Sporx Extra Arama Logo

Marek Hamsik'in futbol hikayesi: Zidane ve Nedved!
18
MAREK HAMSIK RÖPORTAJI
Trabzonspor'un yeni transferi Marek Hamsik, futbolculukta izlediği yolu ve idol haline geldiği Napoli'nin onun için önemini anlattı. İşte Marek Hamsik'in futbol yolu...
17
"Futbol benim hayatım oldu"
33 yıldır futbol benim hayatım oldu. Napolililerin kanında dolaşan bu duygu, benim de içimde var. Slovakya'da 7 yaşında, 2 Brezilyalı'nın California'da çılgınca koştuğunu gördüğüm andan bu yana, bu var.
16
"94 Brezilya'sı etkileyiciydi"
"1994 Dünya Kupası Amerika'daydı ve yaşadığım yerde maçlar 11 gibi yayınlanıyordu. Ailem bütün gün çalıştıktan sonra ayakta kalıp, maçları izlemek için çok yorgundu, bu yüzden ben tek başıma telebizyonun karşısına oturup, izliyordum. Slovakya'da televizyon, Brezilya'nın birçok maçını gösteriyordu. Bu takım çok hızlıydı, böylesini hiç görmedim."
15
"Romario ve Bebeto beni mest etti"
"Brezilya'nın 2 forveti vardı, Romario ve Bebeto. Onlar beni mest etmişti. Dripling, pas, hız... Özleyebildiğim her maçlarını izledim. Brezilyalıların oynadığı futbl, Slovakya'da gördüğümden çok farkkıydı, hatta Avrupa'daki izlediğim maçlardan da değişikti. Akıcı ve yaratıcıydı."
14
"10 numara rolünü sevmiştim"
"Bu noktada, 3 yıldır futbol oynuyordum. Daha oynamaya başlamadan önce, ailem bana bir çift krampon almıştı. Başladığımda, hocam beni orta sahaya koydu. Bana ne zaman istersem, ileriye gitmemi söyledi. Ondan sonra da pozisyonumu hiç değiştirmedim. 10 numara rolünü sevmiştim. Yaratıcı olma iznim vardı ve böylece tüm sahayı görebiliyordum."
13
"Zidane ve Nedved'i izledim"
"Televizyon izlediğimde, benim pozisyonumda oynayan oyuncuları bulmaya çalıştım. Zinedine Zidane ve Pavel Nedved'i izledim. Hızlılardı, ama çok hızlı değillerdi, aynı benim gibi. Harika pas atan oyunculardı ve oyunu da çok iyi okuyorlardı. Onlar gibi olmak istedim. Bu yüzden emin oldum, hangi takımda olursam olayım, onların pozisyonunda olacaktım."
12
"Slovan Bratislava'ya transfer oldum"
"Evden ayrıldığımda 15 yaşındaydım. Bratislava'ya gittim, Slovakya'nın başkenti. Slovan Bratislava'ya transfer oldum. Memleketimdeki her kulüpten daha büyüktü ve bana daha iyi futbol öneriyordu. Burada çok uzun süre kalmadım, 2 yıl sonra, 800 kilometre uzağa, yeni bir kulübe, yeni bir ülkeye ve yeni bir hayata doğru yol aldım: İtalya'ya."
11
"Buraya ait hissettim"
"Evden uzaktım, ancak profesyonel futbolcu olma amacıma daha yakındım. Brezilya, İtalya'nın kuzeyinde küçük bir şehir. Buradaki hayata adapte olmak zor olmadı, hemen evimde hissettim. İnsanlar çok arkadaş canlısı ve misafirperverdi. Buraya ait hissettim. İtalyanca konuşamadığım için, ilk birkaç ay okula gitmem gerekti. Oradaki her çocuk, benim evimde hissetmem için yardımcı oldu. Yemek için beni evlerine davet ettiler, şehri gezdirdiler, ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. "
10
"İtalyan yaşam tarzı bana da işledi"
"Sonunda İtalyan yaşam tarzı, benim hayat tarzım oldu. Sahada oyunumu adapte ettim ve Brescia'nın A takımı ile oynamaya başladım. Buradaki futbol kalitesi, daha önce hiç görmediğim bir kaliteydi."
