"Teşvik primini biz verdik"

Eski futbolcu ve hakem Erman Toroğlu'nun 37 yıl önce oynanan Ankaragücü-Galatasaray maçında teşvik primi aldığı iddialarına bir yenisi eklendi!

Haber; DHA, Fotoğraf; AA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
'Teşvik primini biz verdik'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
13 Şubat 2012 17:15
3 Temmuz sabahı şike soruşturması kapsamında gözaltı ve tutuklamalarla başlayan süreçte 7 ay geride kaldı.

Bu kez ortaya bomba gibi bir iddia düştü. 37 yıl önce oynanan Ankaragücü-Galatasaray maçına 250 Bin TL'lik para dolu çantayı, Ankaragücü soyunma odasına götürdüğünü iddia eden Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Üyesi Kemal Akbulutlu, şu anda spor yorumcusu olarak Erman Toroğlu'nu hedef alarak, "Çantayı teslim ettim. Erman Toroğlu 16'ya bölünsün " diye bağırdı, şimdi ise ben para almadım diyor" şeklinde konuştu.

-Faik Gürses, "Hadise çok sıcak ve gündemde, nasıl oldu bu iş?"

-Kemal Akbulutlu, "Yıllar önce anılarımda kalan bir anektod var. Ondan bahsetmek istiyorum. Şu anda Telegol programını yapan Erman Toroğlu ile ilgili. 1975 senesinde ben askerken aramızda geçen bir hadise var. Kulübümüzle alakası olmayan zengin iş adamları, Musevi arkadaşlarım Ankaragücü - Galatasaray maçından önce bir para topladı. Bu parayı da götürme görevi bana verildi. Ben de götürdüm, kendilerine teslim ettim Maçı Ankaragücü 2-0 kazandı. Dün akşam Telegol programında 'Almadım' dedi. 'Suç değil' der gibilerinden konuşuyordu, bir ara 'aldım' der gibi oldu. Ondan sonra almadık dedi. Daha sonra bağlanan Ali Osman ve Tahsin de 'Almadık' dedi. Ankara'da sohbet sırasında beraber olduğum Melih Atacan, "Bu parayı aldık" dedi.

FASULYEYELER BUNUN İÇİNDEMİ?

"Bu parayı götüren kişi benim. Soyunma odasının içinde Erman Toroğlu, 'Bu para 16'ya bölünecek' dedi. Maç bittikten sonra Ankaragücü'nün futbolcuları soyunma odasına girdikten sonra Erman Toroğlu çantanın üstüne çapraz bir şekilde ayaklarını uzattı. 'Fasulyeler bunun içinde mi' dedi bana. 'Evet' dedim ben de. Ondan sonra ayağa kalktı, '16'ya bölün, hakkımı bana ayırın' dedi. Antrenör Hasanagic geldi, 'Yok Erman, bu 21'e bölünecek' dedi. Erman Toroğlu'nun o hali, tavrı, saldırganlığı hala gözümün önünde. Duşlara giden kapıyı kırdı. 'Ben kabul etmiyorum. Benim hakkımı 16'ya bölerek verin' dedi. Kendisi çok iyi hatırlar. ondan sonra olay kapandı. Aldığını biliyorum ama kaça bölünerek aldığını bilemiyorum tabii. Bu olayı ben canlı yaşadım. Dün akşam da bağlanmak istedim çünkü orada yalan konuşuluyordu. Ziya kaptan (Şengül) yaş itirabiyle 'Çocuktu' falan dedi bana. Sağolsun Ziya Abi Fenerbahçe'ye geldiğinde ben 9 yaşındaydım. Teşvik primi götürüldüğünde 22 yaşında bir askerdim. Şu an 59 yaşındayım.

ÇANTADA 250 BİN TL VARDI

"Hafızam beni yanıltmıyorsa 250 bin lira para vardı çantada. Melih Ağabey dün akşam, '500 bin lira mıydı, hatırlamıyorum' dedi. Para 250 bin liraydı, onuda bir malzeme yapmasınlar.

