X

Amatör futbolda da neonazi baskısı!

Almanya'da neonazi söylemlerinin futboldan bir türlü kopmaması, ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Haber; DHA
Abone Ol
Amatör futbolda da neonazi baskısı!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
08 Mart 2012 11:18
Almanya'yı geçtiğimiz haftalarda karıştıran Bundesliga'daki neonazi baskısı ve ırkçı eylemlerinin Almanya'daki amatör liglerde de olduğu ortaya çıktı. Frankfurt'ta İsrail ekibi TuS Makkabi takımı ırkçı eylemlerin hedefi olduklarını açıkladılar. Frankfurt amatör liglerde bu ırkçı eylemlerle hemen hemen her gün karşı karşıya geldiklerini belirten Frankfurt TuS Makkabi takımından "Futbolcularımıza yönelik ırkçı hareketleri her geçen gün artıyor. Bu baskıyı kaldıramayan bazı futbolcularımız takımızı terkedip gidiyorlar" açıklaması yapıldı.

1965 yılından beri amatör liglerde çeşitli spor dallarında mücadele ettiklerini söyleyen Tus Makkabi Başkanı Alon Meyer (37), "Nazi selamı ve Kaiserslautern'de futbol oynayan Itay Shechter' e denilen " Pis Yahudi" sözlerini sporcularımız hemen hemen her hafta duymaktadırlar" dedi. Son olarak Kreisliga A'da mücadele den takımlarının maçında rakip takım bir futbolcusu tarafından yumruklanan hakemin maçı iptal etmesinin ardından, rakip taraftarlar ve futbolcularının "Bu hakemlerde pis Yahudi veya pis Yahudilerin sempatizanı" diye ırkçı ifadeler kullandığını söyleyen Makkabi Başkanı Meyer "Pis yahudi, sizi gazla zehirlerken unuttular galiba," gibi sözlerini çok duyduklarını belirtti. Meyer sözlerini şöyle sürdürdü: "Genç takımlar maçı sonrası genç futbolcularımız eve gitmek için otomobile doğru giderken bazı aşırı sağ yanlıları tarafından dövüldüler. Bu neonazi yanlıları bizim oynadığmız maçlara gelip rakip taraftarlar arasına karışıyorlar" dedi futbolcularımız korkup gidiyorlar

Makkabi Takımı Menajeri Roman Zurek ise " Bu sözleri kabullenmek bazen çok zor oluyor. bizim amacımız spor yapmak. Özellikle alt yapılarda oynayan futbolcularımız bu söylemleri duyunca bir daha sahalara gelmiyorlar, veya başka takımlara gidiyorlar. Özellikle İsrailli futbolcu ve takımlara düşman kesiliniyor. Çok kez polis eşliğinde maçlara gidip geldiğimiz oluyor" diye içini döktü.Hessen Futbol Federasyonu başkanı Rolf Hacke bu ırkçı eylem şikayeti üzerine önlem alınması için Frankfurt Futbol Birliği Başkanı Rainer Nagel ile bir araya gelerek çalışma başlatılacağını söyledi.
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
 Reklam 
TÜMÜ