9
"3 yıl sonra transfer oldum"
"3 yıl sonra, tekrar transfer oldum. Bu sefer farklı hissetmedim, en azından başında, çünkü İtalya'da kaldım. Brescia, 2007'de beni Napoli'ye sattı."
8
"İlk günüm Lavvezi ile denk geldi"
"Napoli'deki ilk günüm, Lavezzi için de ilk gündü. Takımdaki yetkililer bize San Paolo Stadı'nın etrafını gezdirdi ve sonra basınla buluştuk. Bu birkaç saat boyunca, gördüğüm her yerin daha önce gördüğüm ya da gittiğim bütün yerlerden farklı olduğunu söyleyebilirim."
7
"Napoli çok özel bir kulüptü"
"Stadyumun duvarlarında, efsane Napoli oyuncularının fotoğraflarını gördüm. Maradona, Ferrara ve Bruscolotti gibi efsaneler vardı. Serie A şampiyonluklarının kupalarını, İtalya Kupaları'nı gördüm. Çok açıktı ki, Napoli özel bir şehirdi ve Napoli, özel bir futbol kulübüydü."
6
"İlk imzamı attıktan sonra..."
"İlk imzamı attığımdan birkaç gün sonra şehirdeki ilk evimi ararken, karşılaştığım herkes şimdiden adımı ve hikayemi biliyor gibiydi. Buna inanamadım. Brescia'da hissettiğim sevgiyle kıyaslanamayacak bir sevgiydi bu. Hiçbir şey bilmedikleri genç bir çocuktum.  Ama Napoli'de, bir Napoli taraftarı ile karşılaşmadan kahve alamazdım."
5
"Napoli taraftarı sözü Napoli'de anlamsız"
"Napoli taraftarı" sözü, Napoli'de neredeyse anlamsız. Eğer Napoli'deysen, zaten Napoli taraftarısındır. Birkaç yıl sonra, Napolilerin tutkusunu gerçekten hissettim."
4
"2012'de İtalya Kupası'nı kazandığımızda..."
"2012'de İtalya Kupası'nı kazandığımızda, Napoli'nin nasıl olabileceğini gördüm. Napoli bu kupayı en son kazandığından bu yana 25 yıl geçmişti. Roma'daki zaferimizin ardından, şehrin farklı bir yanını gördüm. Çıldırmıştım."
3
"Bu sihirli bir andı"
"Roma'dan evimize döndüğümüzde, her binadan insanlar sokaklara akıyordu. her camda bayraklar dalgalanıyordu, bu sihirli bir andı. Burada kazanmak, dünyanın herhangi bir yerinde kazanmaktan daha iyi. Çünkü sadece biz oyuncular olarak kazanmıyorduk, şehir olarak, her insan tek tek kazanıyorduk. Burayı özel yapan şey buydu. "
2
"Benim için kusursuzdu"
San Paolo'da durmak ve Şampiyonlar Ligi müziğini dinlemek, statta ekosunu hissetmek, benim için kusursuz bir sesti.
1
"Kupalardan ve maaştan fazlası"
"Napoli'de ihtiyacım olan her şey vardı, İtalya'da da. Futbol benim için önemli ve Napoli için 10 yıl boyunca oynamak, hayatımın en büyük onurlarından biri. Bu kadar uzun süre kalmamın nedeni sadece futbolla anlatılamaz. Napoli'de, bir toplumun, bir ailenin, kalbimde çok ciddi bir yeri olan bir ailenin parçasıydım. Kupalardan ve maaştan daha fazlasına sahiptim. Ruhumda hissettiğim bir şey bu. Napoli bana bunu verdi ve bunun için her zaman minnettar olacağım."