58. madde golü

Şike ve teşvik suçu işleyenlere ağır cezaların yer aldığı 58. maddenin hafifletilmesi için başlatılan imza kampanyasına, G.Saray, Ordu, A.Gücü ve Trabzon'un ardından Beşiktaş ile G.Antep de katılmayacaklarını açıkladı.

Haber; Hürriyet
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
58. madde golü
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
09 Ekim 2011 09:47
Şike ve teşvik suçu işleyenlere ağır cezalar verilmesini hükmeden Futbol Disiplin Talimatnamesi'nin 58. maddesinin hafifletilmesi için kulüpler arasında başlatılan imza kampanyası 2 fire daha verdi. Orduspor, Ankaragücü, Trabzonspor ve Galatasaray'ın ardından, Beşiktaş ve Gaziantepspor kulüpleri de imza vermeyeceklerini açıkladı.

58. maddedeki cezaların ağır olduğunu savunan bazı kulüplerin “cezaları hafifletelim” talebinde bulunmaları üzerine, TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Kulüpler Birliği'nin 16 imza getirmesi halinde yeniden bir durum değerlendirmesi yapacaklarını bildirmişti. Ancak, Spor Toto Süper Lig'deki 18 takımın 4'ü (Orduspor, Ankaragücü, Galatasaray, Trabzonspor) söz konusu çalışmaya karşı olduklarını en baştan ilan edip, kesinlikle imza koymayacaklarını duyurdu.

Düne kadar 'hafifletme' çalışmalarını destekledikleri bilinen Beşiktaş ile Gaziantepspor da desteklerini çekti ve imza atmayacaklarını açıkladı.

Bizim imzamıza ihtiyaç yok

Bu gelişmenin ardından, Futbol Disiplin Talimatnamesi'nin 58. maddesinin hafifletilmesi girişimleri zora girerken, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, konuyla ilgili olarak, “Pekçok insan sanki Beşiktaş şike olayının içinde imiş gibi algılıyor ama böyle bir şey kesinlikle yok. Beşiktaş, tertemizdir.

Talebimiz yok

Zaten 58. maddeyi değiştirmek için Futbol Federasyonu'nun bizim imzamıza da ihtiyacı yok. Biz hiçbir zaman cezalar hafifletilsin diye bir talepte de bulunmadık. Kim ne suç işlediyse cezasını çeksin. Beşiktaşlılık duruşu da bunu gerektirir” dedi.

MÜSABAKA SONUCUNU ETKiLEME

Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır.

Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.

İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir. Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam