Sporx Extra Arama Logo

La Gazzetta dello Sport'tan Vedat Muriqi analizi!
9
LA GAZETTA'DAN MURIQI ANALİZİ
Fenerbahçe'den Lazio'ya transfer olan Vedat Muriqi için La Gazzetta dello Sport'tan Francesco Pietrella özel bir analiz yazısı hazırladı. İşte La Gazzetta'daki Muriqi analizi...
8
"GOL ATMAYA BAŞLADI VE DURMADI"
6 yaşında annesiyle birlikte öz vatanından ayrılmak zorunda kaldı: "Bir mahzende 50 kişiydik ve sadece 2 litre sütümüz vardı." Ardından gol atmaya başladı ve hiç durmadı.
7
"HİKAYESİNDE ACILAR VAR"
Futboldan daha öte bir durum var, belki de her şeyden! Çünkü, Vedat Muriqi'nin hikayesinde acılar, korkular, ölümler ve savaş var. Kosova'nın Prizren şehinde doğdu. 6 yaşında uzun bir serüvenin, ev ev devam eden arabasız, araçsız bir yolculukla Arnavutluk'a iltica etti. "50 kişiydik, bir hücrede uyuyorduk. O mahzendeki herkes için sadece 2 litre süt vardı." Annesi ağlıyordu. Sadece savaştan değil: "Kahvaltıda, öğlen yemeğinde ve akşam yemeğinde tek bir seçeneğimiz vardı: ekmek ve soğan!" Muriqi'nin hiçbir şeyi yoktu. Her şeyi gördü! Lazio'ya transferi ise görünenden daha fazlası...
6
"OKAN BURUK, 'EN İYİSİ' DEMİŞTİ"
26 yaşındaki Vedat Muriqi, Şampiyonlar Ligi'nde oynayacak. 5 yıl önce Giresunspor'daydı. Türkiye'nin ikinci liginde 17 gol attı. Devre arasında ikinci ligden Rizespor'a gitti. Mücadeleyi kazandı, 8 gol attı ve takımı üst lige yükseldi. Bir sonraki sezon 17 golü vardı. Bir dönem Inter'de forma giyen teknik direktörü Okan Buruk, "Tüm Türkiye'nin en iyi santrforu." demişti.
5
"GOLLERİ BABASI İÇİN ATIYOR"
Muriqi, "Hayalim Kosova için oynamak" dedi. ve bu hayali de gerçeğe döndü. FIFA, 2016'da Kosova'yı tanıdı ve Muriqi, ülkesi için oynamaya başladı. 23 maçta 8 gol attı. Ülkesinin en iyi golcüsü. Bu golleri her zaman ailesi ve futbol oynarken sahada kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden babası için atıyor.
4
"O BİR SAVAŞÇI"
Kosova Teknik Direktörü Bernard Challandes, Vedat Muriqi'yi "Savaşçı" olarak tanımlıyor. Balkanlardan gelen her oyuncu gibi! Derin yaraların, siyah beyaz kartpostalların ülkeleri... Dzeko, annesini bir bombalı saldırıdan son anda kurtarmıştı mesela. Lovren, çocukluğunu bir mülteci olarak geçirdi. Ailesiyle birlikte 17 saatlik bir yolculuğun ardından Almanya'ya gidebilmişti. Muriqi'nin yeni takım arkadaşı Senad Lulic, Mostar'dan çıktı ve savaşı tüm acı yüzüyle gördü.
3
"MURIQI, ÖLÜMÜ GÖRDÜ"
Muriqi, ölümü gördü. Bir sabah Sırp militanlar evlerini bastı ve tüm aileyi bir odaya topladı. Silahların emniyetleri kapalıydı. "Paralarımızı ve değerli eşyalarımızı aldılar. 2 saat içinde buradan kaçmazsak evlerimizi bombalayacaklarını söylediler. Allah tarafından korunuyorduk." Yara izleri... 2016'da Suriyeli çocukları gördü. Para gönderdi. "TV'yi açınca o görüntüleri izledim. Orada kendimi ve ailemi gördüm. Bir şeyler yapmam gerekiyordu."
2
"LAZIO'YA TRANSFER OLACAK"
Lazio'ya transfer olacak ve elinde geleni yapacak. Onun için 18 milyon euro ödenecek. Lotito döneminin en pahalı ikinci transferi olacak. Correa, Hernanes, Lazzari ve Milinkovic-Savic'ten daha çok bonsevis ödenecek. Fenerbahçe formasıyla 17 gol attı. Fenerbahçe, dedesi nedeniyle onun her zaman sevdiği takımdı. hareketli, fiziksel bir santrfor. Okan Buruk, "3-5-2'de başarılı olacaktır." diyor. Challandes, "Correa ile harika bir ikili olur." diyor. Eski takım arkadaşı Max Kruse ise, "Kosovalı Lewandowski! Bana onu hatırlatıyor." diye anlatıyor.
1
"HİÇBİR ZAMAN PES ETMEDİ"
Uzun, dayanıklı ve çok güçlü. Profesyonel kariyerinde 75 gol attı. Hiçbir zaman pes etmedi. Her zaman hırslı. Yine de siz hikayenin başladığı yeri düşünün. Gözleriniz ıslanacaktır. Fakat, soğandan ötürü değil...