Sporx Extra Arama Logo

Ali Koç, her konuda konuştu!
58
ALİ KOÇ, HER KONUDA KONUŞTU!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, HaberTürk TV'de Didem Arslan Yılmaz'ın konuğu olarak açıklamalar yaptı. İşte Ali Koç'un açıklamaları...

57
"TFF, ÇILGIN ÖNERİYLE GELDİ"

"TFF çılgın bir öneriyle geldi. Yeni sezonun 15 Ağustos'ta sezonun başlamasını istedi. Oyuncu ne zaman tatil yapacak, kamplar ne zaman gerçekleşecek, bunlar sıkıntı. 17 kulüp bu öneriye sıcak bakmıyor."

56
"YENİ HOCAYI AÇIKLAYACAĞIZ"
"Hiçbir şey tescil edilene kadar olmuş değildir futbolda. Biz 102 günü hoca aramadan geçirmişiz gibi tenkit ediliyoruz. Biz her şeyde tenkit ediliyoruz. Belki de Türk spor medyasında hiçbir başkan bu kadar saldırıya uğramamıştır. Biz çok çalıştık, biz de arzu ederdik kalan 8 haftada yeni bir hoca getirelim, Türkiye'yi tanısın diye. İki tür hoca vardır, bir tanesi yaşı ileri, hikayenizi satın alacak, tecrübeli, olgun belli bir marka olmuş. Veya genç hoca, dinamik, başarı isteyen, başarıya aç, kariyer merdivenlerini çıkmak isteyen, Fenerbahçe'yi kariyer fırsatı olarak görecek. Buradaki başarılarıyla başka yerleri hedefleyecek. Bir hocaya odaklandık, anlaştık. Süper Lig'de sezon bitince yeni hocayı açıklayacağız. Emre Belözoğlu'nun karar verilmiş hocayla ilgili fikri var."
55
"KENDİMİZİ PARLATAN BİR YAKLAŞIMIMIZ YOK"

2 sene çok hızlı geçti. Dolu dolu geçti, sancılarıyla acılarıyla başarılarıyla başarısızlıklarıyla... Bazı şeylerde başarılı olduk, bazı şeylerde başarısız olduk. Amiral gemimiz olan futbolda başarısız olunca diğer başarılar gözardı edilebiliyor. yapısal açıdan da yaptığımız güzel işler var. Biz kendimizi çok parlatan bir yaklaşımda değiliz.

54
"NİSPETEN GÜZEL İŞLER OLDU"

"Nasıl geçti bu 2 yıl? Sadece sportif olarak konuşmak istiyorum. Baktığımız zaman futbola gelmeden önce diğer branşlara bakalım. Futboldan başka bir şey duymak istemeyen taraftarlarımız var. Son 2 senede amatör branşlarda nispeten güzel işler oldu. Kadın basketbol takımımız olağanüstü başarılı oldu, bütün kupaları aldı."

53
"İPTAL EDİLMESE COMEBACK OLABİLİRDİ"

"EuroLeague'e inanıyorduk bu sefer alabileceğimize. Voleybolda da liderdik ligler iptal edildi. Kadın voleybolda dişe diş iki rakibe rağmen iyi mücadele ettik. Bunları yaşarken en önemli oyuncularımızın sakatlığına rağmen mücadele ettik. Geçen sene 3 ayrı kategoride rekor kırarak Final Four'a kaldık. Sonrasında inanılmaz sakatlıklar yaşadık. Hocamız Obradovic'in de söylediği gibi en iyi kadroyu kurduk. Ancak iyi bir başlangıç yapamadık, fikstürümüz 7 deplasmanlıydı ilk 10 haftada. Sezon iptal edilmese Final Four'da ve ligde tarihin en büyük 'comeback'ini yapabilecektik."

52
"7 HAFTADA YARIŞ DIŞINDA KALDIK"

"Futbola gelirsek; ilk sezon başımıza ne gelebilecekse geldi. Pek çok hatalarımız oldu, uzak kaldık hedeflerimizden. İkincis ezona iyi başladık, iyi de planlama yaptık. Başakşehir maçımızı geçtikten sonra bahis şirketlerinin favorisi bizdik. Sonra ne olduysa o 7 haftada yarışın dışında kaldık. Bunun nedenleri var. Bizden kaynaklı nedenler var, eskiden kaynaklı nedenler var."

51
"İŞLER KÖTÜ GİDERKEN YÖNETEMEDİK"

"Bizden kaynaklı hatalarımız; işler kötü giderken iyi yönetememiz. Bizim dışımızdaki nedenler; çok ciddi hakem hataları ve hakem atamalarından çok sıkıntı çektik. Harcama limitinden çok sıkıntı çektik, transfer yapmamız engellendi."

50
"ÇOK BÜYÜK DERSLER ALDIK"

"Bizler, aramızda arkadaşlarımızla cesur bir şekilde nerede nasıl yanlış yaptık, diye gözden geçirdik. İleriye dönük olarak da gelecek sezonun planlamalarını detaylı ve titiz bir şekilde yaptık. Ligler bitmeden son derece umutlu ve heyecanlıyız. Biz muhakememizi yaptık ve çok büyük dersler aldık. Bunun meyvelerini umuyorum ki alacağız."

