Gizli belgeler ortaya çıktı! Koronavirüs...

Çin, koronavirüs salgınının politize edilmesini ve "Çin virüsü" olarak adlandırılmasını eleştirirken ortaya çıkan bir belge dünya gündemine oturdu. Bundan tam bir yıl öncesine ait olan FBI raporu, tam anlamıyla infial yarattı.

Haber; Milliyet
Gizli belgeler ortaya çıktı! Koronavirüs...
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
01 Nisan 2020 10:46
Koronavirüs dünyayı dize getirmeye devam ediyor. Dünya üzerinde virüsün bulaştığı kişi sayısı 860 bini geçmek üzere. Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 42 bin 300'ü aşmış durumda. Koronavirüsle ilgili cevap bulamayan sorular ise dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Çin, Koronavirüs salgınının politize edilmesini eleştirirken orataya çıkan bir belge dünya gündemine oturdu. ABD havaalanında SARS ve MERS virüslerinin yanı sıra ölümcül E Coli virüsünün de bulunduğu bavuluyla bir adam durdurulmuştu.

Kimi bilim adamları aksini söylese de Koronavirüs salgınının rakip güçleri zayıflatmak için kasıtlı olarak tasarlandığını ileri süren söylentiler ortaya atılmaya devam ediyor. Bazı kesimler tarafından bu ithimal neredeyse imkansız olarak görülse de, orataya çıkan yeni kanıtlar aslında o kadar da düşük bir ihtimal olmadığını ortaya çıkardı.

Dünyanın en ölümcül salgınlarına sebep olan virüslerden bazılarının örneklerini taşıyan bir bilim adamının nasıl yakalandığına dair rahatsız edici deliller ortaya çıktı. 2018'in sonunda, Çin'de ilk koronavirüs vakalarının patlak vermesinden tam on iki ay önce, SARS ve MERS virüslerinin örneklerini taşıyan Çinli bir bilim adamı ABD gümrük memurları tarafından yakalandı.

Kısa süre önce, olayla ilgili tutulmuş olan bir FBI raporu yayınlandı. Raporda şu ifadelere yer verilmişti: "Yapılan inceleme sonrasında ele geçirilen küçük ilaç şişelerinin içerisinde bulunan materyallerin Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu hastalıklarına yol açan maddeler olabileceğine inanılmasına yol açtı."Olayda ele geçirilen üçüncü bir şişenin içerisinde ise potansiyel olarak ölümcül bir gıda zehirlenmesi böceği E Coli suşu içerdiği bildirildi. Belgelenmemiş olan bu sevkiyat, ABD'li bilim adamları tarafından ciddi bir tehlike olarak görüldü.

Yahoo News tarafından yayınlanan raporda, "Kitle İmha Silahları Müdürlüğü, kişisel taşınan ve / veya kontrol edilen bagajlarında kayıt dışı ve belgesiz biyolojik materyalleri Amerika Birleşik Devletleri'ne taşıyan yabancı bilimsel araştırmacıları biyogüvenlik riski olarak değerlendiriyor" ifadeleri kullanıldı.

FBI olayla ilgili ayrıntılı yorum yapmayı veya Çinli bilim insanının kimliğini deşifre etmeyi reddetti.

"BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR"

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Trump yönetimi için Çin uzmanı olan Emekli Hava Kuvvetleri Tuğgeneral Robert Spalding, bunun gibi düzinelerce vaka olabileceğini söylüyor. Tuğgeneral Robert Spalding, genellikle kuryenin de ne taşıdıklarını bilmeyebileceğini vurguluyor.

Tuğgeneral Spalding, bu gibi gönderilerile ilgili, "Bazıları ABD'nin tespit ve müdahale etme yeteneğini test etmek için kasıtlı olabilir" ifadelerini kullandı ve ekledi: "Diğerleri ise fırsatçı davranmaya çalışanlar olabilir."

"KASTEN ÇIKARILDIĞINA DAİR KANIT YOK"

Rutgers Üniversitesi'nde kimyasal biyoloji profesörü olan Richard Ebright, Kovid-19 salgınının kasten ortaya çıkarılmış olduğuna dair hiçbir kanıt olmamakla birlikte, bir laboratuvar kazası olması olasılığının göz ardı edilemeyeceğini söylüyor.

"Bu virüsün insan topluluğuna, saha araştırması yapan bir laboratuvar çalışanının yanlışlıkla enfeksiyon bulaştırması veya bir laboratuvardaki numuneyi araştırran bir laboratuvar çalışanının hatası nedeniyle bulaşma olasılığı" olduğunu söyledi.

Çin Dış İlişkiler Konseyi'nde kıdemli bir uzman olan Yanzhong Huang, Çin'in biyogüvenlik düzenlemelerinin derinden kusurlu olduğunu kabul etti. Yanzhong Huang, "Bu nedenle [Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping] Şubat ayında biyogüvenlik ve biyogüvenlik mevzuatını güçlendirmekten bahsetti" ifadelerini kullandı.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
TÜMÜ