Sporx Extra Arama Logo

Massimiliano Allegri ile Futbol 101
17
MAX ALLEGRI'DEN FUTBOL 101!

Juventus'un yeni teknik direktörü Massimiliano Allegri, kısa bir süre önce Sky Sports Italia'ya geniş bir röportaj verdi. İşte Allegri'nin sözleri...

16
"GÜZEL FUTBOLU SEVENLER KONUŞMALI"

"İtalyan takımlarının Avrupa'ya veda etmesi sonrası artık ülke futbolunun aksiyon alması gerekiyor. Bu ülkede güzel futbolu sevenlerin daha fazla söz alması lazım. Her şeyin daha fazla dengeli olması gerekiyor. Tüm kazanımları çöpe atmamıza gerek yok. Bence, oyuncuları daha fazla futbolun merkezine koymalıyız."

15
"OYUNCULAR, İSPAT MALZEMESİ DEĞİL"

"Bir teknik direktör takımı organize eder. Avrupa'da ise çok daha hızlı ve iyi pas yapan takımlar görüyoruz ve şok oluyoruz. Burada kendimize bazı sorular sormamız gerekiyor. Bu beni üzüyor. İtalya'da iyi oyuncular var ve bu oyuncular sadece antrenörlerin kendileri ispat malzemesi olarak kullanılıyor. Bence oyunculara daha fazla değer vermemiz gerekiyor."

14
"BU LİGİN EN İYİLERİ CR7 VE ZLATAN'SA..."

"İtalya Ligi'nin en iyi oyuncuları Cristiano Ronaldo ve Zlatan Ibrahimovic gibi yaşlı oyuncular ise... Bunu bir an durup düşünmeliyiz."

13
"BAŞKAN VE YÖNETİM BENİ İSTEMEDİ"

"Juventus'ta görüş farklılıkları vardı. Hiyerarşi içerisinde başkan, Paratici ve Nedved, bir değişiklik yapmaya karar verdiler. Juventus ile yol ayrılığı mantıklı bir karardı. 5 yıl boyunca harika bir kimya oluşturduk. Birçok noktada iyiydik. Transfer pazarında harika hamleler yaptık. Keyifli zamanlardı."

12
"JUVENTUS'TA SONA GELMİŞTİK"

"Herkesin bildiği gibi, Juventus'ta bazı şeylerin sonuna geldik doğal olarak. İtalya'da olumsuz şeylere bakmaya eğilimimiz var ama artık olumlu noktalara odaklanmalıyız. Örneğin; Benevento, Juventus'u yenerken takdiri hak ediyor. Bu sonucu sadece Juventus'un hataları üzerinden okumamalıyız."

11
"JUVE'YE DÜŞKÜNÜM, TUTKULUYUM"

"Juventus'a çok düşkünüm. Profesyonel düzeyde çalıştığım kulüpler için gerçekten tutkuluydum. Bundan önce Milan ve Cagliari'de de aynısıydı."

10
"REAL MADRID BANA TEKLİF YAPTI"

"Real Madrid, 3 sezon önce beni aradı. Teklif yaptılar. Ancak, Juventus'a sözüm vardı ve sözleşmemin bitimine de 1 yıl kalmıştı."

9
"OYUNCULARDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM"

"Oyuncularımdan çok şey öğrendim. Mesela Dani Alves... Napoli'ye karşı oynadığımız İtalya Kupası finalinde 5'li savunma kurmuştum. Maçın başlamasından 5 dakika sonra Alves, 'Insigne'ye adam markajı yapmama izin ver. Çok fazla sorun yaratıyor' dedi. Onu dinledim. Haklıydı. Yapmasına izin verdim ve sorunu çözdü."

8
"İKİ TAKIM EŞİTSE, DAHA İYİ SAVUNAN KAZANIR"

"Real Madrid'e karşı çok dengeli bir final oynamıştık Cardiff'te. Kaybettik çünkü Real Madrid'den daha kötü savunma yaptık. Bu kadar dengeli bir finalde, birbirine eşit seviyede takımların maçında daha iyi savunma yapanın kazanması normaldi."

7
"FUTBOLCULAR BOZULAN ARABA GİBİ DEĞİL"

"Juventus iyi bir takım kurdu. Süper Kupa'yı kazandılar. İtalya Kupası'nı da kazanırsalar iyi bir sezon geçirmiş olurlar. Juve'ye biraz sakinliğin gelmesi gerekiyor. Sakin ve sabırlı olmalılar. Futbolcular bozulan arabalar gibi değildir. Bozulan parçanın yerine yeni birini koyduğunuzda hemen işler yoluna girmez. Zaman ister."

6
"JUVENTUS'UN RUHA İHTİYACI VAR"

"Juventus çok kaliteli bir takım. Barzagli bıraktı, Chiellini daha az oynuyor. Bu takımın bir ruha ve yeniden yapılanmaya ihtiyacı var. Doğru karakterdeki oyuncuları biraraya getirmeliler. Bana göre; Bentancur savunma önünde oynamaz. Bunu 1 maçta dahi yapamaz ve kendi rolünde oynamıyor aslında."

5
"JUVE'NİN DYBALA'YA İHTİYACI VAR"

"Dybala, Palermo'dan Juventus'a geldiğinde onunla konuştum. İlk sohbetimizde Juventus'ta forvet oynayamayacağını söyledim. Palermo'da merkez forvet olarak oynuyordu. Ancak, bunu kaleden 50 metre uzakta yapıyordu. Ona daha derinde bir rol vermemiz gerekiyordu. Diğer türlü takımın dengesi darmadağın oluyordu. Dybala çok akıllı biri ve forvet arkasında oynadığı zaman olağanüstü işler yapıyor. Bu rolde 2 harika sezon geçirdi. Juventus, iyi bir Dybala'yı çok arıyor."

4
"RONALDO VE MESSI FARKLI"

"Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi farklı oyuncular. Bir tanesi çok güçlü, diğeri çok büyük."

3
"3'LÜ OYNAYIP UCL'Yİ KAZANAN YOK"

"Dörtlü savunma daha iyi. Milan'da Adriano Galliani bir gün bana '3'lü savunma oynayıp da UEFA Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takım yoktur.' dedi."

2
"BUNLARI YAZAN BİR KİTAP YOK"

"İki tür teknik adam vardır. Cumartesiye kadar belirli bir şekilde işini yapar, ancak pazar günü maçta farklı bir role bürünür. Çünkü, öngörülemeyen senaryolarla uğraşmak için de tamamen farklı becerilere ihtiaç duyarsınız. Oyuncularla iletişim, onları disipline etmek öğrenilemeyecek becerilerdir. Bir oyuncuyu nasıl disipline etmeniz gerektiğini söyleyen bir tane bile kitap yok. Sahada veya saha dışında, bir kursta öğrenemeyeceğiniz kadar çok şeyle karşılaşırsınız."

1
"EĞER İYİ BİR TEKNİK DİREKTÖRSENİZ..."

"Antrenör kendini oyuncularının hizmetine sunmalı. Eğer iyi bir teknik direktörseniz, bu size maç kazandıran oyuncular nedeniyledir. Birkaç tane önemli maç kaybettim. En iyi antrenör, en az maç kaybedendir. Tüm diğer mesleklerde olduğu gibi teknik direktörlükte de sağduyu en önemlisidir."