Arama Logo

Rıdvan Dilmen: "3-4-2-1 ile olmaz, sıfır ihtimal!"
22
DİLMEN: "F.BAHÇE 3-4-2-1 İLE OLMAZ, SIFIR İHTİMAL"

Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'nin Medipol Başakşehir'e 2-0 mağlup olduğu mücadeleyi TRT Spor'da yayınlanan %100 Futbol programında değerlendirdi.

21
AYKUT HOCA İLE KONUŞTUM

İzlemeyenler için şöyle bir yorum yapamayın. Ligin 5. haftasındayız, bundan önceki 4 haftada bütün maçların yüzde 55'inde lehine gelişti. 4 hafta boyunca her maç ortalama 4-5 tane gol kaçırdılar. Neler kaçırdılar... Döndü gol yediler. Aykut Kocaman'ın da enteresan cümleleri olmuştu. Geçen telefonda konuşuyorduk. "Bizim minimum 9-10 puan olmamız lazımdı." dedi. 4 haftada hücum anlamında, bugün ikinci yarıda Altay'ı hiç görmedim ben gol dışında. Formasının rengini söyleyemem. Hücum anlamında en kısır maçını oynayan Başakşehir, Fenerbahçe'yi 2-0 yendi. İşin tuhaf tarafı burada.

20
BU TABLOYLA KAZANMAYI HEDEFLEDİ

Aykut Hoca'nın bir tarzı var, Abdullah Avcı Hoca ile hemen hemen aynı. Aykut Hoca dakika dakika yaşar, çok sabırlıdır. İnsanlar belki hala Aykut Kocaman'a kızgındır kaçan şampiyonluk nedeniyle, Alex'i geç aldı falan. Perde arkasına girmek istemiyorum. Şu tabloyu o istedi. 4 haftayı başka türlü 0 istedi, bu tabloyla kazanmayı hedefledi. Yani, tuzak kurmak için çalıştı.

19
BU KADAR TUZAĞA GEREK YOKTU

Oyun içerisinde, çok iyi oynayan tandemini bozdu. Epureanu'yu soktu, öne Yusuf'u koydu. Ligimizin çok değerli oyuncularından biridir Yusuf. Müthiş oyuncu. Mahmut'u kullandı. Fakat tuzak kurmana gerek yoktu Hocam. Zaten karşındakine tuzak kurmaya gerek yoktu. O kadar kafanı çalıştırmana gerek yoktu.

18
BU NE YA, BEN DE BAŞLAYAYIM FUTBOLA

Türkiye'de rotasyon nedir, bu ne ağabey ya. 4-5 haftada yorgunluk, rotasyon. Ben başlayayım futbola ya. 1 hafta oynayayım, 2 hafta oynamayayım. Fenerbahçe tempolu ve iyi maç oynadı Almanya'da. Fenerbahçeli neden Pereira'ya sarıldı. Önde baskı yapan, coşku yapan, hızlı oynamaya çalışan bir takımdı. Çalışmak, fizik güç, canlılık önekli ama yetenek de lazım. Yeteneklisiniz, hiç kuvvetsizsiniz o da olmuyor. Çalışma ve yeteneği bir araya getirince Beşiktaş oluyorsunuz. Fenerbahçe hem yetenekli oyuncuları kullanmadı, hem de o coşkulu oyununu oynamadı.

17
BAŞAKŞEHİR'İ BÖYLE AŞAMAZSIN

Fenerbahçe deplasmanda Eintracht Frankfurt'un kaleciye oynadığı geri pas 25. Bu kadar geri pas attıran kim Fenerbahçe. Plan bu! Siz anahtarı baştan kullanacaksınız. Hazır olmayan, demoralize bir Pelkas ile; ne olduğu soru işareti olan, hayatında Başakşehir'e gitmemiş Berisha ile ve de daha yeni yeni gözümüze hoş gelen, çaylak Muhammed ile bunu aşma şansınız yok.

16
MEYER'İN 3 TANE 90 DK'SI VAR

35 yaşındaki kaptan Gustavo'ya rotasyon yok. Yanındaki Meyer'in 3 tane 90 dakikası var. Play-out oynayan Köln ile 10 maça çıkmış. Crystal Palace'ta 1 maç oynamış, göndermişler. Bugün de Başakşehir'e hayatında ilk defa gidiyor. Oyuncu kalitesi düşükse oyun kalitesi de düşüktür.

15
BEN BUNU İYİ NİYETLİ GÖRMEM

Frankfurt maçında ne kadar koşarsanız, baskı yaparsanız yapın Mesut, Valencia, Rossi'nin olduğu takımda kalite sunarsınız. Mesut'un golü aman aman mı ama başlangıcı öyleydi. Mesut kimsenin görmediğini görüyor da sen herkesin gördüğünü görmek istemiyorsun Pereira. Çünkü, 15 tane maç yapmış Fenerbahçe Pereira ile. 7 hazırlık maçı, 3 Avrupa maçı, 5 tane de lig maçı. 15 maçta 1 tane 90 dakika oynamadıysa bir futbolcu, ben bunu iyi niyetli görmem.

