Ümit Özat imzayı attı

Haber; AA
Abone Ol
Ümit Özat imzayı attı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
24 Mayıs 2010 13:29
Ankaragücü Kulübü, teknik direktörlük görevine 3 yıllığına Ümit Özat'ı getirdi.

Başkent ekibinin Saray Tesisleri'ndeki imza törenine, Özat'ın yanı sıra kulüp başkanı Ahmet Gökçek, bazı yönetim kurulu üyeleri ve basın sözcüsü Avni Kavlak katıldı.

Törende konuşan Ankaragücü Kulübü Başkanı Ahmet Gökçek, yaptıkları yönetim kurulu toplantısında, 100. yılda Ümit Özat'ı bu göreve layık gördüklerini söyledi.

Teknik direktörlük kararı için Özat'ın birçok özelliğini dikkate aldıklarını anlatan Gökçek, ''Yediği ekmeğin hakkını veren, özgüveni olan, en büyük sermayesi cesaret olan, 100 kere başarısız olsa da 101.'nde başarılı olacağına inanan bir insanı takımın başına getirdik. Ümit Özat, çevresini yalnızlaştıran değil, yıldızlaştıran ve gerçek saygıyı gösteren bir insan. Özelliklerini anlatmaya kelimeler yetmez. Hırslı ve mücadeleci bir yapısının olması da bu kararı almamızda önemli bir etkendir. 100. yılda Ümit Özat'ı bu göreve layık gördük ve takımı emanet ettik'' diye konuştu.

-ÖZAT: ''100. YILDA ŞAMPİYONLUK BEKLENİYOR''-

Ankaragücü'nde teknik direktörlük kariyerine başlayan Ümit Özat ise bugünün kendisi için özel ve anlamlı bir gün olduğunu belirterek, ''100 yıllık kulübün bana teslim edilmesi, benim de bu sorumluluğu almam önemlidir'' dedi.

Futbola Ankaragücü'nde başladığını hatırlatan çiçeği burnunda teknik direktör, şöyle konuştu:

''Bugünkü şartlarda en büyük spor kompleksine sahip bir kulüp. Böyle bir tesisin hakkını vermeye çalışacağız. Köln Spor Kulübü'nde 2 teknik direktörün yardımcılığını yaptım. Lemerre ile çalıştım. Teknik direktörlük kariyerime başladığım bugün, tecrübelerimi aktarmak en büyük görevim. Keyif veren ve önlem alınan bir takım yaratmak istiyoruz. Camia 100. yılda şampiyonluk bekliyor. Fenerbahçe'nin 100. yılında bunu yaşadım. Ankaragücü'nün 100. yılında da böyle bir şey yaşarsam, bir ilk ve çok güzel olur.''

Hedeflerinin ilk yılda ligde ilk 5 ve daha üst sıralar olacağını vurgulayan Özat, ''Hayali değil, ayakları yere basan planlar yapmalıyız. Sanırım, ligin en genç başkan ve teknik direktörü olacağız. Başkan bana 'sözleşmen 3 yıl olacak' dedi. Bu güveni boşa çıkarmamak ve Ankaragücü ruhunu yeniden canlandırmak istiyoruz'' dedi.

Bu arada, Ümit Özat'ın yardımcılıklarını Sedat Karabük ve Kazım Konak yapacak.

-DİPLOMA KONUSU-

Teknik direktör Ümit Özat, diploması ile ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:

''Benim UEFA (A) diplomam var. Ligde antrenörler bu diplomayla çalışıyorlar. Biz de diğer arkadaşlarımız gibi Pro Lisans kurslarına katılacağız. Önemli olan kağıt parçası değil, bizim bilgi, birikim ve tecrübelerimizi takıma aktarabilmektir.''

En kısa sürede şampiyon olmak istediklerini anlatan Özat, ''Bursaspor'un şampiyonluğu diğer takımları da cesaretlendirdi. Bursaspor 3 yıl gibi planlı bir çalışmanın sonrasında bu başarıya ulaştı. 'Kupa beyi' olarak adlandırılan Ankaragücü'nde en büyük hedeflerden biri de Türkiye Kupası'nı almaktır. Başarı artan ve kalıcı olmalıdır'' diye konuştu.

-TARAFTAR TEPKİSİ-

Teknik direktör Özat, göreve getirilmesi nedeniyle Ankaragücü taraftarlarının tepkilerinin hatırlatılması üzerine, ''Tabii ki eleştiri olacak. Bunu en çok isteyenlerden biri benim. Eleştiri rüzgar olursa iyidir, kasırga olursa kötüdür'' değerlendirmesini yaptı.

Bugünlere birtakım engelleri aşarak geldiğine dikkati çeken Özat, şöyle devam etti:

''3 teknik direktörün yardımcılığını yaptım. Bu işe başlamak için 15 teknik direktörle mi çalışma lazım? Düşünce, kalkmasını bilmeliyiz. Herkes bir yerden başladı.''

Aynı konuyla ilgili olarak başkan Gökçek ise başarılı yabancı teknik direktörlerin Türkiye'ye gelip, ülkelerine döndüklerini hatırlatarak, ''Kafasında soru işareti olanlar varsa, antrenmanları izlerler, canlı görürler. Başlamadan taş koymak iyi değil. Biz Ümit hocanın bu işi gönülden yapacağına inandığımız için verdik. Fatih Terim de Ankaragücü'nde başladı. Şu anda en iyi teknik direktörlerden birisi. Ümit Özat neden olmasın. Taraftarların büyük bir bölümü, bizi ve Ümit hocayı destekliyor'' şeklinde konuştu.
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
TÜMÜ