•  
  Arap veliaht prensten MANU'ya 22.5 milyar!..
 •  
  Eşinden "sakatlık" için Instagram'dan açıklama
 •  
  Zidane hedefi belirledi: "İstanbul'da artık şart..."
 •  
  "Come to Galatasaray" mesajı şaşkına çevirdi
 •  
  FIFA 20'de Süper Lig'in en iyi 20 hücum yıldızı

Esra Gökçek: "Kadınlar cesaretlerini toplayıp spor yapmalı"

"Bizi Böyle Bilin" Türkiye'deki Kadınların Sportif Başarılarını Kutluyor filminde yer alan Milli Triatlet Esra Gökçek, önemli açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Basın Bülteni
Esra Gökçek: 'Kadınlar cesaretlerini toplayıp spor yapmalı'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
21 Şubat 2017 19:28
Kadın hareketine, onların spor yapmalarına ilham verecek bir reklam filminde oynadınız.

Bu reklam filmi dışında siz spor yapmak isteyen kadınlar için ne önerirsiniz/söylersiniz?

Öncelikli olarak cesaretlerini toplayıp spor yapmak için ilk adımı atmaları gerekiyor. Sonra hareket etmenin size kazandırdığı his ile her şey daha kolay olacaktır. Önemli olan küçük ya da büyük kendinize geçebileceğin bir hedef

koymak. O hedefe yakınlaştıkça zaten elde etmiş olduğunuz motivasyonla devamı kendiliğinden gelecektir.

Profesyonel bir sporcu olarak çok yoğun bir antrenman programın var. Bu yoğunluk içinde kendini nasıl motive ediyorsun?

Disiplinimi ve motivasyonumu kendime koyduğum hedeflerle koruyorum. Sürekli birincilik ile geçtiğim bitiş çizgisini düşünüyorum. O anki heyecanı, herkesin beni destekleyip alkışlaması, orada antrenörümün ve ailemin beni izlemesini düşünmek beni motive ediyor. Her antrenmanımı bunları hayal ederek gerçekleştiriyorum. Kısacası hedeflerime odaklanmak beni motive ediyor.

Spor yapmanızda sizi kim cesaretlendirdi?

Beni spor yapmak için annem cesaretlendirdi. Annem gençliğinde kendisinin yapamadığı sporu bana yaptırtıyor. Bu yüzden spor yapmamda ve hayatımın önemli bir bölümünde sporun yer almasında ailemin büyük bir payı var. Onlara bu yönlendirmelerinden ötürü çok minnettarım.

Ailenizde spor yapan başka kimse var mı?

Kardeşim de benim milli yüzücüydü. Onun dışında babam, gençlik yıllarında dövüş sporlarıyla ilgilenmiş. En çok annem ve babamın desteği benim profesyonel bir sporcu olmamı sağladı

diyebilirim.

Spora nasıl başladın?

Çok küçük yaşlardan beri denize ve havuza girmeyi seven bir kızdım. O yaşlarda suya dair herhangi bir korkum hiç olmadı. Ailem beni o şekilde görünce bu cesaretimin başıma bir şeyler getireceğinden çekinip beni yüzme kursuna verdiler. Daha sonra yüzmeyi öğrendim ve kendimi geliştirmeye başladım. Yavaş yavaş yarışmalara katıldım ve antrenman tempomu arttırdım. Böylelikle profesyonel bir sporcu olma yolunda ilk adımı attım. Yüzme sporunda kendimi geliştirdikten sonra triatlon da yoluma devam etme kararı aldım.

Peki gelecek için hedeflerin nedir?

Türkiye, triatlon dalında uluslararası yarışmalarda çok büyük başarılara sahip değil ne yazık ki. Çünkü triatlon ülkemizde daha yeni oluşmakta olan bir spor dalı. Hedefim, Türkiye'den triatlon branşında ilk olimpiyatlara giden sporcu olmak ve dünya şampiyonlarında derece yapmak.

Sence yer aldığın reklam filminin verdiği mesajlar nedir?

Türkiye'deki kadın algısını değiştirmek, içimizdeki gücün farkına varmak ve bunu dışarıya yansıtmak, bu reklam filminin mesajları arasında. Spor, kadınların içlerindeki gücü dışarı

yansıtabileceği bir etken. Bu yüzden kadınların spor yapmaları oldukça önemli. Böyle bir reklam filminde yer almaktan gurur duyuyorum. Çünkü ben yapabiliyorsam, her kadınyapabilir. Sadece cesaretli olup bir yerden başlamak yeterli. Kısaca ben değil, sen de yaparsın!

Sence kadınlar neden spor yapmalı? Neden spora ihtiyacı var kadınların?

Dünya çapında birçok kadın, kültürlerinin bir getirisi olarak fiziksel aktiviteye yeterince teşvik edilmiyor. Türkiye'de de bu durum geçerli. Amaç bu kalıpları yıkmak ve kadınları spora yönlendirmek. Bu sayede kadınlar daha özgür hareket edip, sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip olabilirler.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