14
İNANILIR GİBİ DEĞİL, MESUT ÖZİL

Mesut Özil diye bir oyuncunuz varsa, hiçbir maçta dökülmediyse, en kötüsü ortalama ise ve bazı maçlarda ortalama üzerindeyse, ki bu maçta da 1 pas hatası dışında hata yapmadıysa girer girmez de al da at diye orta yaptı, perşembe günü gol attırdıysa, Antalya maçında girer girmez 2 tane attırdıysa, Adana'da mahkum oynadığın maçta gol attıysa demek ki bu arkadaş kötü oynasa biraz milletin önüne öyle bir atar ki onu. İnanılır gibi değil. Ben bir futbol adamıyım, yorumcuyum.

13
PEREIRA, İRFAN CAN'I DÜŞÜNMÜYOR

Sadece Mesut değil, İrfan Can da kayboldu. Pereira geldiği gün kaybolduğunu gördüm. Düşünmüyor dedim. Tabii ki hızlı oynama isteğini eleştirince beni eleştiriliyorlardı. Coşkulusun da Sivas maçında pozisyon adedin az. Sivas maçının son 30 dakikası tek kale, bugün ikinci 45 dakika tamamen yarı alanda, duran top dışında üretim yok. Akan oyunda yok.

12
3-4-2-1 İLE YETENEKLİLERİ KAYBEDERSİNİZ

Bu takımla 3-4-2-1 oynarsanız yetenekli oyuncuları kaybedersiniz. Yetenekli oyuncuları dizer, ona göre takım oluşturursunuz. Fenerbahçe 11'ine bakın. Fenerbahçe taraftarı, yıllardır böyle vasat bir kadro gördü mü ya! Bir de 3'lü oynuyorsun. Fenerbahçe 5 maçta 3 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet. Allah rızası için, Fenerbahçe tarihinde kötü kadrolar vardır ama bu kadroyu ligin birkaç favorisinden biri yaparsın. Hem 3-4-2-1 oynayacaksın, dışarıda kalanlar olacak. 4-2-3-1'i Türkiye'de en güzel Fenerbahçe oynar. Fenerbahçe'den daha güzel 4-2-3-1 oynayacak kadro yok. Mis gibi. Rossi, Pelkas, Mesut, Valencia, İrfan Can. Neyi koyarsan koy. Ferdi'den 4'lünün sol beki, Osayi'den sağ beki. Fenerbahçe futbol takımının sistemi yanlış. Tamam koşmayan oyuncuyu oynatma ama siz dünyanın hangi takımında 11 oyuncunun tamamının koştuğunu gördünüz. Görmediniz. Bazı oyuncularını tolere edersin. Mesut doğduğu günden beri bu kuvvette. Keşke daha kuvvetli olsaydı. Ona rağmen Real Madrid, Arsenal, Almanya Milli Takımı. İrfan Can da sakatlandı, neden? Sürekli oynamadığı için vücudu hazır değil.

11
ÇOK TEHLİKELİ BİR TAKTİK

Hocaya sempatiyle baktık. Eintracht maçında öyle fizik ve coşkuyla oynadılar ki, 25 geri pas yaptılar. Fenerbahçe korner atarken gol yedi. 1-0 öndeyken. Gerideki adam da Rossi. Rakip en az 10 kere ofsayta girdi. Çok tehlikeli ofsayt taktiği yaptılar. 1 tane takılmadılar, gol oldu.

10
1-0 YENİLSE GİDECEKTİ

Başakşehir takımı, çok organize olan bir teknik direktörün takımı. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, santim santim pozisyonunu çok değerli bir teknik adamı var başında. 1-0 mağlup olsa Aykut Hoca 'Ben ayrılayım Göksel Başkan' diyecekti. Futbol böyle bir oyundur. Aykut Hoca devam edecektir Pereira sayesinde. Kendi hüneri de vardır. 4 maçta iyi top oynadı.

9
FENERBAHÇE'DE KALİTE YOK

Fenerbahçe ha hu ha hu, coşku, tempo ama kalite yok. Sen antrenör olarak forma sokmakla sorumlusun. 1.5 yıldır oynamayan oyuncuyu oynatarak gerçekten de ne oluyor dedik. Yine insanlar anlayış gösteriyordu. Mesut 38 yaşında bir oyuncu değil, 33 yaşında. Gönülden gelmiş, iyi bir hazırlık dönemi geçirmiş. Hazırlık maçları dahil verim almışsın. 1 tane 90 dakikası yok. Maça ısınmış, tekmeliğini takmış, hiç tabela görmediği maç olmamış.

