F.Bahçe, G.Saray'ın gerisinde kaldı!

Lige 5 maç seyircisiz cezası ile başlayacak Fenerbahçe’de kombine satışları Galatasaray’ın çok gerisinde kaldı.

Haber; Bugün
Abone Ol
F.Bahçe, G.Saray'ın gerisinde kaldı!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
17 Temmuz 2012 08:53
Yönetim, içinde 2 derbinin de olduğu bu cezayı iptal ettirmek için kolları sıvadı. Bu noktada 2 sezon önce 5 maçlık cezası kaldırılan 'Bursa örneği' baz alınıyor. Ancak genel kanı iki olayın birbiriyle bağdaşmadığı yönünde

Fenerbahçe geçen sezon Galatasaray ile oynadığı Süper Final şampiyonluk maçı sonrası yaşananlar nedeniyle aldığı 5 maçlık seyircisiz oynama cezasını bu sezonun ilk 5 iç sahamaçında çekecek. Üstelik bu maçların ikisi derbi.

Ligin 5. haftasında Trabzonspor ve 7. haftasında Beşiktaş'la karşılaşacak olan Kanarya bu iki maça seyirci desteğinden yoksun çıkacak.

14 bin fark yediler

Ancak Sarı-Lacivertliler için cezanın getirdiği tek sıkıntı sadece seyirci desteğinden yoksun olmak değil. Yönetim için asıl mesele kombine satışlarının beklenen düzeyde olmaması.

Uzun yıllar bu alanda rakiplerine fark atan Fenerbahçe, bu sezon Galatasaray'ın gerisinde kaldı. Şu ana kadar 26 bin kombine kart satılırken Cimbom'da bu rakam 40 bini aştı.

Satışların düşmesinin en önemli nedeni kuşkusuz 5 maçlık ceza ve bu 5 maçın içinde 2 derbinin yer alması gösteriliyor. Geçen sezon şike süreci nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Fenerbahçe bu sezon bir de kombineden darbe yemek istemiyor.

Yönetim tek çıkış yolu olarak 5 maçlık cezanın kaldırılmasını görüyor. İki olaya karşılaştırmalı inceleme Kulüp genel sekreteri Talat Yılmaz da bir gazeteye “5 maç ceza çok ağır. Kalkarsa kombine rakamımız 30 bine çıkar. 52 bin kişilik statta binde birin yaptığı olayın faturasını kulüpler veya para verip kombine kart alanlar çekmemeli” şeklinde bir demeç verdi.

Yani Sarı-Lacivertliler, tahkim süreci de geride kalmasına rağmen cezanın kaldırılacağı yönünde umutlu. Bu noktada en büyük dayanak ise 2 sezon önce Beşiktaş maçı nedeniyle 5 maç ceza alan ancak bu cezası daha sonra kaldırılan Bursaspor örneği. Bursa'da yaşananları ve sonrasındaki süreci detaylı inceleten Fenerbahçeli idareciler, iki olay arasındaki benzerlikleri emsal göstererek 5 maçlık cezayı hafifletmeyi amaçlıyor.

Peki Fenerbahçe ceza indirimi alabilir mi? Kanarya istediğini alırsa kamuoyunun tepkisi ne olur? Bu soruları muhataplarına yönelttik.

Hukuki dayanağı yok

Öncelikle Bursaspor ile ilgili karar, hukuka uygun bir örnek değil. Hukuki olmayan bir örnek de emsal olmaz. Bana göre Federasyon, hiçbir hukuki dayanağı yokken o dönemde Bursaspor'un cezasını kaldırdı. TFF'nin bir karar organının böyle keyfe keder davranmaya hakkı yoktur. Bana göre Bursaspor'a yapılan uygulama hukuki temeli olmayan bir uygulamaydı. Türker Aslan (Tahkim Kurulu eski Başkanı)

Bizimki tedbir kararıydı

Bizim o dönemde aldığımız 6 maçlık ceza bir tedbir kararıydı. Kesin mahkûmiyeti içeren bir karar değildi. TFF de tedbir süresi içinde Bursaspor'un ve taraftarlarının pozitif gidişatını dikkate alarak tedbiri kaldırdı. O zaman statüdeki hüküm bu şekildeydi. Tabii her olayın kendine özgü unsurları vardır. Dolayısıyla Fenerbahçe hakkındaki kararı en iyi değerlendirecek olan TFF'nin hukuk kurullarıdır. Bizim Beşiktaş maçımızdaki olaylar müsabaka öncesi yaşandı, sahada cereyan eden bir olumsuzluk yoktu. Fenerbahçe maçından ayrılan en önemli unsur bu. Öztürk Yazıcı (Bursaspor Hukuk Sorumlusu)

4 BÜYÜKLERİN KOMBİNE SATIŞLARI

Galatasaray: 40 bin
Fenerbahçe: 26 bin
Beşiktaş: 4 bin
Trabzonspor: 800

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
TÜMÜ