Sporx Extra Arama Logo

Alex'in doğum gününe özel Fenerbahçe'nin unutulmayan 10 ismini derledik!
11

FENERBAHÇE EFSANELERİ...

111 yıllk tarihi boyunca sayısız şampiyonlar ve efsaneler yaratmış Fenerbahçe'de, kah ismi unutulmaya yüz tutmuş, kah hafızanızdan asla silinmemiş isimleri sizler için derledik.
10

SARI-LACİVERT YOLCULUK...

Unutulmaz mazisi ile Cumhuriyet tarihinde adını altın harflerle yazdıran ve Türk sporunun temeltaşlarından olan Fenerbahçe'de; Başbakanlar, Sinyor'lar, Ordinaryuslar, Commandante'ler, Mehmetçikler ve daha niceleri var.
Fenerbahçe taraftarıysanız sarı-lacivert yolculuk başlıyor...
9

ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU

Şükrü Saracoğlu, 1887 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğdu. 27 Aralık 1953'te hayata gözlerini yumdu. Mülkiye Mektebi'ni (1909) bitirdikten sonra İzmir liselerinde öğretmenlik yaptı. 1909 yılında Mekteb-i Mülkiye' yi bitirerek İzmir Valiliği Maiyet Memurluğu'na atandı. İzmir Sultanisi'nde matematik-öğretmenliği yapan Saracoğlu, 1911 yılında İttihat ve Terakki Ticaret Mekteb-i Müdürlüğü görevine getirildi. 1942-1946 yılları arasında Türk Cumhuriyeti Başbakanlığı'nı yapmıştır. Bugünkü Fenerbahçe Stadı'nın isim sahibi ve sarı-lacivertlilerin eski başkanıdır.
8

ZEKİ RIZA SPOREL

Cumhuriyet'in kuruluş yıllarındaki en meşhur Türk golcüdür. A Milli Futbol Takımımızın tarihindeki ilk maçı olan Romanya (26 Ekim 1934) karşılaşmasında, Ay-yıldızlı forma ile 2 golü de atarak tarihe geçmiştir. (2-2) Fenerbahçe forması ile çıktığı 353 müsabakada 470 golü ağlara göndererek kırılması zor bir rekora imza atmıştır. 28 Şubat 1898'de İstanbul'da doğmuş, 3 Kasım 1969'da hayata gözlerini yummuştur.
7

BASRİ DİRİMLİ (MEHMETÇİK BASRİ)

Basri Dirimlili, Türk futbolcu ve teknik direktör. Fenerbahçe camiasi tarafından kulübün efsane futbolcuları arasında görülmektedir. 1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadroda yer aldı. Lakabı Mehmetçik Basri'dir. 7 Haziran 1929 yılında Bulgaristan Silistire'de dünyaya gelen bir Balkan Türk'ü olan Basri Dirimli, 14 Eylül 1997'de Türkiye'de vefat etmiştir. "Mehmetçik" Lakabı, kendisine "Savaşçı ve mücadeleci ruhu, takımı asla terk etmeyen kişiliği ve çenesi dahi çıksa oyuna devam eden bir futbolcu" olduğu için konulduğu söylenilir.
6

CİHAT ARMAN

16 Temmuz 1915 tarihinde İstanabul'da doğan Cihat Arman, Fenerbahçe ve Türk Milli Takımı'nın kalecilerindendir. Türk futbol tarihinin ve Fenerbahçe'nin gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biri olarak addedilmiştir. 14 Mayıs 1994 yılında vefat etmiştir.
5

FİKRET ARICAN

Futbola 12 yaşında Fenerbahçe`de başladı.1931 ile 1937 arasında A Milli formayı 8 kez giydi, 2 gol attı.Futbol hayatının kısa bir süresi Ankara Demirspor`da geçti.Toplam 24 yıllık futbol yaşamını Fenerbahçe`de noktaladı.1945-1947 arasında ve 1955`de Fenerbahçe teknik direktörlüğü, 1984-1986 arasında da Fenerbahçe başkanlığı yaptı. Ayrıca efsane Fenerbahçe Marşı Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler'de ki "Fikret"tir.
4

LEFTER KÜÇÜKANDOYADİS (ORDİNARYUS)

Lefter Küçükandonyadis, 22 Aralık 1925 yılında Büyükada'da doğmuş, 13 Ocak 2012 'de İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.  forvet mevkinde forma giymiş Rum asıllı Türk futbolcu ve teknik direktördür. Doğum adı Rumcada özgür anlamına gelen Elefterios olan futbolcu, kısaca Lefter olarak anılmaktadır. Aynı zamanda ordinaryüs lakabıyla da tanınmaktadır. Türk Milli Futbol Takımı formasını terletmiştir. Öte yandan TFF tarafından alınan kararla 2018-2019 futbol sezonunun adı Lefter Küçükandonyadis sezonu olarak belirlenmiştir.
3

CAN BARTU (SİNYOR)

Can Bartu, 31 Ocak 2936'da İstanbul'da doğmuştur. Fenerbahçeli, efsanevi futbolcudur. 1 Ocak 1961’de, Fiorentina - Glasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giyen, Avrupa Kupaları’nda final maçı oynayan, ilk Türk futbolcusu oldu. Ayrıca basketbol ve futbol Milli Takımları'nın formalarını terletmiştir.
2

RIDVAN DİLMEN (ŞEYTAN RIDVAN)

Rıdvan Dilmen, Türk futbolcu ve teknik direktör, futbol yorumcusu. 15 Ağustos 1962’de, Aydın’ın Nazilli ilçesinde Mehmet Lütfü Bey ile Makbule Hanım’ın dördüncü ve son çocukları olarak dünyaya gelen Dilmen, spora atletizmle başladı, daha sonra futbola yöneldi. Küçük yaşına rağmen, mahalle takımlarının aranan ismiydi. 8 sezon Fenerbahçe forması terletmiştir.
1

ALEX DE SOUZA (DOKTOR - KAPTAN)

Alexsandro de Souza kısaca Alex, orta saha mevkiinde oynayan Brezilyalı eski futbolcu; Brasileiro Série A ekiplerinden Coritiba'da 10 numaralı formayı giymiştir. Alex, 14 Eylül 1977 tarihinde Brezilya'daki Paraná eyaletinin başkenti Curitiba'da dünyaya geldi. Fenerbahçe tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Sarı-lacivertlilerden ayrılırken, Aykut Kocaman ile yaşadığı polemik yıllarca konuşulmuştur. Fenerbahçe'de, Lefter ile beraber heykeli dikilen yegane futbolcudur. Sadece sportif olarak başarısı değil, ailevi yaşantısı ve Türk insanı ile arasında olan bağ, onun taraflı tarafsız her kesimden insan tarafından sevilmesini sağlamıştır. Rakip takım taraftarları tarafından övgü ile bahsedilen sportmen bir kişiliktir.