Sporx Extra Arama Logo

İlkay Gündoğan: "Benim babam kamyoncuydu"
10
İLKAY GÜNDOĞAN RÖPORTAJI
Manchester City'de kariyerinin en iyi sezonunu geçiren İlkay Gündoğan, Almanya'da yaşadıklarını ve geldiği noktaya kadar verdiği mücadeleyi anlattı. İşte İlkay Gündoğan'ın dikkat çeken sözleri...
9
"İKİ KAT FAZLA EFOR"
Benim dedem, ailemde Türkiye'den Almanya'ya gelen ilk kişiydi. Tek kelime Almanca bilmiyordu, benim anne, babam da bilmiyordu, bu yüzden çok zorlandılar. Ancak her zaman, eğer bir şeyler başarmak ya da bir yerlere ulaşmak istiyorsak, yanımızdakilerden iki kat fazla efor göstermemiz gerektiğini hep söylediler.
8
"BABAM KAMYONCUYDU, ROL MODELİM"
Babam bir kamyoncuydu. O benim rol modelim, başardığı şeylerle gurur duyuyorum. Sabah 5'te uyanıp işe gidiyordu. Tatillerde kardeşim ve beni, gerçek bir işin nasıl olduğunu, ne kadar zor olduğunu anlamamız için yanında götürürdü. Aynı zamanda okumamız ve daha iyi yerde olmamız için bize baskı yapardı. O zamanlar öyle gelmiyordu ama arkasında bu vardı.
7
"KİRAYI KARŞILAYABİLECEK MİSİN DEDİ"
Nürnberg'e transfer olduğumda merkezde bir ev arıyordum ve bir emlakçı telefonda bana, 'Bu evin kirasını karşılayabilecek misin?' dedi. 'Öyle olmasa neden arayayım ki' dedim. Ne iş yaptığımı öğrendikten sonra 180 derece döndü ve bana daireyi hediye etmek bile istedi. Adım yüzünden herhalde ilk tepkiyi verdi çünkü gurbetçi geçmişimiz vardı. Ancak o da gurbetçiydi, daha iyi bilmeliydi.
6
"POZİSYON DEĞİŞİLEN BİR OYUN"
Klopp, Dortmund'da sürekli pozisyon değiştirdiğim bir oyun oynatıyordu. Çok fazla duygu vardı işin içinde. Sadece tribünden değil, aynı zamanda teknik direktörden ve sahadaki oyunculardan. Bir şeyleri kanıtlamaya daha az ihtiyaç duyguktan sonra değişim istedim ve İngiltere'ye transfer oldum.
5
"GUARDILA BİR YUMRUK ATTI"
İnsanlar, Dortmund'da oynarken Pep Guardiola'nın beni bir oyuncu olarak beğendiğini söylerdi. Bayern Münih ile oynadığımız bir maç sonrasında tünelde bekliyorduk, yanımdan geçerken mideme bir yumruk attı ve küçük bir tebessüm etti. O zaman onun beni beğendiğini anladım.
4
"GUARDIOLA İLE KOMŞUYUM"
Guardiola ile aynı yerde yaşıyoruz ancak onu asansörde ya da resepsiyonda olmadığı sürece görmüyorum. Gerçekten anlaşması kolay bir insan. Bana gereken alanı veriyor, ben de ona.
3
"KLOPP İLE SAVAŞA GİDERSİN"
Guardiola ve Klopp iki farklı teknik adam. İkisi de harika ve benim anlaşabildiğim teknik direktörler. Jürgen daha iyi motivasyon ustası, savaşa bile gidersin, Pep ise oyunun taktik detaylarına inanılmaz dikkat ediyor. Her zaman bir planı var ve oyunda bunu görmek istiyor. Bu yüzden zeki, esnek ve çok yönlü oyuncuları tercih ediyor.
2
KORONAVİRÜS
Koronavirüsün grip gibi olduğunu söyleyen insanlara söylemek istediğim tek şey var, hayatımda böyle bir grip geçirmedim. Çok korkutucuydu. Psikolojik bir yönü de var. Bu hastalık yüzünden ölen birçok insan olduğunu biliyorsun ve hasta oluyorsun, korkmak için bu yeterli. Ki ben genç ve sporcu bir insanım, ailemi düşününce daha kötü oluyordum. Ayrıca, hastalık sonrası uzun dönem etkilerinden de bahsediliyor. Şu ana kadar, şanslıyım ki Kovid öncesi hayatıma göre bir değişiklik yok ancak olup olmayacağını yüzde 100 bilemeyiz.
1
"ZORLUKLAR HAYATIN BİR PARÇASI"
Zorluklarla karşılaşmak normaldir. Zorluk yaşamadığımda, bir şeyler yanlış gibi hissediyorum. Zorlanmak, bu oyunun bir parçası, hayatın bir parçası. Bir şeyler başardığında geriye bakarak, tüm bu zorlukları nasıl aştığınla gururlanabilirsin.