dedim. Demem o ki, bilmiyorum. Soruna cevap olarak bunu diyebilirim. Elimde hiçbir şeyim yok. Bir şey diyemem."

EN SON POZİSYON TEKRARI, 2008'DE YAPILDI!


ESPN Stats & Information araştırmasına göre, takımların maçın bir bölümünü tekrar etmesi durumunun en son örneği, 8 Mart 2008'de Miami Heat ve Atlanta Hawks arasında gerçekleşti. Dört ay öncesinde Hawks, Heat'i uzatma periyodunda 117-111 mağlup etmiş, ancak sayı takibini yapan hakem, yanlışlıkla Miami yıldızı Shaquille O'Neal'ın maçın bitmesine 51.9 saniye kala altı faulle oyundan atılmasına karar vermişti. Lig, Miami ve Atlanta'nın bir sonraki planlanan maçından önce, son 51.9 saniyeyi tekrar etmesine karar vermişti ve Hawks da en sonunda 114-111 kazanmıştı.

Dün gece Spurs, Harden'ın smaç tartışmaları sonrasında Rockets'a karşı 26-13'lük bir seri yakalamıştı. D'Antoni, üçüncü çeyrekte 22 sayılık bir fark atmış olan Rockets'ın çöküşü için odaklanma sorununu suçladı.

"Sanırım odaklanmamızı (Harden'in smacından) önce kaybetmiştik, ama açıkçası bu da o koşullara ekleniyor. Savunma yapmayı bıraktık, geri dönmeyi bıraktık, saçma sapan top kayıpları yaptık ve geri dönemedik. Onlar da ısındı ve şut soktular, biz de bu konuda hiçbir şey yapamadık."

Harden, karşılaşmada 11/38 genel şut, 4/20 de üçlük isabetiyle oynamasına rağmen 50 sayı attı. Ayrıca, NBA tarihinde normal sezondaki bir maçta en fazla serbest atış denemesi ve isabeti rekorunu kırdı (24).

"OLUR BÖYLE ŞEYLER"

Harden'ın, normal sürenin son saniyelerinde ve her iki uzatma periyodunda, maçı kazanma fırsatları bulunuyordu.

Harden, normal sürenin bitimine 0.4 saniye kala bir hücum faul almıştı. Rockets bu karara itiraz ettikten sonra, hakem faulü değiştirerek bunun yerine Rockets pivotu Clint Capela'ya verdi. San Antonio'dan Bryn Forbes, son saniye şutunu kaçırmıştı.

Harden ilk uzatmanın sonunda panyalı denediği baskette isabet bulamamıştı. İkinci uzatmada ise, DeMar DeRozan'ın serbest atışları Spurs'e bir sayı üstünlük sağladıktan sonra, Harden, 0.8 saniye kala yine bir hücum faulü almıştı.

Rockets yıldızı Russell Westbrook, geceyi "Olur böyle şeyler. Bu kadar basit." şeklinde özetledi.