Gina Haspel kimdir? Gina Haspel kaç yaşındadır, nerelidir? Yeni CIA Başkanı adayı

Gina Haspel kimdir ve kaç yaşındadır? sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. CIA'in ilk kadın direktörü olan Gina Haspel hakkında tüm merak edilenleri sizler için yanıtladık.

14 Mart 2018 03:28
Gina Haspel kimdir? Gina Haspel kaç yaşındadır, nerelidir? Yeni CIA Başkanı adayı
Gina Haspel hakkında tüm bilgiler burada! Daha önce işkence iddialarıyla gündeme gelen ve CIA'in ilk kadın direktörü olmasıyla en çok konuşulan isimler arasında giren Gina Haspel bugünlerde kaç yaşında ve nereli olduğu Google'da merakla araştırılıyor. Peki Gina Haspel ne dedi? İşte tüm detaylarla sizlerleyiz...

GİNA HASPEL CIA BAŞKANI MI OLDU?
ABD Başkanı Donal Trump, kararını Twitter hesabından duyurarak, Pompeo'nun fantastik bir iş çıkaracağını belirterek, Tillerson'a da hizmetleri için teşekkür etti, ve CIA'nın başına Gina Haspel'i getirdiğini açıkladı. İlk kez bir kadının CIA Direktörü olacağını söyledi.

Bu göreve getirilen ilk kadın olan Haspel, "CIA'de 30 yıl görev aldıktan sonra, geçmişte Mike Pompeo'nun yanında CIA Yardımcısı olarak görev almaktan onur duydum. Başkan Trump'ın yeni CIA direktörü görevine atama fırsatı tanımasından ve bana güveninden ötürü çok memnunum." açıklamasında bulundu.İŞKENCE İDDİALARI

Haspel, CIABaşkan Yardımcılığı görevine getrilmeden önce Tayland'da bulunan CIA hapishanesini yönetiyordu.

Haspel'in ismi, 2002 yılında Tayland'da El Kaideli teröristlere "waterboarding" işkencesinin uygulandığı bir ABD tesisini yürüttüğü iddialarıyla anılmıştı.

Haspel terörle Mücadele alanında bir çok ödüle de sahip.GİNA HASPEL KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

ABD'de Mike Pompeo'nun yerine CIA direktörlüğüne atanan 62 yaşındaki Gina Haspel, teşkilata 1985 yılında katıldı. 1 Şubat 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından CIA Direktör Yardımcısı olarak atandı.

ABD Başkanı Trump'ın, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden almasının ardından, mevcut CIA Direktörü Mike Pompeo'nun yeni Dışişleri Bakanı olmasıyla da CIA tarihindeki ilk kadın direktör olacağı açıklandı.

Tayland'da bulunan CIA hapishanesini yöneten Haspel, CIA Başkanı Mike Pompeo'nun yardımcılığı görevine getirilmişti.

Pompeo, Haspel'in atamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Haspel'i "Örnek bir istihbarat çalışanı" olarak tanımlamıştı.

Pompeo, "Haspel, kendisine verilen görevleri en iyi şekilde neticelendirecek örnek bir kişidir. Kendisinin istihbarati yeteneklerinden dolayı çok şanslıyız." ifadesini kullanmıştı..

Senato'daki Demokratlar ise Haspel'in atanmasına tepki gösterdi. Oregon Senatörü Ron Wyden ve New Mexico Senatörü Martin Heinrich, Trump'a mektup göndererek Haspel'in atanmasına karşı olduklarını ilettiklerini belirtti. Yaptıkları ortak açıklamada senatörler, "Haspel'in kariyerine ilişkin ciddi şüphelerimiz var ve bu göreve layık bir isim olduğunu düşünmüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Donald Trump'ın atadığı Haspel, "kara delik" olarak tanınan Tayland'daki hapishanede suda boğulma hissi yaratan "waterboarding" yöntemini sıkça uygulamasıyla biliniyor.

Merkezî İstihbarat Teşkilatı veya İngilizce adın kısaltmasıyla CIA, 1947'de Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından Harry Truman döneminde kurulan, ABD'nin birimleri için gereken ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. Merkezi Virginia eyaletindeki Langley'de bulunmaktadır. Direktörlüğünü Mike Pompeo yürütmektedir.

CIA yasasına göre; kurum, organizasyonunu, görevlerini, personelinin sayısını ve maaşlarını saklı tutmak hakkına sahiptir. Soğuk Savaş yıllarında ve sonrasında CIA pek çok gizli operasyonda rol alarak çeşitli sebepler dolayısıyla siyasi rejimleri zayıflatmaya ve hükûmetleri devirmeye çalışmıştır.

1947'de Kongre tarafından, Millî Güvenlik Konseyi (National Security Council, NSC) ile bu konseyin yönetimi altında çalışmak üzere kuruldu. CIA, NSC'ye millî güvenliği ilgilendiren konularda bilgi toplayıp verecek, elde edilen bilgileri değerlendirdikten sonra, hükûmetle ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlayacaktı. CIA; NSC'nin vereceği emirler doğrultusunda, güvenlikle ilgili istihbarat işlerini yerine getiriyordu.

 

Daha fazla göster
yukarı ok