Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Dünyanın en iyi futbolcularını keşfeden 9 adam...

"Dünyanın en iyi futbolcuları" lakabına sahip olan futbolcuları keşfeden insanları sizler için bir araya getirdik.
9
Jan Jönsson - Zlatan Ibrahimovic
Jan Jönsson, İsveçli bir teknik direktör. Zlata'nın efsanevi yükselişi Malmö altyapısında oynarken 4-0 geride oldukları maçı 8 gol atarak maçı çevirmesi ile başladı. 6 yaşında futbola başlayan ve 15 yaşında bırakma kararı alan Zlatan, Malmö takımında fazla şans bulamadığı için İsveç'in rıhtımındaki balıkçılarda çalışmaya başladı. Jönsson, onu tekrar futbola devam etmesi için aradı, buldu, ikna etti ve günümüz Zlatan'ın yaratılmasında başrol oynadı.
8
Carles Rexach - Lionel Andrés Messi
Messi, kendisine büyüme hormonu eksikliği teşhisi konulduğunda henüz 11 yaşındaydı ve Newell's Old Boys'un alt yapısında oynuyordu. Arjantin'in en köklü kulüplerinden River Plate, Messi'nin tedavisine yardım etmek istese de aylık 900 $'lık tedavi masrafı olduğunu öğrenince vazgeçtiler. Barcelona'nın sportif direktörü Carles Rexach, Messi'nin Lleida, Katalunya'daki akrabaları sayesinde kendisinin yeteneğinden haberdardı ve bir müddet sonra oyuncu ile babasına deneme süreci önerdi ve Messi'nin bugünlere gelmesini sağladı.
7
Gerard Houllier - Cristiano Ronaldo
Ronaldo 15 yaşındayken kendisine futbolu bırakma noktasına getirecek bir kalp çarpıntısı teşhisi konuldu. Sporting Lizbon'da oynarken kulübü ve annesi bu rahatsızlığın giderilmesi için Ronaldo'nun hastanede yatması için onay verdi. Hastanedeyken, kalbindeki probleme neden olan bölge, bir lazer operasyonuyla yakıldı. 16 yaşındayken dönemin Liverpool teknik direktörü Gérard Houllier tarafından keşfedildi ve kulübün sahiplerine bu oyuncunun alınması talimatını verdi. Ancak, kulübün sahipleri Ronaldo'nun henüz çok genç olduğunu ve yeteneklerini geliştirmesi gerektiğine karar verdi ve reddetti. 2003 yılında Alex Ferguson tarafından tekrar keşfedilen Ronaldo kırmızı şeytanlar olarak bilinen Manchester United'a transfer oldu.
6
Jair Ventura Filho - (Brezilyalı) Ronaldo
Ronaldo, Brezilya'nın en büyük ikinci kenti ve oldukça fakir olan Rio de Janeiro'daki bir mahallede, 14 yaşında kendisini izleyen ünlü eski milli oyuncu Jairzinho tarafından keşfedildi ve Cruzeiro alt yapısına kazandırıldı. 1994 yılına kadar bu kulüpte oynamaya devam eden Ronaldo, 1994 yazında Hollanda'nın ünlü kulüplerinden PSV Eindhoven'a transfer oldu. Burada 46 maçta 42 gol atıp Barcelona'nın yolunu tuttu. Kariyeri sakatlıklar yüzünden sekteye uğrasa da, 343 maçta 251 gol atma başarısını gösterdi.
5
Francis Cornejo - Diego Armando Maradona

Maradona 10 yaşındayken bir yetenek avcısı Francis Cornejo tarafından fark edildi ve mahallenin kulübü Estrella Roja'da amatör olarak futbol oynamaya başladı. Kısa bir süre sonra Los Cebollitas takımına geçti ve orada tam üç sezon geçirdikten sonra Buenos Aires'in Argentinos Juniors kulübünün altyapısına girdi.

4
José Ely de Miranda - Neymar
Neymar'ı keşfeden adam olarak bilinen Brezilya'nın efsane milli takımı oyuncularından Zito, 2009 yılında onun profesyonel olmasını da sağladı.  Santos'da oynarken Manchester City, Chelsea ve Real Madrid'den de transfer teklifleri alan Neymar, en sonunda olaylı bir şekilde Barcelona kulübüne transfer oldu.
3
Rod Ruddick - Gareth Bale
16 yaşında profesyonel olan Gareth Bale, Southampton takımında forma giyen en genç ikinci futbolcu unvanını almıştı. 2013 yılında Real Madrid takımına rekor bir ücretle transfer olan Bale, Rod Ruddick tarafından Southampton kulübüne gönderilen faksta adı yazan 3 futbolcudan biriydi.
2
Luis Fernández - Ronaldinho
21 Mart 1980 tarihinde Brezilya'nın Porto Alegre şehrinde neredeyse tüm futbolcuların olduğu gibi fakir bir ailenin üç çocuğundan en küçüğü olarak doğdu. Kendisine gelen her astronomik teklifi geri çeviren Gremio, oynadığı muazzam futbola kayıtsız kalamayan Luis Fernandez'in teklifine hayır diyemedi ve Paris Saint-Germain'e transfer edildi.
1
Jean Fernandez - Franck Ribery

1989-1996 yılları arasında US Boulogne takımının altyapısında oynarken Jean Fernandez tarafından keşfedilen Ribery yaralı yüz lakabıyla biliniyor. Metz, Galatasaray ve Marsilya'da oynadıktan sonra Bayern Münih'e transfer oldu. Galatasaray'dan olaylı bir şekilde ayrılan Ribery, geçtiğimiz yıl Altın Top adayı olarak Ronaldo ve Messi ile birlikte son 3 kişi arasına kaldı.