Sporx Extra Arama Logo

Ali Koç'tan açıklamalar: Emre Belözoğlu, transferler ve Bankalar Birliği
25
ALİ KOÇ'TAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, spor müdürleri ile spor yazarlarıyla bir araya geldi ve açıklamalarda bulundu.

24
"TRANSFERLERİ ALİ KOÇ YAPMADI, FENERBAHÇE YAPTI"

Transferleri Ali Koç yapmadı, Fenerbahçe Spor Kulübü yaptı. Limit konusunda her sezon yaygara yapılıyor. Fenerbahçe'yi şampiyon yapacaklar deniyor. Fenerbahçe'nin MHK'si, Fenerbahçe'yi kollayan Federasyon Başkanı, Fenerbahçeli medya... Fenerbahçe'yi şampiyon yapacaklar gibi bir sürü yakıştırmalar yapılıyor. Geçen seneki Zorlu olayı gibi algı yaratma var. Bu seneki de limitleri aştı, kuralları dinlemedi benzetmeleri var. Her sene bunları yaşıyoruz. Fenerbahçe söz konusu ise bu algı yöntemleri bayat yemek gibi önümüze konuyor. Buna alet olan medya mensupları da oluyor. Bazıları o sahnenin, tiyatronun parçası olmayı düşünüyor, bu büyük bir saçmalık.

23
"BİZE VERİLEN LİMİTLER GERÇEKÇİ DEĞİLDİ"

Geçen sene devre arasında transfer yapmak istedik. Sol bekti en büyük açığımız. Bankalarla ötelemeler yaptık. Yeni çözüm önerileri sunduk. Bizim limitimiz transfer yapmamıza mümkün kılmadı. Sadık'ın fedakarlığı ile Falette alındı. Belki de bu şampiyonluğa mal oldu. Geçen sene 20. hafta şampiyonluğun en büyük favorisi Fenerbahçe gösteriliyordu. Kabus gibi bir 7 hafta yaşadık.

22
"EN BÜYÜK KATKIYI FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ VERDİ"

Harcama limiti konusunda en büyük katkıyı Fenerbahçe ve Beşiktaş vermiştir. Federasyona taslak sunumu yaptık, La Liga izlendi. Sunulan ile hayata geçiren arasında büyük fark vardı. Bu nasıl VAR geldi, her sene üstüne bir şeyler ekleniyor. Biz bu sistem yanlış sürdürülebilir olmaz dedik. Bankalar ile yapılan yapılandırmada, ana para ödemeleri harcama limitini belirleyen en büyük faktördü. Limitlerimiz düşük çıktı. Ana parayı öteleyenlerin daha farklı çıktı. Bize verilen limitler gerçekçi değildi.

21
"SADECE 1 FUTBOLCU 3 MİLYON EURO ÜSTÜNDE"

"Limitler eksi çıkacak dediğimizde, oraya geldiğimiz zaman bakacağız dediler. Fenerbahçe'nin limiti düşük çıkınca kimse ses çıkartmıyor. Bütçe 90'lardan 60'lara indi. Maaş bordrosunda sadece bir futbolcunun 3 milyon Euro üstü para alıyor, herkes geçmişe oranla düşük maaş aldı. Borçları indirdik. Bankalarla 561 milyon TL'lik bu sene ödenmesi gereken ana para Ekim 2021'e ötelendi. Fenerbahçe'nin limiti yükseldi. 22 milyon Euro'luk satış yaptık. Bonserviste 8-9 milyon Euro artı ile bitirdik. Kadromuzdan ayrılan oyuncularımızın maaşları da yüksekti. TFF’nin koyduğu kurallarla Fenerbahçe’nin hak ettiği şekilde harcama limitini yükseltti. Transfer yaptık, satışlar yaptık, kadromuzu boşalttık. Bunu onaylayan mercilere haksızlık yapılmamalı, kamuoyunu aptal yerine koymak gibi gözüküyor"

20
"MUSTAFA CENGİZ'İ DE ANLIYORUM"

"Fenerbahçe Kulübü'ne yapılan iddiaları, söylemleri ciddiye alırsanız ağır ithamlar var. Biz onları ciddiye almamaya özen gösteriyoruz. Bunları onaylayan kurumlar var. Sürecin içindeki herkesi suçlanıyor, itham ediliyor. Sayın Mustafa Cengiz başkanı anlıyorum, kulübün iç dinamikleri ve onların yarattığı baskı içinde böyle söyleme ihtiyacını duyuyor. Herkesin bir yoğurt yiyişi vardır."

