Kartal'ın konuğu Löw İstanbul'da!

1998-99 sezonunda Fenerbahçe’yi çalıştıran Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, yakın dostu İsmail Kartal’ın konuğu olarak İstanbul’a geldi.

Haber; Vatan
Abone Ol
Kartal'ın konuğu Löw İstanbul'da!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
24 Nisan 2015 07:03
Son Dünya Kupası Şampiyonu Almanya ile sözleşmesini 2018’e dek uzatan Joachim Löw, hem mukavelesini hem de F.Bahçe’nin tekrar ele geçirdiği liderliği kutlamak için verdiği sözü tutarak yakın dostu İsmail Kartal’ı ziyaret etti. Anadolu Hisarı’nda Uskumru Restaurant’taki bu özel yemekte şampiy10 da iki eski dostun yanındaydı. Löw, burada arkadaşımız Ali Can’ın sorularını içtenlikle yanıtladı:

İsmail Kartal nasıl bir insan ve nasıl bir hoca?

“Burada teknik direktör olması, lider olması öncelikle beni çok sevindiriyor. Beraber çalıştığımız dönemde (Gülüyor. Biz o zaman gençtik) önemli bir insandı. Aramızdaki bağı hiçbir zaman koparmadık. Dostluğu ve arkadaşlığı unutulmaz bir insandır. Açıksözlüdür. Çalıştığımız dönemde futbol sohbetlerimiz çok olurdu, bu kadar iyi anlaşmamızın başlıca sebepleri arasında futbol felsefemizin de aynı olması önemli tabii. Zamanında bir teknik direktör gibi düşündüğünü fark ettim. Birbirimize karşı da her zaman dürüsttük.

‘ÇOK BİLMEK İSTER, HEP ARAŞTIRIR, HEP SORARDI’

F.Bahçe’de çalıştığı dönemle, bugünkü değişimi nasıl karşılıyor?

“2-3 sene önce buradaydım. Tesisleri gezdim. İsmail hoca zamanında neler yapıldığını gösterdi. Tekniksel imkânları gösterdiler. Değişim farkediliyor tabii. Benim zamanımda bu kadar imkânlar yoktu. Şu anki imkânlar ile o günler kıyaslanamaz bile. Dünya çapında standart var. Bunların mimarı ve sorumlusu İsmail hocadır. Çok bilmek istiyordu. Hep araştırır ve sorardı. Bilimselliğe önem veriyor. O yüzden F.Bahçe’de var. Bu çalışmalar onsuz olmazdı.”

Cevabını bilsek de şampiyon kim olur?

“Favorim tabii ki F.Bahçe. Şampiyon olmalarını çok istiyorum ama futbol bu. Eğer olamazsa da kulüp için en iyi ve doğru teknik direktörün de İsmail Kartal olduğunu söyleyebilirim.”

‘Saldırı F.Bahçe’ye değil, Türk futboluna yapıldı’

F.Bahçe’nin yaşadığı bir silahlı saldırı var. Bu üzücü durum için ne söylersiniz?

“Bu saldırı sadece F.Bahçe’ye değil, Türk futboluna yapılmıştır. Herkese büyük bir zarar verdiler. Tehlikeli bir durum. İşin ucunda hayati tehlike var. Çok üzüldüm bu olaya. Olmaması gerekirdi. Mutlaka kimin ve neden yaptığı öğrenilmeli. Böyle bir olay savaşta yaşanır. Mutlaka ve mutlaka bu saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiği çözülmeli. Futbolda şiddetin yeri yoktur.”

‘Alıncak çok kupa var’

“Dünya Kupası’nı almayla bitmiyor, hedefler hiçbir zaman tükenmemeli.”

Dünya Kupası’nı da kazandınız. Alınacak başka kupa kaldı mı?

“Kupalar çok önemli ama aynı yolda ilerleyip doğruları bulmak ve doğru olmak da çok önemlidir. Yoldan çıkmamanız gerekir. Dünya Kupası’ndan sonra takımda önemli değişiklikler oldu.

Yalnız bir kupa almak başarı değildir. Benim için başarı bir oyuncumu daha yukarılara çıkarmak, onların nasıl gelecekte bir yıldız adayı veya yıldız olduğunu görmektir. Böyle bir durum bir teknik adamı çok mutlu eder. Futbol sürekli kendini yeniliyor. Sizin de yeniliklere açık olmanız ve çok çalışmanız gerekiyor.

Dünya Kupası’nı aldık tamam ama bir kupayla bitmiyor, alınacak diğer kupalar da var. Hedefler hiçbir zaman tükenmemeli. Ben kupaları isterim. Hepimiz için bu kupalar çok önemli ama saydığım konular da mutlaka olmalı.”

‘Daniela’nın sana selamı var’

Joachim Löw, Anadolu Hisarı’ndaki yemekte yakın dostu İsmail Kartal’a eşinden gelen mesajı gösterirken, Türkçe olarak “Daniela’nın sana selamı var” diyerek bir anda herkesi şaşırttı.

‘Löw’den ders almıştık’

İsmail Kartal, Löw ile gerçekleştirilen sohbette Alman hocayla olan bir anısını paylaşırken şunları söyledi: “Aykut Kocaman döneminde Almanya’ya gittik. Koşu ve sprint mesafeleriyle ilgili Löw bize 4 gün brifing verdi. Almanya-Hollanda maçı öncesiydi. Kondisyonerlerimiz de vardı. Bu bizim bilimsel çalışmalara verdiğimiz önemin en net göstergelerinden biridir.”
Sonuçlanan Transferler
Tümü
TÜMÜ