G.Saray'a tebrik ve bir sorunun içte yarattığı gerilim

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, zorlu Viktoria Plzen karşılaşması öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Haber; Sporx.com
Abone Ol
G.Saray'a tebrik ve bir sorunun içte yarattığı gerilim
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
13 Mart 2013 16:02
UEFA Avrupa Ligi 3. Tur rövanş karşılaşmasında Viktoria Plzen ile karşılaşacak olan Fenerbahçe'de teknik direktör Aykut Kocaman ve futbolculardan Selçuk Şahin maç öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Aykut Kocaman'ın basın toplantısını canlı aktardık.

Sözü ilk olarak alan Selçuk, Plzen'in medyada küçültülmesini eleştirirken, "Hepiniz hoş geldiniz, yçok önemli bir maça çıkıyoruz. Avantajlı bir sonuçla sahaya çıkıyoruz ancak bitmiş bir şey yok. Yarın bu bilinçle maça çıkacağız. Kesinlikle kolay olmayacak. Seyircisiz olmamız kötü bir durum. Turu geçmek ve Avrupa'da gidebildiğimiz yere kadar gitmek istiyoruz. İnşallah yarın iyi mücadele eder ve turu geçen taraf oluruz." dedi.


KOCAMAN'DAN G.SARAY'A TEBRİK

Fenerbahçe sportif direktörü ve teknik sorumlusu Aykut Kocaman sözlerine Galatasaray'ın Schalke 04 zaferiyle ilgili tebrik mesajıyla başladı, "Galatasaray zor bir işi başardı, öncelikle onları tebrik ediyorum. Yarın biz de aynı pozisyonu almak istiyoruz. İlk maç iyi bir skor aldık doğrudur ancak yarın ciddi bir şekilde rakibimizi ölçüp tartıp Avrupa'da Galatasaray ile beraber Nisan ayını görmek istiyoruz."

Plzen maçında rehavetin olmaması gerektiğini söyleyen Kocaman, "Bütün oyundaki dengeleri elimizde tutmamız lazım. Her maç, kulvar neresi olursa olsun ciddi olmalıyız. Bir adım geride kalma lüksümüz yok. Onlardan önce düşünüp, düşündüklerimizi sahaya yansıtmalıyız. Bunları yapamazsak tur bir anda elimizden uçar gider." dedi.

WEBO YİNE YOK

Kocaman iki takım arasındaki bütçe farkının önemli olmadığını belirtirken, "Bu oyun her şeye açık bir oyun, skoru bütçeler değil, dayanıklı ve güçlü olan, organizasyonu iyi olan takım üstünlük sağlar. Bu saydığım unsurlar paradan çok daha önemli. Antrenmanda oyuncularımızın son durumuna göre bakıp değerlendireceğim, isimler bir tarafa, takımın toplam gücü bir tarafa. İsimler değil, takımın gücünü değerlendireyeceğiz futbol anlamında. Meireles cezalı, Webo olanaksız, Emre ise statü gereği yarın bizimle olamayacaklar. Takım seçimi gibi konular benim işim. 3. kişileri ilgilendirmiyor. Biraz sonra antrenmana çıkacağız." değerlendirmesini yaptı.

Kocaman ligin gidişi ile ilgili olarak, "Puan kayıplarımız çok oldu ama zaafiyet göstermedik. Yabancı oyuncu transferinde doğru strateji uygulayan ve kadrolarını iyi değerlendiren Anadolu kulüpleri de bu puan kayıplarında pay sahibi. Beşiktaş Avrupada oynamadığı için çok az da olsa biraz daha şanslı. Nisan ayını da görmek istiyoruz ama her şey yarın ki maça bağlı. Fenerbahçe ve Galatasaray lokomotif takımlardır. Bu takımların ivmeleri arkadan gelen anadolu takımlarına yol göstericektir. Anadolu takımları artık Avrupa'yı düşünmeliler" dedi.

Takımların Avrupa hedefleri ile ilgili olarak tecrübeli çalıştırıcı, "Kısa vadede tam olarak orda değiliz fakat uzun vadede Fenerbahçe buralarda olmayı kanıksamış bir kulüp. Hedeflerimiz daha büyük olmalı. Elimizde mali gücümüz var en az 4-5 sefer Şampiyonlar Ligi'nde en az 3-4 sefer gruptan çıkmayı ve en az 1-2 kere de çeyrek final düşünmeliyiz. Kırılmalar her zaman olucak önemli olan bu kırılmalara nasıl reaksiyon vereceğinizdir. Yarı final ve ötesi tabii ki karanlık gözüküyor. En az çeyrek final olmalı." dedi.

Plzen'in Perşembe günkü maçta tam kadro olacağını söyleyen Kocaman, "İlk maçta 1 oyuncu eksikleri vardı ama yarın tam kadro olucaklar ve turu geçmek için elinden geleni yapıcaklar. Sparta Prag Chelsea'yi elemeyi başardı bu konuda ki en iyi örneklerden biridir. Bu tarz maçlarda takım oyunu bir adım öne çıkar. Hesaplarımızı ve değişikliklerimizi bu yönde yapmaya çalışıyoruz." dedi.

ART NİYETLİ ELEŞTİRİLER
"AZGIN AZINLIK"


Kendisine gelen eleştiriler üzerine Kocaman, "Performans işi yapıyoruz bu eleştiriler normal. Fakat benimle ilgili olanlar art niyetli onları konuşmanın yeri burası değil. Geldiğim ilk günden beri dediğim şey "işimizi yapacağız ve kamuoyununa işimizi sunacağız. Konuşmaktan ziyade işimi yapmaya çalışırım. Bu tarz eleştirileri yapanlar azgın azınlık denicek kadar az. Toplumun sağ duyulu kesimi beni anlıyordur. Takımda bu güç var tek hedefimiz turu geçmek." dedi.

ÇEK GAZETECİNİN SORUSU KOCAMAN'I DERTLENDİRDİ

Çek bir gazetesinin taraftarlar olayları ve Avrupa'dan men edilme konusunda hiçbir endişeleri olup olmamaları sorulması üzerine Kocaman gerilirken ve gülerek "Artık bu tarz olayların olmayacağını ümit ediyorum. Çek basınının böyle bir soru sorması düşündürücü. Kendi kendimizi imha etmek konusunda bizim milletimiz en öndedir. Bu tehdit karşısında biraz korkmuyor değilim" dedi ve gazeteciye bu soru için teşekkür etti.

Tümü
TÜMÜ