19
"LİMİTLER İÇİN AYM'YE BAŞVURDUK"

Kavga etmemeye özen gösteriyoruz. Mecburiyeti hissetmiyoruz yapmamız gereken çok şeyler var. 177 milyon limitimizi görünce isyan ettik. Elimizdeki futbolcuları bile bu limite sokamazdık. Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yaptık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gittik. Mülkiyet hakkına verilen zararlar söz konusu. 90 milyon Euro'lardan 60'lara geldik, hedefimiz 35-40 milyon Euro'ya inmek. Galatasaray daha çok düşük, Beşiktaş aynı civarlarda.

18
"KASIMA KADAR SABRETSİNLER"

Bizim manevra alanımız bu sene daha geniş. Akıllıca tranferler yaptık. Fenerbahçe'yi şampiyon ilan etmeleri bizi rahatsız ediyor. Transfer yapmak önemli değil, takım olmak önemli. Peşinen Fenerbahçe'yi şampiyon yapanlar ben demedim mi diyecekler? Puan kayıpları devam edecektir. Kasım ayının ortasına kadar bu sistem oturur. Taraftar sabırlı olmalı. Puan kayıpları olacaktır. Önemli olan takım olmamız. Sistemin oturması. Aile ortamını çok iyi yakaladık.

17
"ÇEKMEDİĞİMİZ ÇİLE KALMADI"

İyi yoldayız. Umutluyuz. 2 senede yaşamadığımız çekmediğimiz çile kalmadı şimdi mutlu olma şampiyon olma zamanı. Bu sene daha şanslıyız...

16
"EMRE'NİN KIYMETİNİ DAHA İYİ ANLADIK"

"Emre Belözoğlu’nun mukavelesi gönüldendir. Geçen sene kaptanlık, liderlik yaptı. Bu süreçte Emre’nin kıymetini, değerini daha iyi anladık. İstendiği zaman gitmiş ve zamanında gelmiştir. 3 tane yurt dışına çıkan ve başarı ile futbol oynayan futbolcuların başında Emre gelir. Geçen sene kaptanlık, liderlik, aidiyet duygusu Samandıra'daki beklediğimiz atmosferin oluşması konusunda bizimle birlikte oldu. Geçen sene garip bir sezondu. Kabus gibi geçen seneden daha kötü geçirdik."

 

15
"EMRE BELÖZOĞLU, SPORTİF DİREKTÖRDÜR"
"Emre Belözoğlu, sportif direktördür. Bizzat bana bağlı çalışacak. Tüm transferlerde Emre'nin etkisi, payı vardır."
14
"TRANSFERLER HOCA, EMRE VE ORTAK AKILLA"

Emre hem kaptan, sportif direktör gibi takımın başında idi. Emre ile yakın çalışma imkanımız oldu. Değerlerini, becerilerini anladık. Bazı transferlerimiz hocanın olmazsa olmazı idi. Bazı isimler Emre'nin önerisi ile gündeme geldi. bazıları da ortak akılla oldu.

13
"EMRE BENİ ÇOK ETKİLEDİ"

"Emre finans ekibiyle de sıkı çalıştı. Tecrübesiz olmasına rağmen çok tecrübeli gibi davrandı, beni çok etkiledi. Emre üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Beni en çok etkileyen Emre'nin 3-4 lisanı rahat konuşması, eski oynadığı dönemlerdeki isimlerin önemli yerlerde olmasından dolayı geniş çevresi var."

12
"1-2 HAFTAYA EMRE AÇIKLANIR"

Emre Belözoğlu'nun başarısı cok fazla. Samatta transferi ve ödemede esneklik. Gelmesi mümkün olmayanları rahatlıkla getirmesi. Emre en çok finans ekibi ile çalıştı. Nakit akışına baktı. Bu işte oldukça tecrübesiz olmasına rağmen tecrübeli gibi adımlar attı. Bu beni çok etkiledi. Emre bu süreçte üstüne düşeni yapmıştır. Gelecek vaat eden futbolcu isimlerini belirledi. Hocamız sonra geldi. Teknik direktör, sportif direktör ve Volkan Ballı. Temel kolonlar bu futbolun. Bu üçlünün tek vücut duruşu. En doğru isim yoğunluktan açıklanmadı. En son açıklayalım dedik, hak ettiği şekilde açıklayalım dedik, aceleye getirmek istemedik. Ama 1 hafta, 15 gün içinde açıklayacağız.

