Furkan 'Immortoru' Tekeş; "Turnuvalar, ülkemize büyük katkıda bulunuyor"

Furkan 'Immortoru' Tekeş, Red Bull Player One ve Türkiye'deki espor kültürü üzerine Sporx'e açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin en iyi amatör düellocularının yarıştığı 'Teke Tek' League of Legends turnuvası Red Bull Player One 2019'da final zamanı geldi.

Amatör esporcuların katılımına açık olan ancak aynı zamanda profesyonel esporcu deneyimi yaşatan tek etkinlik Red Bull Player One'da 16 düellocu şampiyon olmak için 22 Eylül'de Riot Games Espor Sahnesi'nde mücadele verecek. Sahneye konuk olacak Furkan 'Immortoru' Tekeş, Red Bull Player One ve Türkiye'deki espor kültürü üzerine Sporx'e konuştu.

Profesyonel bir espor oyuncusu olmaya nasıl karar vermiştin?

"Espor kariyerime normal yaştan biraz daha geç başladım. Çoğu kişi espor kariyerine 15-18 yaşları arası çok fazla oyun oynayıp iyi olduklarına karar verdikten sonra başlıyor. Ben ise 18 yaşında üniversitede arkadaşımın bana oyunu tanıtması üzerine başlamaya karar verdim. 19 yaşında ise hem çevremdeki insanların desteğiyle hem de benim oyunda iyi olup bir yerlere gelebileceğime karar vermem üzerine başladım."

Rekabetçi arenadan uzak kalmamak için günde kaç saat antrenman yapıyordun? Eğitim hayatınla nasıl bir denge kurdun?

"Günde ortalama 8-12 saat arası antrenman yapıyordum. Oyuna ara verdiğim bir dönemden çıkıyorsa süre biraz daha artabiliyordu ama ortalama böyle. Ben biraz işkolik ve hırslı olduğum için normalden fazla oynuyordum. İzinli olduğum günlerde de ara vermiyordum. Eğitim hayatıma gelecek olursak; bir şeye odaklanmayı sevdiğim için ve ikisini aynı anda beraber götürmek zor olacağı için eğitim hayatıma biraz ara verdim."

Yayıncı olmayı mı yoksa profesyonel bir espor oyuncusu olmayı mı tercih edersin?

"Şu an yayıncı olmayı tercih ederim. Gençken daha çok oyuna odaklanabiliyorsunuz ama belli bir yaştan sonra oyunda formunuzu korusanız bile odağınız azalabiliyor ve oyun içi daha çok hata yapmaya başlayabiliyorsunuz. Çok üst düzeyde oynayamayacağım ve daha az stresli olacağı için yayıncılığı tercih ederdim."

Türkiye'de espor kültürü hakkında düşüncelerin neler? Hangi konularda eksiklerimiz var? Red Bull Player One gibi amatörleri destekleyen ve dünya arenasına taşıyan turnuvaların olması ülkemizde esporun gelişmesine katkıda bulunuyor mu?

"Çok fazla konuda eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. En önemli eksiğimiz ailelerin bakış açısı ve altyapının kötü olması. Aileleri bilinçlendirme görevinin Riot Games ya da takımlara düştüğünü düşünüyorum. Bu konuda daha çok iş yapılırsa uzun vadede espor kültürümüzü sağlamlaştırıp geleceğe emin adımlarla yürüyeceğimizi düşünüyorum. Red Bull Player One gibi amatörleri destekleyen turnuvalar ülkemizde esporun gelişmesine büyük katkıda bulunuyor. Hem oyunda iyi olurken bir şeyler kazanmaya teşvik ediyor hem de oyunun profesyonel tarafının daha çok kişiye ulaşmasını sağlıyor."

Red Bull Player One turnuvasını ülkemizdeki diğer League Of Legends turnuvalarından ayıran özellik ne? Sen takım olarak mı oynamayı tercih edersin yoksa Player One'daki gibi tek başına mı?

"En büyük fark oyuncuların kendilerini profesyonel arenada göstermeleri ve o arenada heyecanı yaşaması. Takım oyununda bile rakibime karşı 1v1'de üstün oynamayı sevsem de takım oyununu daha çok tercih ederdim."

Espora gönül vermiş gençlere ne gibi tavsiyeler verirsin?

"İki tane önemli unsur var. Birincisi oyunda ne kadar iyi olursa olsunlar eğitimlerini aksatmamalarını öneririm. Yorucu olsa bile ikisini aynı anda götürmeye çalışabilirler. İkincisi ise oyunda kendilerini geliştirmeye ne kadar zaman ayırırlarsa o kadar iyi. Oyun dışında da kişisel gelişme zaman ayırmayı unutmamalarını öneriyorum."

22 Eylül'de seni de sahnede izleyeceğiz, gelenlere bir mesajın var mı?

"Finalin tadını çıkarıp eğlenmeye çalışın ve beni görürseniz gelip selam vermeyi unutmayın."

Oyun bitmesin isteyen oyunseverler için 22 Eylül'de Riot Games Espor Sahnesi'nde düzenlenecek Red Bull Player One büyük finalinin biletleri Biletix'te.


Sporx Anasayfasına Dön