Sporx Extra Arama Logo

Kendini kadın olarak gösterip yarışa katıldı!
8

KADIN MARATONUNA ERKEK OLARAK GİRDİ

Kenya'da erkek olarak doğan Schieis Chepkosgei, kadınlar maraton yarışına katıldı. İşin aslı ise sonradan ortaya çıktı.
7

KENDİNİ HEMŞİRE YAPTIRDI

İllegal bir şekilde Kenya Moi Hastanesi'nde 'hemşire stajyeri' olarak göreve başlayan Chepkosgei, aslında böyle birisinin çalışmadığının anlaşılması üzerine dikkatleri üzerine çekti. Polis, hastaneye gelirken Schieis Chepkosgei'yi kadınlar hapishanesine götürdü. Ancak polisler, hapishaneye Schieis Chepkosgei'yi götüremeyeceklerini sonradan anladı. Çünkü Schieis Chepkosgei bir kadın değil erkekti.
6

''KENDİMİ KADIN OLARAK KAYDETTİRİYORUM''

İsmini Hillary Kiprotich olarak değiştirmişti ve Kenya'da maraton yarışlarına katılıyordu. Durumunu ''Erkek olarak doğdum. Yarışa katılırken de kendimi kadın olarak kayıt ettiriyorum'' sözleriyle anlatıyor.
5

''NE VAR SADECE BİR PENİS!''

Haksız yere yarışa girdiği için suçlanıyor. Neden suçlandığını anlamadığını söylüyor. Gerekçesi şöyle; ''Altı üstü bir penis, o kadar!''

4

''NASIL OLDU ANLAMADIK''

Maraton yarışlarına girmesini ailesi de anlamamış. Röportaj veren ablası ''Kadınlar turnuvasına nasıl girebildi onu çözmeye çalışıyoruz. Büyük bir sır. Bizi hiç dinlemezdi. Evden kaçmıştı ve senede ancak 2 kere görebiliyoruz.'' diyor.
3

MİLLİ TAKIMA KADAR YÜKSELDİ

Kenya Milli Takımı'na kadar yükselen Hillary Kiprotich veya gerçek adıyla Schieis Chepkosgei, doping testlerinde kanında erkek hormonu çıkınca yakalanıyor.
2

HEMŞİRELİK DE YARAMADI

4 yıl boyunca ceza alan ve yarışlara katılamayan Schieis Chepkosgei, çareyi 'hemşire' olmakta buluyor. Ancak orada da erkek olduğu ortaya çıkınca paçayı ikinci kez ele veriyor.
1

HAKİMLER DE ZORLANIYOR

İşin ilginç tarafı Schieis Chepkosgei, suçlu olsa da hapise giremiyor. Çünkü Kenya hakimi ne yapacağından emin değil. Davayı yürüten hakim, ''Bu olay ortaya çıktığında hangi hücreye atacağımızı bilmiyorduk. Erkekler hücresine mi göndereceğiz yoksa kadınlar hücresine mi? Umarım diğer kişiler olayı çözer de doğru yere göndeririz.'' sözlerini kullanıyor.