YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Ayrıca YÖKDİL sınav sonuçlarının ve cevaplarının açıklanıp açıklanmadığı yönündeki sorulara yanıt var. 5 Mart Pazar günü yapılan YÖKDİL sınavının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ve detayları bu haberde.

20 Mart 2017 14:56
YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
YÖKDİL sınavının ardından soruların ve cevapların açıklanıp açıklanmadığı merak ediliyor. Türkiye'de YÖKDİL sınavına giren binlerce kişi YÖKDİL sınavının ne zaman açıklanacağını öğrenmek için internet üzerinden araştırmalar yapıyor.
YÖKDİL sınav sonuçlarının cevabı ve sınava girenlerin sonuçları sorgulanırken, tüm detaylarda belli oldu. YÖKDİL sınav cevaplarıyla ilgili son durumu ve gelişmeleri haberin detaylarında tüm ayrıntısıyla bulabilirsiniz.

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? | 5 Mart'ta Anadolu Üniversitesi tarafından 35 sınav merkezinde yapılan YÖKDİL sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz bilinmiyor. YÖK henüz YÖKDİL sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Alana özgü ilk akademik dil sınavı YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor.

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hazırlandı. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanırken, sınavın organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirdi.

Sınava yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

YÖKDİL SINAVI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK? | Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecek. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecek. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle "geçersiz" sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecek. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılacak.

İlgili mevzuatsal düzenlemelerde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

YÖKDİL'in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır. Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

YDS SINAVI DEVAM EDECEK Mİ? | Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavın da lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere eşit geçerliliği olacaktır.

SINAV SORULARI VE SONUÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILACAK? | Adaylar sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklar. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların her bir itiraz türü için ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmekte. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklar. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmekte. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacak

Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok