Sporx Extra Arama Logo

Galatasaray'da sezonun sürprizi; Florin Andone!
7
EN SÜRPRİZ İSİM OLDU

İngiliz ekibi Brighton'dan kiralık olarak kadroya katılan 26 yaşındaki forvet, sarı-kırmızılıların bu sezonki en sürpriz transferlerinden oldu. (Milliyet)

6
ÇALIŞKANLIĞIYLA ÖNE ÇIKIYOR
Cim-Bom'daki ilk gollerini atan Rumen forvet, attığı gollerin yanında mücadeleci yanıyla da takdir topladı. Önceki takımlarında da bu özellikleriyle öne çıkan futbolcunun bu yönü, geçmişte de övgü toplamıştı.
5
"SAVAŞÇI BİR FUTBOLCUDUR"
Deportivo La Coruna'da oynadığı dönemde takım arkadaşı Alejandro Arribas onun için "Andone demek çalışkanlık ve enerji demek. Hata yapsa da oyunu bırakmaz. Savaşmaya devam eder. Her zaman takıma katkı sağlamaya çalışır, komple bir oyuncudur" derken, bir diğer takım arkadaşı Bruno Gama ise "Hem gol atıyor hem de bize savunmada katkı sağlıyor. Savaşçı bir futbolcudur, topun peşini hiç bırakmaz" demişti.
4
İSPANYOL EKOLÜNDEN GELİYOR
Her ne kadar Rumen bir futbolcu olsa da aslında Florin Andone, İspanyol ekolünden geliyor. Babasını bir trafik kazasında kaybetmesinden sonra 12 yaşındayken annesi ile birlikte İspanya'ya göç ettiler. Futbol eğitimini bu ülkede alan, bir çok takımda oynayan Andone'nin, çok koşmak, tempolu oynamak gibi İspanyol futboluna özgü bir çok özelliğe sahip olması bu yüzden sürpriz değil. Cordoba forması giydiği dönemde 9.8 saniyede attığı golün, La Liga tarihinin en hızlı dördüncü golü olması da...
3
FALCAO'YU UNUTTURDU
Aslında Galatasaray'da golleriyle öne çıkması beklenen futbolcu, sezonun flaş transferi Radamel Falcao'ydu. Kolombiyalı forvet uzun uğraşlar sonucu transfer edilse de, henüz beklenen patlamayı yapamadı, kısırlığına son dönemde sakatlık sorunu da eklendi. Bu boşlukta doğan fırsatı ise Andone iyi değerlendirdi. 1 gol atabilen Falcao gibi ligde 3 maçta fırsat bulan Rumen forvet sahada kaldığı 260 dakikaya 2 gol sığdırdı.
2
SON DÖNEMDE YÜKSELİŞTE
Florin Andone son dönemdeki görüntüsüyle, yükselişte bir futbolcu görüntüsü veriyor. Sivasspor karşısındaki performansı büyük beğeni toplayan oyuncu, ilk golündeki usta vuruşu, penaltıda topun başına geçerek sorumluluk almaktan kaçınmayan yapısıyla da dikkat çekti. Romanya formasıyla geçen ay İspanya filelerini havalandırdığında, milli takımda ilk kez bir resmi maçta gol atma başarısı göstermişti.
1
RUMEN AŞISI TUTUYOR
Galatasaray'ın Rumen futbolcularda yüzünün hep gülmesi dikkat çekiyor. Kulüp tarihinin en başarılı döneminin başrol oyuncusu olan Gheorghe Hagi'nin yanı sıra Adrian Ilie, Iosif Rotariu, Iulian Filipescu, Gheorghe Popescu gibi bu ülkeden isimlerin sarı-kırmızılı renklerle olan uyumları, yeni transfer için de umut ışığı oluyor. 'Ben bir Hagi, Popescu değilim ama Galatasaray için elimden geleni yapacağım' diyerek gerçekçi olan Andone, imkansızı istemenin uzağında olmadığını da gözler önüne seriyor.