8
8+3 VAR YA, AMAN AMAN

Mesut Özil'den bağımsız gidelim. Sosa iyi futbolcu, sakat yok. İrfan Can iyi futbolcu. Hele 8+3 var ya, aman aman. Enner Valencia iyi futbolcu. B ve C, aralarında uçurum yok. Halil ve Muhammed Mustafa. Çok fark yok. Enner Valencia ile Berisha arasında fark var. Enner ile başla. İkinci yarı Berisha sol açık oynuyor. Santrfor da Enner'di.

7
MESUT VE ENNER İLE BAŞLA

45 dakika mı oynamayacak Mesut, ne oldu da 63'te girdi. Rossi'yi erken başlattılar. Rossi'yi bugün dinlendirebilirsin. Pelkas ile de başlayabilirsin ama Mesut ve Enner ile başla. 60 dakika oynat. Uçurum var arasında. 20. hafta oynanmıyor ki bu kadar adam değişikliği. 20. haftada altyapı oyuncularıyla mı çıkacaksınız maçlara. Teknik direktörün görevi, 5. hafta fite yakın 14-15 kişilik kadro belirlemek. Avrupa'da varsan rotasyon.

6
BU SİSTEMLE ROTASYON DA YAPAMAZSINIZ

Bu sisteme (3-4-2-1) bağlı kalırsanız rotasyon da yapamazsınız. Sonra mucizevi bir davranışla sağa Ferdi, sola Osayi'yi koydu. Acayip bir değişiklik yaptı. Cin gibi. Zaten orijinal mevkileri değil. Onların da günahı yok. Beklentilerimizin çok üstünde bir Ferdi gördüm ama Berisha'yı forvet arkası oynatacağıma Ferdi'yi oynatırım. Muhammed'i bu kadar yükün altına sokmam. Kuvvetli değil daha, genç, çaylak oyuncu. Genç sempatik geliyor bize ama eee, kaleye gidemiyorsun, pozisyonun yok, mağlup oluyorsun. İçeride Sivas'ı yenemiyorsun.

5
3-4-2-1 İLE OLMAZ, SIFIR İHTİMAL

Ben Fenerbahçe liderken söyledim. Bu sistemle olmaz. Sıfır ihtimal. Çarşamba günü Giresun'la oynuyorsun. 4-2-3-1 oyna. Sabaha kadar 10 tane rotasyon yaparım sana 4-2-3-1'de. Dinlendiririm Mesut'u, Pelkas'ı oynatırım, Rossi'yi oynatırım. Enner'i koyarım forvet arkasına. Oynar. Sağ bek Nazım, sol bek Novak. Attila Szalai ile Kim'i oynatırım stoperde. Önlerinde ikiliden kura çekerim. Öndeki 3'lüde de Türkiye'nin en iyi 3'lüsünü kurarsın. Ferdi, Mesut, Pelkas, İrfan Can, Rossi. Çek torbadan oynat. Enner'i sağa çek istersen.

4
4-2-3-1 İLE ROTASYON OLUR

Rotasyon 4-2-3-1 ile olur. 3-4-2-1 ile rotasyon olmaz. Çünkü uçurum var. İyi futbolcular dışarıda kalıyor. Fizikli diye oynattığın oyuncular, fizikleri tartışılır, sahada kalıyor. Çok önemli oyuncular dışarıda kalıyor.

3
ŞİMDİ ÖYLE BİR LİG YOK

Pereira, Fenerbahçe'de başarılı oldu deniyor ama Galatasaray o sezon lige çok erken havlu attı. Trabzon'a falan da bakın. Şimdi öyle lig yok.

2
BAŞKAN, HOCA İLE İSTİŞARE ETSİN

Teknik direktörün işine karışılmaz denir. 11'ine karışılmaz. Ancak istişare edilir. Bunda bir şey yok. Son kararı yine teknik direktör verir zaten. 1 tane siyah gömlekli biri çıktı, öncesinde beyazdı, öncesinde lacivertti. Bu eskiden iyi futbolcuydu, antrenörlük de yaptı. Bu kafayı takmış 4-2-3-1'e. Sen ne düşünüyorsun? Konuşulabilir. Kendi görüşü de vardır. Mesut'u niye 90 dakika oynatmıyoruz? Önde oynuyor bir de, 70 metre koşmuyor ya. Başakşehir'in teknik direktörü bu taktik anlayışla ikinci yarıda Mesut'u oynatmayabilir. Çünkü zaten kendi sahanda bekliyorsun. Visca yapar. 2 tane yaptı, 2 gol oldu. Mesut'la oynamayabilirsin. Senin hedefin şampiyonluk.

1
ORTA BAYRAKLARDA KALE OLSA 8-0

Yarı yarıya pas yapmıştır. Fenerbahçe bir ton pas yapmıştır. Orta bayraklarda kale olsa 8-0 yenerdi Fenerbahçe. Ancak kale uzunlamasına yerde.