Trabzon'dan FIFA'ya kafa karıştıran cevap

3 Temmuz'dan bu yana 2 yıldır şampiyon biziz diyen Trabzonspor'un yaklaşık bir yıldır FIFA'da süren Wisla Krakow davasındaki savunması "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dedirtti.

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Trabzon'dan FIFA'ya kafa karıştıran cevap
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
02 Temmuz 2013 17:31
- SPORX ÖZEL - Üzerinden iki sezon geçmesine rağmen 2010-2011 sezonu şampiyonluğu konusunda yaşanan tartışma ve gelişmelere ilginç bir halka daha eklendi… İstanbul 16.Ağır Ceza Mahkemesi'nin "şike" kararına, UEFA'nın kesinleşmiş olmamakla birlikte "onay" vermesi Trabzonspor camiasında şampiyonluk kupası beklentilerini iyiden iyiye artırdı. 3 Temmuz olayının patlak vermesinden bu yana her platformda 2010-2011 sezonunun şampiyonu biziz diyen ve bu konuda defalarda TFF'nin kapısını dayanan bordo-mavililerin 11 nisan 2012 tarihinde Wisla Krokov takımının açtığı ve kısa bir süre önce sonuçlanan FIFA'daki davada verdiği savunma kafaları karıştırdı.

FIFA'nın resmi sitesinde yayınladığı TFF ile birlikte taraflara gönderdiği 8 sayfalık gerekçeli kararda davalı Trabzonspor kulübü avukatlarının, Krokov takımının futbolcuları Pavel Brozek için yapılan anlaşmada yer alan şampiyonlar ligine katılım bonusu olan 125 bin euroluk talebine karşılık "Kulübümüz UEFA şampiyonlar ligine sportif başarı elde ederek gitmemiştir" şeklinde savunma yaptığı ortaya çıktı.

FIFA tarafından (FIFA Oyuncu İhtilafları Komitesi) taraflara gönderilen 8 sayfalık gerekçeli kararda, maddi ihtilaf dosyası olmasından ülke ve kulüp adlarına yer verilmedi. Davacı tarafın ülkesi Polonya P, kulübü Wisla Krakov X, davalı tarafın ülkesi Türkiye T ve kulübü Z olarak adlandırıldı. Nisan 2012'den bu yana süren dava sonunda FİFA, davacı Wisla Krakow kulübünün talebini kabul ederek Trabzonspor'un Polonya temsilcisine masraflarla birlikte yaklaşık 150 bin Euro ödemeye mahkem etti.

FIFA açıkladığı bir gerekçeli kararda Wisla Krakow kulübü, 5 ocak 2011 tarihinde Trabzonspor kulübünün imzalanan sözleşme gereği (Pawel Brozek'in transferi için) 2011—2012 sezonunda şampiyonlar ligi gruplarına kalınmaları halinde kendilerine 30 ağustos 2011 tarihine kadar 125 bin Euro vermek zorunda olduğunu ancak Trabzonspor kulübünün bu parayı ödememekte ısrarcı olduğunu bildirmiş; davalı Trabzonspor kulübünü de kendilerine (FIFA), verdiği savunmada, "Oyuncu transfer edildiği zamanda Trabzonspor kulübü Süper Lig'de liderdi. Ama sezonun ikinci yarısında üç maç kaybedip bir de beraberlik almamız o sezon şampiyonluğu kaybetmemize neden olmuştur. Sonuç olarak o sezon bir sportif başarı elde ederek şampiyonlar ligine katılım hakkı elde edilmemiştir. Bu nedenle Wisla Krakow takımının talebi yerinde değildir" sözlerine yer verdi.

Bordo-mavililerin şampiyonlar ligi primi isteyen Polonya kulübüne ve bu konuda davayı gören FIFA'ya, "Sportif başarı elde ederek bu hakkı kazanmadık UEFA bizi aldı" demesi kafaları karıştırdı. Bordo-mavili kulübün avukatlarının bu davada sportif başarıdan kasıtlarının "Türkiye Süper Ligini kazanma veya Şampiyonlar liginde diğer takımları yenme durumudur" demesi, kulübün ligi kazanmadığı yönünde ifade kullanması dikkat çekti. Taraflardan savunmalarını alan FİFA davacı Wisla Krakow kulübünün talebini kabul ederek Trabzonspor kulübünü davacı Polonyalı kulübe 125 bin Euro ödemeye mahkum etti. FIFA ayrıca 8 bini Krakow kulübüne 4 bini FİFA'ya olmak üzere toplam 12 bin İsviçre frankının da Trabzonspor tarafından kararın tebliğinden sonraki 30 günlük süre içinde taraflara ödenmesini talep etti.

FIFA KARARINDAKİ CAN ALICI İLGİLİ O MADDELER

9-Davalı cevabında iddiaları tümüyle reddetmiştir. Özellikle, sözleşmenin 2b maddesinin, "Z kulübünün 2011/2012 sezonu Şampiyonlar Ligi grup aşamalarında yer almayı hak etmesi durumunda" ifadeleri Davacı'nın yorumu olan, her koşulda Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılması olarak değil, tarafların ek ödemeye transfer olan oyuncunun da katkısıyla elde edilen sportif başarı vesilesiyle turnuvaya katılmaya hak kazanılmasi şeklinde yorumlanmalıdır.

10-Davalı, Sampiyonlar Ligi grup aşamasına sportif başarılarla, yani T Süper Lig'ini kazanmakla ya da Şampiyonlar Ligi eleme turlarındaki takımları elemesiyle degil tam tersine UEFA Acil Durum Paneli'nin kararıyla katıldığı konusunda ısrarcıdır.

11-Buna ek olarak, Davalının oyuncuyu serbest bırakması karşılığı yapılacak ödemenin "sportif hedeflere" ulaşmada katkıda bulunmasını kapsadığını işaret etmektedir. Son olarak, Davalı, oyuncu geldiğinde takımın T Süper Ligi'nde lider olduğunu ve sezonun ikinci yarısında Davali'nın aldığı 3 mağlubiyet ve bir beraberlikle şampiyonluğun kaybedildiği gerçeğini ifade etti.

İŞTE TRABZONSPOR'UN ŞOK SAVUNMASININ YER ALDIĞI FİFA KARARI
* Görselleri büyük halini görmek için üzerine tıklayın. 

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Yasal Uyarı: Bu haber kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tümü
 Reklam