Sporx Extra Arama Logo

Aykut Kocaman'dan Emre Belözoğlu yorumu
14
KOCAMAN'DAN EMRE BELÖZOĞLU YORUMU

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman TRT SPOR muhabiri Yasin Dallı'nın sorularını yanıtladı.Fenerbahçe'nin yeni hocası Emre Belözoğlu için, "Emre'ye Fenerbahçe'de sonsuz başarılar diliyorum. Uzun yıllar beraber olduğum bir insan. Ülkenin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri. Emre ile ilgili tek kaygım kriz anlarındaki yaklaşımı... Futbolculuktan sonra önce ceketli, şimdi de eşofmanlı tarafa geçiyor. Emre'nin Fenerbahçe'de oyun kurgusuyla hiçbir sorunu olacağını düşünmüyorum. Bu işin üstatlarından biri olacağını düşünüyorum. Temennim ve beklentim de bu yönde" dedi.

13
"BURAK YILMAZ ROL MODEL"
"Burak'ın Fransa'ya gittikten sonraki hali ve gösterdiği gelişim büyük bir örnektir Türk futbolculara. Davranışlarıyla da damga vuran halini görmek mutluluk verici.  Doğru çalışmanın çok net bir örneğidir. Çok önemli. Burak'ın kariyer gelişimi başlı başına bir program olmalıdır. Geldiği yer mükemmel bir örnektir. Oyunculuk tarzını da değiştirdi. Hollanda maçına damgasını vurdu. Burak Yılmaz, gençlere de rol model oldu."
12
BAŞAKŞEHİR'İ TERCİH NEDENİ
Medipol Başakşehir'in ligdeki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaman, "Başakşehir'e gelmeden düşündüğüm şuydu; Kendi tercihimle 13 ay kadar takım çalıştırmadım. Geçen sene şampiyon olmuş bir takım. Son 50 yıldır dört büyük takımın arasından sıyrılıp şampiyon olmak önemli. Böyle bir takımın teknik direktör değişikliği çok mümkün gözükmüyordu. Ancak böyle bir durum gelişti. Yukarılarda oynama alışkanlığı edinmiş, doğru yönetilen bir kulübe geldim. Bu durum Başakşehir'i tercih etmemde önemli oldu. Ancak böyle bir kulübün teknik heyette değişiklik yapmış olması da değişik geliyordu. Genel olarak söylüyorum; Sorunların tabii ki dışarıdan görünenle, gerçek arasındaki ilişkisi arasında bir farklılık var." dedi
11
KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ
Kocaman ayrıca, "Özellikle sonuçlarla ilgili problemler başladığıı zaman bunu çevirmek çok zor hale gelebiliyor. Lig maçları için söyleyeyim alınan sonuçlar doğru sonuçlar değil. İstenenle orantılı durumda değiliz, çok altında kaldık. En az 3-5 puan daha yukarıda olmamız gerekiyordu. Bütün olumsuzluklara rağmen daha fazla puan almamız gerekiyordu. Önce gerçekle yüzleşip, durumun farkında olup bulunduğumuz durumdan kurtulmamız gerekiyor. Son 10 sırasındaki 6 takımla oynayacağız. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmek halindeyiz. Son haftalardaki yükselen formumuzu tutabilir ve geliştirebilirsek daha da yukarılarda olacağız." ifadelerini kullandı."
10
AYKUT KOCAMAN [BEIN SPORTS]
Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman beIN Sports'a açıklamalarda bulundu ve takımın içinde bulunduğu durumu anlatırken, Antalya'da yaptıkları kamp çalışmalarına ve hedeflerine değindi. İşte Kocaman'ın sözleri...
9
"TAM KADRO OLMAYIŞIMIZ HANDİKAP"
Tam kadro değiliz, o biraz handikap. Milli Takım'daki oyuncular yok. Öbür taraftan sakatlığı sona eren oyuncularımız var, Antalya maçı öncesinde 3-4 gün boşluk vardı, ilk defa diyebileceğim şekilde bir araya geldik. Bağları kuvvetlendirme açısından, birbirimizi tanıma açısından, sakatlık sonrasında döndürücü antrenmanlar ve pratik yapma açısından pratik sağlayacağını düşündük Antalya'ya gelerek. Şu an için her şey iyi gözüküyor.
8
"DAHA İYİ OLMALIYDIK"