49
"KARAKTER OLARAK ŞEFFAF BİR İNSANIM"

Şeffaflık konusunda bana sorarsanız son derece şeffafız. Bu bazı kesimler tarafından böyle görülmeyebilir. Biz FBTV'de hiçbir şekilde sansür koymuyoruz. Kendi televizyonumuzda ağır eleştirilere maruz kalıyoruz. Karakter olarak da şeffaf bir insanım. İçi dışı bir, düşündüğünü söyleyen çoğu zaman da söylediği için de sıkıntıya giren biriyim. Finansal konularımızı anlatıyoruz. Bugünkü spor medyasının alışık olduğu şekilde medyayı içimize sokmak istemiyoruz.

48
"BİR PROJEMİZ VAR"

Altyapı konusunda sportif sıkıntılar doğrultusunda arzuladığımız şeyleri yeterince iyi yapamadık. Ancak bugün altyapımızda meyve verecek şeyler olmaya başladı. Bugün bir ıstakoz bile 5 yılda yetişiyor. Bizim A Takım tesisleri ile alştyapı tesisleri tamamen ayrı. Kopukluk var. Merih'ler nasıl kaçırıldı? diyoruz ya. Belki de bu yüzden. Gerekli izinleri alabilirsek Fenerbahçe A Takımı ile altyapı tesislerinin aynı alanda olduğu bir yer. Futbol takımı hocasının a takım idmanı bittikten sonra izleyeceği bir yer. Önümüzdeki seçim döneminde hazır olmasa dahi dönüşü olmayacak bir yere girecek bir projemiz var. Bu projeye destek verecek iş adamları da var. Kaynak bulabileceğimizi de düşünüyorum.

47
"ŞAMPİYONLUK VAAD ETMEDİM"

Evet, hedefler tutmadı. Tekrar o güne dönersek aynı kriterlerde yine hoca arıyoruz. Belki şimdi baksak yine en uygunu Cocu. İleride belki de çok büyük bir hoca oalcak Cocu ama tutmadı. Comolli'yi getirdik o da tutmadı. Birçok oyuncu getirdik, büyük ses getirdi ama onlar da tutmadı. Başka ülkelere gidince çok iyi performans sergilediler. Ben hiçbir zaman şampiyonluk vaadetmedim. Bu bir dönüşüm projesidir dedim. Her türlü dönüşümün sisli dönemleri vardır. Biz de o dönemlerden geçiyoruz.

46
"BİR SONRAKİ SEÇİME GİRERDİM"

"Tekrar 4 Haziran sabahına dönsem bir sonraki seçime girerdim. Bazen kazanınca kaybediyorsun bazen kaybedince kazanıyorsun. Gerçekler bizim üstümüzde kaldı. Gerçeklerin ortaya çıkmasını beklerdim. Neyi devraldığımızı tam da anlatmadık Fenerbahçe değerlerinden dolayı. Bu tabloya sebebiyet verenler, bugün davrandıkları kadar rahat davranamazlardı."

45
"ÇOK FAZLA DEĞİŞİMİ AYNI ANDA YAPTIK"

"Neyi tekrar yapmazdım? Biz çok fazla değişimi aynı anda yapmaya çalıştık. Başkan, hoca, sportif direktör değişti. Çok fazla değişimi aynı anda yaptık. Frene orada basıp çok daha fazla mali konulara eğilip, bir nevi feda dönemi diyelim, onun aciliyetini daha fazla gündeme oturturdum. Neyi yapardın derseniz, sportif direktörlüğü yine yapardım. Federasyonla haşır neşir olmamaya önem verirdim her zaman olduğu gibi. Federasyonda lobi ya da ağırlık olmamalı."

44
BORÇLAR...

"Sayın Ahmet Nur Çebi'nin de dediği gibi Türkiye'de hiçbir iş adamı yok bu işi düzeltecek. Forbes'un bahsettiği finansal borç dışında da borçlarımız var. Led panolar ve sponsorluk dışında bizim tüm gelirlerimiz bankaya gidiyor. Gelrilerimizin yüzde 80'i bankaya gidiyor. Biz bu gelirlerimizi kullanamadan 2 seneyi çevirdik. Finansal borçlarımızı da 347 milyon euro'dan 308 milyon euro'ya indirdik."

43
"NİYET İYİ AMA KURGU KÖTÜ"

Futbol kulüplerinin en önemli sorumluluklarından bir tanesi muhalefete de gidip, iktidarın yaptığı yardımların olmazsa olmaz olduğunu söylememiz gerekiyor. Başka türklü kurtulma imkanımız yok. Biz yapılandırma yapmadığımız için de harcama limitlerinden ceza yedik. Bir de bize büyük sıkıntılar çıkarttılar orada. Hepimize aynı tişörtü giydirmek gibi bir durumdu. Niyet iyi ama kurgu kötü.

42
TRANSFER AÇIKLAMASI

Benim bilgi dahilimde Juan Jesus yok, geçen sezon bakmıştık ona. İsimleri kenara koyarsak profillere bakalım. Sol bek sıkıntımız var. 4 futbolcumuzun kontratı bitiyor, biri gitti zaten Isla. Kruse gitti. İki tane net hızlı kanat oyuncusuna ihtiyacımız var. Diğerleri de kim gidecek kim gelecek onlara bağlı. Maaş yükünü de azaltmamız lazım. Pandemi fırsatı olacak. Pandemi bir fırsat kesinlikle yaratacak. Altyapıya transferlerimiz de olacak.

41
"MURIQI İLE İLGİLENENLER VAR"

Vedat Muriqi ile ilgilenenenler var. Her oyuncunun bir değeri vardır. Ben Vedat'ın gitmesini istemiyorum. Vedat da sağ olsun karakter gösteren bir isim. Çocukluktan beri Fenerbahçeli. Kupalar kaldırdıktan sonra ayrılmasını isterim.