Beni programa bağlamadan önce beklettiler. Ziya Kaptan, 'Çok iyi bir Fenerbahçelidir, ama yaşı yetmez' dedi. Ben 22 yaşındaydım o zaman. Kaya Bey'e de (Çilingiroğlu) teşekkür ediyorum, 'Niye bağlamıyorsunuz' gibilerinden bir şey söyledi sağolsun. Bağlasalardı bunları anlatacaktım. Erman Toroğlu'nu fazla üzmek istemediler herhalde orada. Sonra Güneşspor-Afyonspor maçında şike yapıldığına dair Abidin Aydoğdu (Eski TRT Spikeri) bağlandı. Kaldı ki bu teşvik primi o zaman suç değilmiş, 11 Nisan 2011 tarihinden beri suçmuş gibi adlediliyor, alan da veren de şerefsiz oluyor. Ondan önceki mübah mıydı, serbest miydi acaba, onu da sormak istiyorum kendisine. O yapınca serbest, ahkamı keserken rahat, şimdiki insanlar suçlu mu olacaklar yani onun gözünde?

PARAYI İKİ KİŞİ GÖTÜRDÜK

"Çantayı arkadaşımın arabasıyla, iki kişi götürdük. Soyunma odasına sadece ben girdim.

Şimdi Allah'a çok şükür emekliyim, kendi halimde bir hayatım var. Ziya Kaptan da beni çok iyi bilir, Fenerbahçeli olmanın gururunu yaşıyorum her zaman. Asla asla kulübümün bu para olaylarıyla da ilgisi yoktur, onu da belirtmek istiyorum. Ankaragücü - Galatasaray maçında, Ankaragücü yensin diye parayı götürdüm. Maç 2-0 Ankaragücü'nün galibiyetiyle bitti.

ASLA RAHATSIZ DEĞİLİM

"Bu açıklamayı yaparken kendimi rahatsız hissetmiyorum. Olan bir şeyi söylüyorum, olmayan bir şeyi değil. Deli değilim, kimseyi de suçlamıyorum. Mahkemeye verecekse versin. Ali Osman ve Tahsin arkadaşlarımızın söylediği mi, yoksa stoper İsmail Dilber'in, Konyalı Sarı Mehmet'in, Müjdat Yalman'ın, söyleyeceği kelimeler mi daha önemli? Maalesef Erman Toroğlu hatalı davranıyor, ahkam kesiyor. 'Aziz'in adamı' diyor. Sen kimsin, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a Aziz diyebiliyorsun?

BAŞKANIMIZ BİRAN ÖNCE DÖNSÜN

"Yarın duruşmalar başlayacak. Sayın başkanımızın bir an önce aramıza dönmesini istiyorum. Bu bana çok koyuyor. Suçsuz yere insanlar vakit dolduruyorlar. Yazık günah, sağlıkları ne durumdadır bilemiyoruz. Allah yardım etsin. İnşallah şu mahkeme sonucunda kendilerini dışarıda görürüz.

O ZAMAN SADECE TARAFTARDIM

"İnsanlar hep düzgünlükten dürüstlükten bahsediyor. Bunu kazanın diye para vermişler, biz de götürmüşüz. Bundan daha doğal bir şey olabilir mi? Yenilin diye vermemişiz ki, kazanın diye vermişiz. O sene Fenerbahçe şampiyon oldu. Biz arkadaş grubu olarak Galatasaray'ın mağlup olmasını istedik. Başardık sanıyorum, ne mutlu da bize. Biz kulübümüze hizmeti amatör ruhla yaptık. O dönemde 22 yaşındaydım, Fenerbahçe Kongre üyesi de değildim. 32 senedir de Divan Kurulu Üyesiyim."

Tümü
 Reklam