Şu anda yaşadıklarımız olumsuz, daha iyi olmalıydı. Sorunlar vardı, bu sorunların yarattığı bir durum değildi tamamen bu 9 maç. Oyun içinde yüzlerce şey oluyor bir anda. 11 kişilik bir grup bir tarafta, 11 kişilik grup bir tarafta. Olan ilişkiler, kurgular, maçın gidişatına, skorlara etki ediyor. Bilinmezler çok fazla oyunda. Bilinirler etrafında söylediğimiz andan itibaren bir takım şeylerden bahsedilebilir.
7
"BİZİM İŞTE EN BÜYÜK SIKINTILARDAN BİRİ..."
Sıkıntılı süreçteydi, çok oyuncu sakatlığı vardı, oyuncular geçen seneki büyük işten sonra biraz rahatlamış ki bizim işte en büyük sıkıntılardan biri rahatladıktan sonra toparlama. Biz başladıktan sonra öyle ya da böyle en az 4-5 puan daha yukarıda olmalıydık. Ancak öbür taraftan bunu elde edecek fırsatları da yakalayamadığımızı söyleyemem.
6
"BEŞİKTAŞ MAÇINDA YANLIŞ STRATEJİ..."
İlk iki maçta 0-0 iken kaçan penaltı, sonra Karagümrük maçında tırnak ucu bir pozisyonun ofsayt ile kesilmesi, sonra penaltı iptaline gidilmesi... Oyunda da son 4-5 maçlık periyotta, Beşiktaş maçının ilk yarısı hariç ki orada yanlış bir strateji oldu maçın başında, grupla benim aramda anlatma, istekler arasında git geller oldu, onu bir kenara koyarsak, son 4-5 maçta nispeten yapmak istediklerimize yakın, oyun konrtolünü eline alan, son 2 maçta da kaliteye çevirmeye çalışarak oyun ve pozisyon üstünlüğüne götürmeye çalıştık.
5
"YİYEBİLECEKLERİNİN MAKSİMUMUNU YİYEN TAKIMIZ"
Görünen sorun, 2. bölgeden 3. bölgeye geçişle ilgili pratiği arttırmamız gerekiyor. Orantısal olarak, atabileceklerinin minimumunu atan, yiyebileceklerinin de maksimumunu yiyen takım pozisyonundayız. Bunu da olumlu tarafa çevirmek bundan sonraki ana hedeflerimizden biri olacak.
4
"NE YAPTIĞIMIZI BİLMELİYİZ"
Cilalı sözcükler kullanmaktansa ne yaptığını bilen bir takım olması lazım Başakşehir'in, böyleydi. 2014'te başlayan periyot, grup neredeyse aynı, teknik ekip farklı. Saha yerleşimi aynı olan, topun paylaşımını iyi yapan, düzenli bir takım. Sahada ne yaptığını bilen bir grup halindeydi. Şimdi tekrar o seviye mi olur, etrafında dolaşmak mı olur bilmiyorum ama ne yaptığını bilen bir takım haline getirebilmek en büyük hedefim, çabamız da bunun için olacak.
3
"MİLLİ TAKIM, OLAĞANÜSTÜ"
Milli Takım tek kelimeyle olağanüstü. Hollanda kabuk değiştirmeye çalışıyor, toparlanma döneminde, böyle bir dönemdeyken tek kelimeyle olağanüstü. Sonuçlar yaptığınız işe olan güveni çok yukarı çıkarıyor, pekiştiriyor. Bun anlamda çok önemli, hepsini teker teker kutluyorum.
2
"EN BÜYÜK TEMENNİMİZ..."
Sonuç açısından istediğimiz gibi olmadı. Burayı bir an evvel toparlayarak, buranın da yarattığı bulunduğumuz durum itibariyle, 2, 2,5 maçlık aşağıdaki gruplar arayı açabilirsek hem kulüp için hem benim için rahatlatıcı olacak. Bunları normal şartlarda konuşmamak gerekiyor ama gerçek bu. Seviyeyi yukarı çıkarmamız lazım. Önce konforlu bölgeye çıkıp, gelecek sezon ne olabiliri düşünmeye ve planlamaya çalışmak en büyük temennimiz ve beklentimiz.
1
"BU KADAR KOLAY KARAR VERİLMEMELİ"

Pandeminin yarattığı bir sürü farklılıklar var, çok daha kolay kararlar veriliyor, bu doğru değil, bu kadar kolay verilmemeli, karar verme kolaylığı Türk futbolunun en büyük sorunlarındandı ve bu pandemide daha çok arttı. Dışarıdan bakmak, bütünü görmeyi sağlıyor. Başakşehir'in sorunları ve ilerleyişi ile yoğunlaşmaya çalışıyoruz ama dışarıdan baktığımda dalgalı takımlar görüyorum. Oyuncu kalitesinde, ortalama 10 yıllık periyotlar yaparsak, yabancının nispeten serbest olmasıyla artış var ama oyun kalitesinde, oyunu tanımlamada biraz daha kolaycılığa ve ucuzluğa kaçan davranışlar görüyorum.