Mahkeme 'bilirkişi' raporu istemiş! İşte o rapor...

Sporx.com yeniden bahis ve şike olaylarının alevlendiği bu günlerde şok bir rapora daha ulaştı… İşte gündemi değiştirecek o belge…

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Mahkeme 'bilirkişi' raporu istemiş! İşte o rapor...
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
07 Şubat 2013 15:04
- SPORX ÖZEL - EUROPOL'ün (Avrupa Polis Ofisi) hem Türkiye'yi hem de dünyayı sarsan şike açıklamasının ardından 79 şüpheli maçın yer aldığı Bochum dosyası tekrar ülke gündemine gelirken, Sporx.com yargılaması İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden bu dava ile ilgili şok bir detaya ulaştı.

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nin elindeki davaya konu olan şike süphesi karşılaşmalarla ilgili bilirkişi tespiti istediği ve 7 aylık bir inceleme sonrası bilirkişi raporunun mahkeme başkanlığına teslim edildiği ortaya çıktı.

Bochum ve Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'nın çalışmaları sonucunda 20.5.2010 tarihinde Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame çerçevesinde şüpheli maçlarla ilgil davaya bakan İstanbul 20.Ağır Ceza Mahkemesi'nin Nisan ayındaki duruşmada 71 şüpheli ile ilgili nihai kararını vermesi bekleniyor.

Mahkemenin elindeki şüpheli maçlar konusunda 14.12.2011 tarihinde bilirkişiye başvurduğu, Yrd. Doç. Dr.Veysel Küçük, Yrd. Dç. Dr. Kamil Erdem ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Mustafa Yorulmaz'lardan oluşan bilirkişi heyetinin de 29.6.2012 tarihinde iki sayfalık raporlarını mahkeme başkanlığına verdikleri ortaya çıktı.

3 TEMMUZ DAVASINDA BİLİRKİŞİ RAPORU İSTENMEDİ

3 Temmuz'da patlak veren şike davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinin yargılamasında bilirkişi tespitine gerek duymazken aynı nitelikteki İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkmesi'nin benzer şike davası konusunda bilirkişiye başvurması dikkat çekti.

ŞİKE KANAATİ OLUŞMADI
İçlerinde Süper lig karşılaşmalarının da yer aldığı şüpheli maçlarla ilgili bilirkişi mahkeme başkanlığına verdiği iki sayfalık raporunun son bölümünde;

Sonuç olarak; tarafımızca yapılan incelemeler sonucunda mahkeme tarafından bilirkişi sıfatıyla tarafımıza gönderilen evraklar ve video kayıtları incelendiğinde hiçbir takım veya futbolcunun şike yaptığı kanaati oluşmamıştır" sözlerine yer verildi.

İşte adı Bochum davası olarak anılan ve 2010 yılıdan bu yana İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından devam eden davanın yargılamasında gözden kaçan o şok bilirkişi raporu:

KONU: Mahkemece tarafımızdan istenen bilirkişi raporu.
AÇIKLAMALAR
14.12.2011 tarihinde tarafımıza teslim edilen yazılı ve göresl materyallere( 2 klasör gözlemci, temsilci, hakem raporları ve 9 adet DVD) ilişkin görüşlerimiz aşağıda belirtilmiştir.

Yapılan incelemeler neticesinde;

a- Tarafımıza teslim edilen gözlemci, temsilci, hakem raporlarındaki müsabaka sonuçlarıyla iddianamede adı geçen müsabakaların sonuçları arasında tutarsızlık ve çelişki tespit edilmemiştir. Bazı maçların görüntü kayıtlarının bulunmaması sebebiyle bu maçlarla ilgili herhangi bir teknik değerlendirme yapılamamıştır.

b- 03.01.2009 tarihinde oynanan Adıyamanspor - Türktelekom (3:4) ile25.12.2009 tarihinde oynanan Ceyhanspor - Batman Petrolspor (0:1) müsabakalarıyla ilgili hakem, gözlemci ve temsilci raporu klasörlerde bulunmadığı için teyit edilememiştir.

Yayıncı kuruluştan görüntüleri alınan 9 maç tarafımızdan izlenmiştir. Buna göre;

1- 08.12.2007 tarihinde oynanan ANKARAGÜCÜ - KASIMPAŞA (2:2 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati tarafımızca oluşmamıştır.

2- 30.03.2008 tarihinde oynanan KASIMPAŞA- SİVASSPOR (0:4 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, müsabakanın 2. ve 10. dakikalarında Sivasspor'un kaydettiği golller öncesi pozisyonlarda Kasımpaşaspor oyuncusu Fatih Akyel'in bireysel hataları tespit edilmiştir. Ancak futbol oyunun genel karakteristiği dikkate alındığında bir çok maçta atılan gollarin büyük bir kısmı yapılan hataların sonucunda gerçekleşmektedir. Bu nedenle Fatih Akyel'in davranışlarında şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

3- 19.04.2008 tarihinde oynanan BURSASPOR - KASIMPAŞA (1:0 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

4- 04.04.2009 tarihinde oynanan ANKARASPOR - BURSASPOR (0:2 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

5- 03.05.2009 tarihinde oynanan İBB - GENÇLERBİRLİĞİ (3:1 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati tarafımızca oluşmamıştır.