11
"HER SENE 18 TRANSFER SAĞLIKLI DEĞİL"

"Her sene 18 transfer yapmak tabii sağlıklı değil. Biz takımım maliyetini 35-40 milyon Euro’ya düşüreceğiz."

10
"6-7 HAFTAYA BANKALAR ANLAŞMASI DUYURULUR"

"Yapılandırma konusunda bankalarla yaptığımız görüşmeler olumlu ilerliyor. Faiz oranları, yeniden belirlenmiş Bankalar Birliği anlaşması 2+7 yıl olarak tüm kulüpleri kapsayacak şekilde revize edildi. Yeni anlaşma çerçevesinde, Fenerbahçe'nin 561 milyon liralık bu yıl olan ödemesi 2021 Ekim'e ertelendi. 6-7 hafta sonra görüşmeler tamamlanır diye tahmin ediyorum."

9
"KULÜPLER YASASI'NDA TEHLİKELİ MADDELER VAR"

"Kulüpler yasası ile ilgili süreç ve maddeler açısından ciddi çekincelerimiz var. Çok tehlikeli maddeler var. Çok ağır cezalar, ucu açık tanımlamalar var. Bu yapı FIFA ve UEFA nezdinde kabul görmeyebilir"

8
"5'TE 5 YAPACAK KADROLARA SAHİBİZ"

"Futbol, erkek ve kadın basketbol ile erkek ve kadın voleybol şubelerinin tamamında şampiyonluk yaşayacak, 5'te 5 yapacak kadrolara sahibiz."

7
"ZAHAVI'Yİ HAYRETLER İÇİNDE İZLEDİK"
"Zahavi ile hiç ilgilenmedik. Adam çıkmış Fenerbahçe’nin teklifini kabul etmedim diyor. Hayretler içerisinde izledik"
6
"ALAMADIĞIMIZ TEK OYUNCU SARR"
"Bu transfer dönemi isteyip de Fenerbahçe'ye alamadığımız tek oyuncu Malang Sarr oldu"
5
"SADECE LOCA OLMAZ! TRİBÜNLER AÇILMALI"

"Sadece locaların açılmasına karşıyım. Öyle olursa sadece zenginler izleyebilir. Ben belli bir yüzdeyle tribünlerin açılmasını isterim."

4
"ARABA FİYATINA TRANSFER YAPANLAR VAR"

Milyonlarca Euro'nun konuşulduğu yerde hile ile hurda ile işimiz olmaz. Bu süreç içinde olan herkese hakarettir. Geçen sezon araba fiyatına transferler yapıldı. Kimse ağzını açmadı. Söz konusu Fenerbahçe olunca böyle oluyor.

 
3
"YAYINCI KURULUŞ İLE KRİZ VAR"

"Yayıncı kuruluş ile kriz var. Uzadıkça Anadolu kulüpleri etkilenecek. En büyük gelirleri yayıncıdan geliyor. Federasyon ile yayıncı arasında garip bir ilişki var. 250 milyon Dolar konuşuluyor toplam. Bunu kabul etme lüksü dahi yok. Mevcut kontrat şartının aynen devam etmesini istiyoruz. 4 hafta geçti, milli ara geçti bir ödeme yapıldı. Bu ödemenin mevcut şartname koşulları çerçevesinde yapıldığı takdirde ilk ödeme 140 milyon dolar olmalı. Bize yapılan ödeme 365 milyon TL, yani 45 milyon Dolar. Yüzde 35 ödeniyor. Skandal... Biz durumdan rahatsızız. Bundan sonraki yayın ihalesinde kulüplerin onay vermeyeceği sistem olmayacak. Kulüpler sistemin içinde olmalı."

2
"ÖMER FARUK BEYAZ İLE İMZALAYACAĞIZ"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç son günlerde Sarı Lacivertli takım ile sözleşme imzalamayacağı iddia edilen Ömer Faruk Beyaz için son noktayı koydu. Koç, "Ömer Faruk Beyaz ile sözleşme imzalayacağız." dedi.

1
"BÜYÜK KULÜPLERİN SATILMASINI İSTEMEM"

Kulüplerin satılmasının gündemde olduğu sorusu üzerine Ali Koç, "Bir taraftar olarak, tarihi olan büyük kulüplerin satılmasını istemem. Ama ekonomik gidişat, bunu mecbur kılabilir." ifadelerini kullandı.