6- 24.05.2009 tarihinde oynanan KOCAELİSPOR - İBB (2:3 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

7- 29.05 2009 tarihinde oynanan HACETTEPE - KOCAELİSPOR (0:4 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

8- 03.10.2009 tarihinde oynanan BEŞİKTAŞ - DENİZLİSPOR (1:0 sonuçlanan)
müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

9 – 04.10.2009 tarihinde oynanan ESKİŞEHİRSPOR - KAYSERİSPOR (0:1 sonuçlanan) müsabakasının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

TFF'ye gönderilen 04.08.2009 Tarihli şikayet dilekçesinde adı geçen müsabakalar incelenmiştir.

1- Yapılan incelemeler neticesinde iddianamede isimleri geçen 25.12.2008 tarihli CEYHANSPOR-BATMANSPOR(TFF 3.LİG) müsabakasını BATMANPETROLSPOR'UN 1-0 kazandığı, aynı tarihli BULANCAKSPOR-ÜNYESPOR maçını BULANCAKSPOR'UN 1-0 kazandığı 24.12.2008 tarihli TORBALISPOR-MUSTAFA KEMAL PAŞA SPOR maçında ev sahibi TORBALISPOR'UN 2-0 kazandığı tespit edilmiştir. İddianamaede bahsi geçen MEHMET VOLKAN TERLİK ve RIFAT ENGİZ'in ÜNYESPOR oyuncuları oldukları ve BULANCAKSPOR- ÜNYESPOR maçında görev aldıkları tespit edilmiştir. Bu olayla ilili şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

2- 09.03.2008 Tarihinde oynanan İSTANBULSPOR- GAZİANTEP B.Ş.BLD.SPOR maçında iddianamede adı geçen İSTANBULSPOR oyuncularından HAKAN KORKMAZ ilk 11de yer almış 57.dakikada skor 0-4 aleyhlerine iken oyundan çıktığı, ALİŞEN KANDİL'in ise müsabaka kadrosunda olduğu ve oyuna 36.dakikada girdiği tespit edilmiştir. Bu olayla ilgili şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

3- 28.01.2010 tarihinde NURETTİN GÜNAY'ın Bochum Emniyet Müdürlüğüne verdiği ifadede iddianamede belirtilen maçlarla ilgili yapılan tespit ve görüşle aşağıda belirtilmiştir;

a- İddianame kapsamında adı geçen 8.12.2007 tarihinde oynanan 2-2 biten ANKARAGÜCÜ- KASIMPAŞA maçının görüntü kaydı incelenmiş, şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

b- 09.12.2007 Tarihli MARDİNSPOR-ELAZIĞSPOR maçı 1-4 ELAZIĞSPOR lehine sonuçlanmıştır. 75.Dakikada durum 1-3 ELAZIĞSPOR lehineyken MARDİNSPOR futbolcusu ALİ KÖSE çift sarı karttan kırmızı kart görerek oyundan atılmış kalan dakikaları MARDİNSPOR 10 kişi tamamlamıştır. Bu olayla ilgili şikeye yönelik herhangi bir kurgulama kanaati oluşmamıştır.

c- Aynı tarihli DİYARBAKIRSPOR-İSTANBULSPOR maçı 3-0 DİYARBAKIRSPOR lehine sonuçlanmıştır.

d- 20.01.2008 tarihinde oynanan MALATYASPOR-MARDİNSPOR MÜSABAKASI 0-0 , 27.01.2008 tarihinde oynanan MARDİNSPOR - ESKİŞEHİRSPOR müsabakası 1-0 ESKİŞEHİRSPOR'un galibiyeti ile sonuçlanmıştır.

Sonuç: Tarafımızca yapılan incelemeler sonucunda mahkeme tarafından bilirkişi sıfatıyla tarafımıza gönderilen evraklar ve video kayıtları incelendiğinde, hiçbir takım veya futbolcunun şike yaptığı kanaati oluşmamıştır.
Saygıyla arz ederiz.
Yrd. Doç. Dr. Veysel Küçük, Yrd. Doç. Dr. Kamil Erdem, Yrd. Doç.Dr. Mehmet Mustafa Yorulmazlar

ÖZEL HABER: Tahir KUM

Yasal Uyarı: Bu haber kaynak gösterilmeden kullanılamaz. 

İŞTE ŞİKE YARGILAMASINDA MAHKEME BAŞKANLIĞINA SUNULAN BİLİRKİŞİ RAPORUNUN BELGESİ:

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Yasal Uyarı: Bu haber kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tümü
 Reklam